Trwa ładowanie...
d31kjop

Frajda dla małych i dużych konstruktorów. Najlepsze zestawy Lego

Firma Lego obchodzi w tym roku 85-lecie istnienia. Mimo upływu lat plastikowe klocki wciąż dostarczają rozrywki dzieciom i łączą pokolenia
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lego oferuje proste, jak i bardzo skomplikowane zestawy
Lego oferuje proste, jak i bardzo skomplikowane zestawy (lego, Fot: mat. prasowe)
d31kjop

Nazwa Lego to połączenie dwóch duńskich wyrazów, które składają się na zwrot "leg godt", który można przetłumaczyć jako "baw się dobrze". Historia firmy rozpoczęła się w małym warsztacie w duńskim miasteczku Billund. W 1932 r.

Ole Kirk Kristiansen rozpoczął w nim wytwarzanie drewnianych zabawek, które były podstawą działalności firmy przez pierwsze 26 lat. Dopiero po tym czasie powstały pierwsze plastikowe klocki.

Dziś nazwę Lego znają dzieci na całym świecie. Firma wciąż ma ambitne plany rozwoju. Jej przedstawiciele podkreślają przy tym, że zależy im na środowisku, dlatego Lego zobowiązało się do 2030 roku używać do produkcji i pakowania wyłącznie materiałów nienaruszających równowagi ekologicznej, a do 2020 roku wykorzystywać w 100 proc. energię otrzymywaną ze źródeł ekologicznych.

Na fenomenie firmy korzystali również Chińczycy, którzy wytwarzali niemal identyczne podróbki. Mimo, że ochrona patentowa już minęła, duńska firma wygrała przed chińskim sądem sprawę o ochronę praw autorskich. Wyrok właśnie się uprawomocnił. Przedstawiciele Lego nazywają go "przełomowym".

Zdaniem wicedyrektora ds. prawnych w Grupie Lego Petera Thorslunda Kjaera, ostatnie orzeczenie to dowód, że chińskie sądy będą zwracać większą na ochronę i egzekwowanie praw własności intelektualnej.

Mimo wszystko chińskie podróbki to wciąż duży problem dla Lego. Zestawy są do siebie tak podobne, że nawet szef chińskiego oddziału Lego nie był w stanie ich odróżnić od oryginału.

d31kjop

Podziel się opinią

Share

d31kjop

d31kjop