Felgi aluminiowe – cena, zalety. Jak je wypolerować?
18.04.2017 08:47, aktual.: 23.03.2019 20:19
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Felgi aluminiowe są często wybierane przez mężczyzn, którym zależy na atrakcyjnym, sportowym wyglądzie samochodu. Jednak na ich korzyść przemawia nie tylko wygląd. Ile kosztują felgi aluminiowe i jak je polerować?
Felgi aluminiowe – zalety
Felgi aluminiowe wyróżnia lekkość, która często decyduje o tym, że sięgamy po nie zamiast znacznie cięższych felg stalowych. W dodatku doskonale sprawdzają się podczas wykonywania skrętów i nadają się do jazdy po mieście. Felgi aluminiowe na trasach radzą sobie jednak nieco gorzej.
Odpowiednio dobrane felgi aluminiowe mają wpływ na aerodynamikę samochodu, a to z kolei ma wyraźne przełożenie na zużycie paliwa i układ hamulcowy. Felgi aluminiowe produkuje się w taki sposób, aby zapewnić doskonały przepływ powietrza. Nagrzane tarcze hamulcowe to w ich przypadku nie problem, ponieważ aluminium doskonale radzi sobie z przewodzeniem ciepła.
Zobacz także
Sięgamy po nie także dlatego, że nie pękają tak jak typowe felgi stalowe. Felga aluminiowa, w którą podczas szybkiej jazdy uderzy np. kamień, jedynie się odkształci.
Ile kosztują felgi aluminiowe?
Cena felg aluminiowych zależy od producenta, jakości wykonania i średnicy alufelgi. Najpopularniejsze są felgi aluminiowe o średnicy 15 cali. Dużym wzięciem cieszą się również felgi aluminiowe 16-calowe. Oczywiście średnica może być znacznie większa i wynosić np. 22 cale. Komplet chromowanych alufelg może kosztować nawet kilka tysięcy złotych, choć tanie felgi aluminiowe można kupić już od 400 zł - fani motoryzacji z pewnością sięgną jednak po te droższe.
Felgi aluminiowe cieszą się dużą popularnością, ale mimo to nie zawsze prezentują się efektownie. Powód? Alufelgi mogą się nieco zużyć, a wtedy matowieją i tracą na atrakcyjności. Dlatego warto raz na jakiś czas je wypolerować.
Jak polerować felgi aluminiowe?
Polerowanie felg aluminiowych sprowadza się do trzech kroków: oczyszczenia, oszlifowania i wypolerowania. Wbrew pozorom nie należy do najprostszych czynności, a przy tym jest długotrwałe. Wypolerowanie tylko jednej felgi może zająć nawet ponad 10 godzin! Nic więc dziwnego, że specjalistyczne serwisy zajmujące się polerowaniem alufelg wyceniają te usługę na 300-400 zł za sztukę.
Jeśli chcemy samodzielnie polerować felgi aluminiowe, powinniśmy w pierwszej kolejności przyjrzeć się, w jakiej kondycji są nasze felgi. Jeśli uszczerbek nie jest duży, należy rozpocząć usuwanie lakieru z felgi aluminiowej. Czyszczenie alufelg z lakieru można przeprowadzić w sposób mechaniczny. Opłaca się jednak zainwestować w specjalny preparat do usuwania powłoki malarskiej - zwłaszcza, że taki środek kosztuje niewiele.
Aluminiowe felgi bez lakieru nadają się już do szlifowania. W tym celu należy wykorzystać papier ścierny o różnych granulacjach. Papier o granulacji 120 jest najlepszy do rozpoczęcia szlifowania felgi aluminiowej. Z czasem należy wymieniać papier ścierny na taki, który będzie mieć wyższy numer granulacji.
Zobacz także
Solidnie oszlifowane felgi aluminiowe naszego auta są gotowe do polerowania. Możemy to zrobić na dwa różne sposoby. Jeden to ręczne polerowanie felgi aluminiowej, a drugi to polerowanie maszynowe.
Do maszynowego polerowania felgi aluminiowej potrzebna jest wiertarka z odpowiednim zakończeniem lub maszyna polerska. Środkiem, którego należy użyć jest pasta polerska. Należy pamiętać, że nawet w przypadku polerowania maszynowego alufelgi, konieczne będą poprawki w formie ręcznego polerowania trudno dostępnych miejsc.
Warto zorganizować sobie nawet najbardziej prymitywne urządzenie do polerowania felg. Powód? Ręczne polerowanie alufelg jest o wiele bardziej czasochłonne i męczące. Żeby to zrobić, potrzebna będzie pasta polerska, a oprócz tego dość miękka szmatka. Polerowanie felg aluminiowych ręką wymaga jednak dużej siły i cierpliwości - wystarczy pomyśleć, ile obrotów na minutę może wykonać wiertarka czy polerka. Człowiek, nawet gdy wykonuje szybkie ruchy ręką, nie wypoleruje alufelg w takim tempie.