Trwa ładowanie...
20-05-2015 10:50

FUJIFILM X-T10. Aparat z serii X z nowym systemem autofokusa

FUJIFILM X-T10. Aparat z serii X z nowym systemem autofokusaŹródło: materiał prasowy/FUJIFILM
d2qa79f

Firma FUJIFILM zapowiada rozszerzenie słynnej serii aparatów cyfrowych X o nowy model klasy premium z wymiennym obiektywem – FUJIFILM X-T10. Miłośnicy fotografii docenią w nim wyjątkową jakość obrazu uzyskaną dzięki unikalnej technologii odwzorowania kolorów, jego lekką, kompaktową obudowę oraz nowy system autofokusa sprawdzający się szczególnie podczas rejestrowania obiektów w ruchu. Ponadto aparat wyposażono w elektroniczny wizjer działający w czasie rzeczywistym, który oferuje powiększenie sięgające 0,62x*1, precyzyjny wyświetlacz HD o rozdzielczości 2,36 miliona punktów oraz rekordowo krótkie opóźnienie rzędu 0,005 s*2.

W modelu X-T10 zastosowano matrycę APS-C X-Trans™3 CMOS II z wbudowaną obsługą autofokusa z detekcją fazową. Połączenie wysokowydajnego mechanizmu przetwarzania obrazu, możliwości obiektywów FUJINON i unikalnej technologii odwzorowania kolorów sprawia, że aparat uzyskuje znakomitą rozdzielczość i bardzo dobrą jakość obrazu. Nowy system autofokusa w modelu X-T10 oferuje tradycyjny, 49-punktowy tryb pojedynczy, który cechuje duża szybkość i precyzja, a także dwa nowe tryby: strefowy i szeroki ze śledzeniem, w których ruchome obiekty są śledzone w większym, 77-punktowym polu, co znacznie usprawnia rejestrowanie takich obiektów. Należy także wspomnieć o trybie AF-C oraz trybie zdjęć seryjnych pracującym z szybkością do 8,0 kl./s4. Wszystko to sprawia, że aparat oferuje wysoką jakość zdjęć znaną z serii X w jeszcze większym spektrum warunków fotografowania.

Najważniejsze zalety aparatu Fujifilm X-T10

(1) Nowa konstrukcja łącząca możliwości serii X z lekką, kompaktową obudową
Lekka i kompaktowa obudowa aparatu została zaprojektowana tak, aby zachować wszelkie charakterystyczne elementy serii X. Górną i dolną płytkę wykonano z lekkiego, ale bardzo wytrzymałego odlewu magnezu. Na górnej płytce znajdują się trzy precyzyjnie wykonane, aluminiowe pokrętła, które nadają modelowi X-T10 najwyższej klasy wygląd i umożliwiają fotografowi intuicyjną zmianę ustawień przysłony, czasu naświetlania i funkcji fotografowania bez odrywania jego uwagi od rejestrowanych obiektów. Z tyłu aparatu znajduje się 3-calowy, odchylany wyświetlacz LCD o rozdzielczości 920 tysięcy punktów, który przydaje się zarówno podczas wykonywania zdjęć nad głowami, jak i tuż przy ziemi. Producent przygotował dwie wersje kolorystyczne do wyboru: czarną i srebrną.
- Przełącznik trybu automatycznego pozwala włączyć w pełni automatyczny, zaawansowany tryb SR AUTO. W trybie tym aparat sam dobiera ustawienia optymalne dla danej sceny, maksymalnie ułatwiając fotografowanie.
- Aparat można dostosować do indywidualnych potrzeb, odpowiednio konfigurując dwa pokrętła sterujące i siedem przycisków funkcyjnych.
- W środkowej części górnej płytki korpusu znajduje się wbudowana, wyskakująca lampa błyskowa. Dzięki technologii Super Intelligent Flash lampa automatycznie dobiera intensywność światła do danej sceny.

