Trwa ładowanie...
d48nlhl
Ciekawostki

Fiskus zorganizuje loterię dla posiadaczy faktur

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Fiskus zorganizuje loterię dla posiadaczy faktur
(123RF)
d48nlhl

Portugalski fiskus wręczy co najmniej jeden samochód tygodniowo konsumentom w zamian za faktury. Odbiorcy nagród będą wybierani w drodze losowania. Loteria ma być zachętą dla społeczeństwa w walce z szarą strefą.

Pierwsza loteria, w której główną nagrodą będą samochody osobowe, odbędzie się na początku stycznia 2014 r. Co tydzień spośród 4 mln konsumentów otrzymujących faktury wyłaniani będą zwycięzcy. Według pierwotnych założeń resortu finansów wartość wszystkich samochodów przewidzianych dla zwycięzców loterii w ciągu roku wyniesie łącznie 10 mln euro.

Jak poinformował Paulo Nuncio, sekretarz stanu ds. polityki podatkowej, ministerstwo finansów w Lizbonie nie wyklucza zwiększenia puli nagród do więcej niż jednego pojazdu losowanego co tydzień.

d48nlhl

- Prawo do wzięcia udziału w loterii będzie miał każdy posiadacz faktur - bez względu na to, czy wystawione zostały one w sektorach związanych z korzyściami podatkowymi obowiązującymi od początku tego roku - dodał.

Od 1 stycznia br. portugalscy konsumenci mają prawo do 5-procentowego zwrotu podatku od towarów i usług na podstawie faktur z placówek hotelarskich, zakładów gastronomicznych, salonów fryzjerskich oraz warsztatów samochodowych.

W Portugalii szara strefa, mimo licznych kontroli skarbowych, nadal jest duża. Według danych resortu finansów w ub.r. 43 tys. spółek zostało przyłapanych przez urzędy skarbowe na zaniechaniu emisji faktur, z kolei 8 tys. portugalskich firm zadeklarowało fiskusowi VAT mniejszy w stosunku do tego, co otrzymały od klientów. 4,7 tys. podmiotów gospodarczych nie płaciło natomiast podatku od towarów i usług, choć emitowało faktury.

Pod koniec maja br. fiskus wysłał na ulice Portugalii 2,5 tys. inspektorów, którzy mieli sprawdzać obowiązkowe od stycznia br. kasy fiskalne w podmiotach gospodarczych oferujących towary i usługi. Do grudnia br. liczba kontrolerów ma zostać zwiększona o 3 tys. osób.

d48nlhl

Losowanie faktur jest działaniem powszechnym w krajach Ameryki Południowej i Środkowej. Akcje tego typu przeprowadzane są m.in. w Brazylii, Chile, Paragwaju i Kostaryce. Podobne loterie organizowane są też na Słowacji oraz w Chinach.

Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP)

zat/pad/mow/Ijuh

d48nlhl

Podziel się opinią

Share

d48nlhl

d48nlhl