Trwa ładowanie...
Aleksandra Kisiel
17-09-2016 14:27

Fortuna Escobara byłaby dziś ogromna

Pablo Escobar, uważany za największego i najbogatszego przestępcę w historii, za życia trafił na listę najbogatszych ludzi magazynu „Forbes”. Był na siódmym miejscu. Gdyby żył, dzisiaj miałby piątą lokatę i fortunę większą niż Mark Zuckerberg.

Fortuna Escobara byłaby dziś ogromnaŹródło: Materiały prasowe
d3ps54j
d3ps54j

Pablo Escobar, boss narkotykowego kartelu z Medellin z Kolumbii, w latach 80. odpowiadał za 80 proc. przemytu kokainy do USA. Szacuje się, że co miesiąc współpracownicy Escobara wwozili do Stanów Zjednoczonych 70 ton narkotyków. Kokaina była ukrywana w puszkach anchois, które przypływały na statkach z Buenos Aires, trafiała do amerykańskich portów na pokładzie mini łodzi podwodnych. Do przemytu używano też prywatnych samolotów, które lądowały na Bahama.

U szczytu swojej działalności, kartel Medellin, co tydzień notował 420 milionów dolarów wpływów ze sprzedaży narkotyków w USA. Co sprawiło, że w 1989 roku fortuna Escobara wynosiła 25 miliardów dolarów. Gdyby uwzględnić inflację, dzisiaj mafioso miałby na koncie 48,5 miliarda dolarów, co czyniłoby z niego piątego najbogatszego człowieka świata. I choć do fortuny Billa Gatesa brakowałoby mu prawie 30 miliardów, spokojnie wyprzedziłby założyciela Facebooka, Marka Zuckerberga.

Po śmierci Escobara w 1993 roku kartel został rozbity na mniejsze organizacje, które wchłonął kartel z Cali. Jednak po kilku latach i ta organizacja przestępcza została unicestwiona.

d3ps54j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ps54j

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj