Felgi aluminiowe – cena, zalety, jak wypolerować

Felgi aluminiowe są często wybierane przez mężczyzn, którym zależy na atrakcyjnym, sportowym wyglądzie samochodu. Jednak na korzyść felg aluminiowych przemawia nie tylko wygląd.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polerowanie felg aluminiowych możemy zlecić specjalistycznemu serwisowi
Polerowanie felg aluminiowych możemy zlecić specjalistycznemu serwisowi (PAP, Fot: Maciej Kulczyński)

Felgi aluminiowe – zalety

Felgi aluminiowe wyróżnia lekkość, która często decyduje o tym, że sięgamy po nie zamiast znacznie cięższych felg stalowych. W dodatku felgi aluminiowe doskonale sprawdzają się podczas wykonywania skrętów i nadają się do jazdy po mieście. Felgi aluminiowe na trasach radzą sobie jednak nieco gorzej.

Odpowiednio dobrane felgi aluminiowe mają wpływ na aerodynamikę samochodu, a to z kolei ma wyraźne przełożenie na zużycie paliwa i układ hamulcowy. Felgi aluminiowe produkuje się w taki sposób, aby zapewnić doskonały przepływ powietrza. Nagrzane tarcze hamulcowe to nie problem przy korzystaniu z felg aluminiowych, ponieważ aluminium doskonale radzi sobie z przewodzeniem ciepła.

Po felgi aluminiowe sięgamy także dlatego, że nie pękają tak jak typowe felgi stalowe. Felga aluminiowa, w którą podczas szybkiej jazdy uderzy np. kamień, jedynie się odkształci.

Ile kosztują felgi aluminiowe?

Cena felg aluminiowych zależy od producenta, jakości wykonania i średnicy alufelgi. Najpopularniejsze są felgi aluminiowe o średnicy 15 cali. Dużym wzięciem cieszą się również felgi aluminiowe 16-calowe. Oczywiście średnica alufelgi może być znacznie większa i wynosić np. 22 cale. Komplet chromowanych felg aluminiowych może kosztować nawet kilka tysięcy złotych, choć tanie felgi aluminiowe można kupić już od 400 zł - fani motoryzacji z pewnością sięgną jednak po te droższe.

Felgi aluminiowe cieszą się dużą popularnością, ale mimo to nie zawsze prezentują się efektownie. Powód? Alufelgi mogą się nieco zużyć, a wtedy matowieją i tracą na atrakcyjności. Dlatego warto raz na jakiś czas wypolerować felgi aluminiowe.

Jak polerować felgi aluminiowe?

Polerowanie felg aluminiowych sprowadza się do trzech kroków: oczyszczenia, oszlifowania i wypolerowania. Wbrew pozorom nie należy do najprostszych czynności, a przy tym jest długotrwałe. Wypolerowanie tylko jednej felgi aluminiowej naszego samochodu może zająć nawet ponad 10 godzin! Nic więc dziwnego, że specjalistyczne serwisy zajmujące się polerowaniem alufelg wyceniają te usługę na 300-400 zł za sztukę.

Jeśli chcemy samodzielnie polerować felgi aluminiowe, powinniśmy w pierwszej kolejności przyjrzeć się, w jakiej kondycji są nasze felgi. Jeśli uszczerbek na naszej alufeldze nie jest duży, należy rozpocząć usuwanie lakieru z felgi aluminiowej. Czyszczenie alufelg z lakieru można przeprowadzić w sposób mechaniczny. Opłaca się jednak zainwestować w specjalny preparat do usuwania powłoki malarskiej - zwłaszcza, że taki środek kosztuje niewiele.

Aluminiowe felgi bez lakieru nadają się już do szlifowania. Do szlifowania felgi aluminiowej należy wykorzystać papier ścierny o różnych granulacjach. Papier o granulacji 120 jest najlepszy do rozpoczęcia szlifowania felgi aluminiowej. Z czasem należy wymieniać papier ścierny na taki, który będzie mieć wyższy numer granulacji.

Solidnie oszlifowane felgi aluminiowe naszego auta są gotowe do polerowania. Wypolerować felgi aluminiowe możemy na dwa różne sposoby. Jeden to ręczne polerowanie felgi aluminiowej, a drugi to polerowanie maszynowe.

Do maszynowego polerowania felgi aluminiowej potrzebna jest wiertarka z odpowiednim zakończeniem lub maszyna polerska. Środkiem, którego należy użyć do polerowania felg aluminiowych jest pasta polerska. Należy pamiętać, że nawet w przypadku polerowania maszynowego alufelgi, konieczne będą poprawki w formie ręcznego polerowania trudno dostępnych miejsc.

Warto zorganizować sobie nawet najbardziej prymitywne urządzenie do polerowania felg. Powód? Ręczne polerowanie alufelg jest o wiele bardziej czasochłonne i męczące. Żeby wypolerować felgę aluminiową ręcznie, potrzebna będzie pasta polerska, a oprócz tego dość miękka szmatka. Polerowanie felg aluminiowych ręką wymaga jednak dużej siły i cierpliwości - wystarczy pomyśleć, ile obrotów na minutę może wykonać wiertarka czy polerka. Człowiek, nawet gdy wykonuje szybkie ruchy ręką, nie wypoleruje alufelg w takim tempie.

Polub WP Facet
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.