d2qa79f

(2) Wizjer działający w czasie rzeczywistym
Duży i szybki wizjer aparatu X-T10 oferuje powiększenie 0,62x i opóźnienie rzędu zaledwie 0,005 s. Wyraźny podgląd na żywo w jakości HD uzyskano dzięki zastosowaniu nowego, elektronicznego wizjera z organicznym panelem EL o rozdzielczości 2,36 miliona punktów. Widoczność została poprawiona dzięki automatycznej regulacji jasności wizjera dostosowywanej do intensywności światła w otoczeniu. Zapewniający podgląd na żywo wyświetlacz można również ustawić w tryb podglądu efektu fotograficznego (Preview Pic. Effect), który potrafi odzwierciedlać różne warunki fotografowania lub pokazywać naturalny widok zbliżony do tego, co widzi ludzkie oko. Czujnik oka w wizjerze automatycznie przełącza wyświetlane informacje, gdy aparat jest ustawiony pionowo – to coś, co nie jest możliwe w modelach z wizjerem optycznym.

(3) Połączenie matrycy X-Trans™ CMOS II z procesorem EXR II zapewniające wyjątkową jakość obrazu i szybkość działania.
Aparat jest wyposażony w matrycę Fujifilm APS-C X-Trans™ CMOS II 16,3 MPix. Zastosowana w niej unikalna matryca filtrów kolorów z losowym wzorcem ogranicza występowanie prążków mory i błędne odwzorowania kolorów bez konieczności stosowania optycznego filtra dolnoprzepustowego. Brak filtra dolnoprzepustowego, który pogarsza jakość obrazu, oznacza, że do matrycy dociera większa ilość światła. Matryca współpracuje z przetwarzającym obraz procesorem EXR II, co zapewnia wyjątkową rozdzielczość przy niskim poziomie szumów.
- Firma Fujifilm połączyła możliwości procesora w zakresie redukcji szumów z odpowiednią technologią montażu płytek drukowanych, aby ograniczyć występowanie szumów na zdjęciach wykonywanych z dużą czułością, dzięki czemu użytkownicy aparatu mają do dyspozycji czułość ISO o wartości sięgającej 51200*5. Zatem nawet po ustawieniu tak wysokiej czułości poziom szumów pozostaje niski, a czarne odcienie są nadal intensywne, co stwarza więcej możliwości podczas fotografowania przy słabym świetle.
- Aparat jest wyposażony w unikalny optymalizator modulacji obiektywu*6, który dzięki zastosowanej technologii przetwarzania obrazu zapewnia najwyższą możliwą jakość zdjęć. Optymalizator wykorzystuje wydajność i charakterystykę optyczną używanego obiektywu, korygując m.in. rozmycie dyfrakcyjne*7, zapewniając ostrość na całej powierzchni kadru i realistyczny efekt 3D.
- Wyjątkową szybkość autofokusa (0,06 s*8) uzyskano dzięki wbudowanemu w matrycę unikalnemu systemowi autofokusa z detekcją fazową. Wyposażony w szybki procesor EXR II aparat uruchamia się w zaledwie 0,5 s*9, jego opóźnienie migawki wynosi 0,05 s, a odstęp w wykonywaniu zdjęć to 0,5 s*10.

(4) Nowy system autofokusa z trybem strefowym i trybem szerokim ze śledzeniem maksymalnie ułatwiający rejestrowanie ruchomych obiektów
- Nowy system autofokusa oferuje tradycyjny, 49-punktowy tryb pojedynczy, który cechuje duża szybkość i precyzja, a także nowe tryby: strefowy i szeroki ze śledzeniem, w których ruchome obiekty są rejestrowane w większym, 77-punktowym polu ostrości.
- W trybie strefowym z 77-punktowego pola autofokusa można wybrać obszar 3x3, 5x3 lub 5x5. W trybie AF-C aparat w sposób ciągły śledzi obiekt znajdujący się w środku obszaru. Dzięki wbudowanemu w matrycę systemowi autofokusa z detekcją fazową ustawianie ostrości odbywa się szczególnie szybko w przypadku centralnych obszarów 3x3 i 5x3.
- Tryb szeroki ze śledzeniem to połączenie trybu szerokiego (przy ustawieniu AF-S), w którym aparat automatycznie wykrywa i śledzi wyostrzony obszar na 77-punktowym polu autofokusa, oraz trybu śledzenia z przewidywaniem (przy ustawieniu AF-C), w którym aparat śledzi obiekt na całym 77-punktowym polu autofokusa. Funkcja ta umożliwia utrzymanie ostrości na obiekcie niezależnie od tego, czy porusza się on w górę i w dół, w lewo i w prawo, czy też przybliża się do aparatu lub oddala od niego.
- W trybie pojedynczym pole ostrości jest dzielone na mniejsze części, aby dokładnie określić odległość od obiektu i zwiększyć precyzję ogniskowania. Zakres roboczy wbudowanego w matrycę systemu autofokusa z detekcją fazową zmieniono z 2,5 EV na 0,5 EV, dzięki czemu autofokus z detekcją fazową działa szybko nawet przy słabym oświetleniu i w przypadku obiektów o niskim kontraście.
- Aparat oferuje także autofokus z detekcją oka, który automatycznie wykrywa ludzkie oczy i ustawia na nich ostrość. Funkcja ta ułatwia ustawienie ostrości na oczach nawet w trudnych warunkach, na przykład podczas wykonywania portretu z bardzo szeroką przysłoną i mocnym efektem bokeh.
- Funkcja auto makro automatycznie włącza tryb makro bez zmiany szybkości autofokusa, co eliminuje potrzebę naciskania przycisku makro podczas robienia zdjęć z bliska. W rezultacie można więc przypisać przyciskowi makro inną funkcję.
- Zastosowanie zoptymalizowanego algorytmu przełożyło się na płynniejszy i bardziej naturalny autofokus podczas nagrywania filmów.
- Wykorzystując autofokus z detekcją fazową oraz autofokus przewidujący ruch obiektu, aparat potrafi wykonywać zdjęcia seryjne w trybie AF-C z szybkością do ok. 8,0 kl./s.

(5) 18 wydajnych obiektywów FUJINON z bagnetem X zapewniających najwyższą jakość obrazu i rozszerzających możliwości fotografowania.
Obiektywy z bagnetem X powstały w oparciu o najnowsze technologie cyfrowe i precyzyjną optykę, aby zapewnić najwyższą możliwą jakość obrazu. Celem ich twórców było uzyskanie wysokiej rozdzielczości na całej powierzchni kadru i jak najjaśniejszej maksymalnej przysłony, aby pozwolić fotografowi na maksimum kreatywności, przy jednoczesnym zachowaniu kompaktowych rozmiarów i łatwości przenoszenia. Aktualnie dostępnych jest 18 modeli, w tym obiektywy ultra szerokokątne, teleobiektywy i 5 obiektywów stałoogniskowych z szybką przysłoną. Ich stosowanie pozwala wydobyć z aparatu X-T10 najwyższą jakość obrazu. Opcjonalne akcesoria, takie jak adaptery do bagnetów i pierścienie pośrednie makro, dodatkowo poszerzają spektrum możliwości fotografowania.

d2qa79f

(6) Idealne zdjęcia kolorowe dzięki trybowi symulacji filmu i fotografii artystycznej
80 lat doświadczenia firmy Fujifilm w produkcji filmów fotograficznych przekłada się na niezrównaną jakość obrazu. Dzięki temu aparat odwzorowuje ciepłe tonacje skóry, jasny błękit nieba i bogatą zieleń drzew w sposób, w jaki fotograf widzi to w rzeczywistości. Model X-T10 oferuje nowy tryb symulacji filmu CLASSIC CHROME, który cechują przygaszone tonacje i głęboko odwzorowane kolory. Użytkownicy mają do wyboru także 10 innych trybów naśladujących efekty znane z tradycyjnych filmów marki Fujifilm. Są wśród nich kolorowe filmy pozytywowe (VELVIA, PROVIA i ASTIA), profesjonalne, kolorowe filmy negatywowe (PRO Neg.Std i PRO Neg.Hi), filtry monochromatyczne (MONO z filtrem żółtym Ye, czerwonym R lub zielonym G) oraz SEPIA.

Aparat X-T10 jest również wyposażony w funkcję Zaawansowany filtr dającą użytkownikom 8 efektów artystycznych do wyboru:
Wzmocnienie kolorów – wzmocnienie kontrastu i nasycenia kolorów.
Aparat zabawkowy – dodanie cieniowanych ramek w celu uzyskania efektu zdjęcia wykonanego aparatem zabawkowym.
Miniatura – dodanie rozmycia w górnych i dolnych partiach obrazu w celu uzyskania efektu dioramy lub miniatury.
Dynamiczna tonacja – fantazyjny efekt uzyskiwany poprzez wzmocnienie tonacji.
Częściowy kolor – zachowanie jednego, wybranego koloru z jednoczesną zmianą reszty zdjęcia na obraz czarno-biały. Do wyboru kolor czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski lub fioletowy.
Jasna tonacja – zwiększenie jasności z jednoczesnym zmniejszeniem kontrastu w celu uzyskania jaśniejszych tonacji.
Ciemna tonacja – tworzenie równomiernych, ciemnych tonacji z uwydatnionymi kilkoma jasnymi partiami obrazu.
Zmiękczona ostrość – tworzenie obrazu, który jest równomiernie zmiękczony na całej powierzchni.

- Funkcja pod nazwą Wielokrotna ekspozycja umożliwia połączenie dwóch odrębnych ujęć w jedno zdjęcie, co jest idealnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy użytkownik chce uzupełnić zdjęcie o dodatkowe osoby.
- Aparat obsługuje współczynnik kształtu o wartości 3:2, 16:9 i 1:1 (kwadrat), umożliwiając w ten sposób fotografowi korzystanie z wielu różnych stylów fotografowania.
- Ponadto dostępny jest zaawansowany tryb SR AUTO, który rozpoznaje twarze i poszczególne typy sceny, automatycznie ustawiając optymalną ostrość, ekspozycję, czułość ISO i nie tylko.
- Tryb rejestracji w odstępach umożliwia tworzenie sekwencji poklatkowych z odstępami co 1 sekundę przez maksymalnie 24 godziny (do 999 klatek).
- Aparat wyposażono w bezszelestną, elektroniczną migawkę potrafiącą pracować z szybkością 1/32000 s. Aparat pozwala tworzyć udane zdjęcia na śniegu lub na plaży pod bezchmurnym niebem z zastosowaniem małej głębi ostrości i szerokiej przysłony. Brak części obsługiwanych mechanicznie pozwala łatwiej uchwycić naturalne zachowania zwierząt i śpiące dzieci.
- Wśród pozostałych funkcji warto wymienić cyfrowy podział obrazu (Digital Split Image) ułatwiający ręczne ustawianie ostrości, a także podświetlanie ostrych obszarów kadru, które wyróżnia obszary o wysokim kontraście przy konturach obiektów. Obszary te można wyróżnić kolorem białym, czerwonym lub niebieskim, co ułatwia ogniskowanie nawet w warunkach, gdy ustawienie ostrości jest problematyczne.

(7) Nagrywanie filmów w jakości Full HD dzięki matrycy X-Trans™ CMOS II
- Aparat X-T10 potrafi płynnie rejestrować filmy w jakości Full HD z prędkością 60 kl./s. Opcjonalnie można również ustawić prędkość 50, 30, 25 lub 24 kl./s.
- Na potrzeby nagrania można użyć trybów symulacji filmu, w tym nowego trybu CLASSIC CHROME, a także dokładnie skonfigurować balans bieli.
- Podczas nagrywania filmu można również korzystać z ustawień ręcznej ekspozycji. Ustawiając przysłonę, czas naświetlania*11 i czułość ISO, można nagrać film zgodnie z indywidualnymi preferencjami dotyczącymi ekspozycji.
- Inteligentny autofokus hybrydowy umożliwia szybkie i precyzyjne ustawianie ostrości, przełączając między autofokusem z detekcją fazową a autofokusem z detekcją kontrastu w zależności od danej sceny, także podczas nagrywania filmu. Użytkownik może również ustawiać ostrość ręcznie.
- Aby nagrać atrakcyjny film, można skorzystać z 6 funkcji rozpoznawania sceny lub pozostawić wybór aparatowi.
- Dzięki szybkiej transmisji rzędu 36 Mb/s można zarejestrować nawet delikatne ruchy nagrywanych obiektów w rozdzielczości HD.

d2qa79f

(8) Wbudowana łączność Wi-Fi umożliwiająca fotografowanie przy użyciu smartfona lub tabletu*12
- Po pobraniu darmowej aplikacji FUJIFILM Camera Remote na smartfon lub tablet można korzystać z funkcji pilota, która daje użytkownikowi kontrolę nad aparatem nawet z dystansu. Funkcja ta znakomicie się sprawdza w wielu zastosowaniach, takich jak zdjęcia grupowe, autoportrety, czy fotografowanie zwierząt w ich naturalnym środowisku.
- Zdjęcia i filmy można łatwo przesyłać do smartfonów i innych urządzeń jednym dotknięciem. Aplikacja umożliwia przeglądanie, wybieranie i importowanie zdjęć oraz filmów zapisanych w aparacie przy użyciu smartfona bez konieczności wprowadzania identyfikatorów i haseł. Ponadto do zdjęcia można dodać informacje o lokalizacji pobrane ze smartfona lub tabletu.
- Istnieje także możliwość wysłania zdjęć bezpośrednio z aparatu do drukarki Instax SHARE Smartphone Printer w celu wydrukowania natychmiastowych odbitek Instax.
- Łączność Wi-Fi®*13 umożliwia bezprzewodowe tworzenie kopii zapasowej danych aparatu na komputerze*14.

(9) Najwyższej klasy akcesoria
- Pokrowiec skórzany BLC-XT10
Stylowy pokrowiec z prawdziwej skóry jest przyjemny w dotyku i idealnie pasuje do klasycznego wzornictwa aparatu X-T10. Po umieszczeniu modelu X-T10 w pokrowcu można wymienić akumulator bez potrzeby wyjmowania aparatu. Do pokrowca dołączony jest pasujący, skórzany pasek naramienny oraz dodatkowy pokrowiec materiałowy.
- Uchwyt MHG-XT10
Zwiększa przyczepność aparatu w dłoni. Po założeniu nie przeszkadza w wymianie akumulatora lub karty pamięci. Otwór na śrubę statywu można ustawić w środku osi optycznej, a ponadto w podstawie znajduje się wypustka o szerokości 38 mm, która służy jako płytka szybkozłączki do zamocowania statywu z szyną montażową (tzw. dovetail).
- Adapter do bagnetu M zapewnia zgodność z większą liczbą obiektywów
- Pierścienie pośrednie makro MCEX-16 i MCEX-11
Dostępne są dwa pierścienie pośrednie (16 i 11 mm), które po zamontowaniu między korpusem aparatu a wymiennym obiektywem umożliwiają wykonywanie zdjęć makro z dużym przybliżeniem.
- Zewnętrzna lampa błyskowa
Dostępne są trzy typy zewnętrznej lampy błyskowej FUJIFILM – wszystkie z precyzyjną, automatyczną kontrolą błysku TTL: modele EF-20 i EF-X20 z liczbą przewodnią 20 oraz model EF-42 z liczbą przewodnią 42.
- Zewnętrzny mikrofon stereo MIC-ST1
Umożliwia nagrywanie realistycznego głosu na potrzeby wysokiej jakości filmów w rozdzielczości Full HD.
- Filtry ochronne (PRF-39, PRF-52, PRF-58, PRF-62, PRF-67, PRF-72 i PRF-77)
- Łącznik prądu stałego CP-W126
- Zasilacz AC-9V
- Zdalny spust migawki RR-90

d2qa79f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qa79f