Garand - karabin, który wygrał II wojnę światową
Karabin półautomatyczny M1 Garand. Był i jest jak określił to Richard Venola z pisma Comabt Arms - „Cadilaciem wśród broni półautomatycznych”. Ciężki, prosty w obsłudze, dający dużą siłę ognia. Jego prototyp powstał w 1932 roku.
23.04.2008 | aktual.: 23.04.2008 11:09
John C. Garand- Kanadyjczyk pracujący dla amerykańskiej firmy zbrojeniowej Springfield, w latach 20-tych przygotował kilka projektów. Pierwszy prototyp, był gotów w 1930 roku. Jednak armii nie podobał się system przeładowywania. Do 1932 roku problemy i usterki zostały naprawione. Karabin M1 Garand, jest bronią samopowtarzalną. Strzela ogniem pojedynczym. M1 działa na zasadzie odprowadzania części gazów prochowych przez boczny otwór w lufie. Broń posiada mechanizm uderzeniowo-spustowy typu kurkowego. Garand przystosował swój karabin do amunicji 30-06 (7,62x63mm). Karabin zasilany jest amunicją z ośmio nabojowego ładownika.
Przygotowanie do produkcji masowej trwało prawie pięć lat. Karabin wszedł na wyposażenie sił zbrojnych USA w 1936 roku ,ale jeszcze długo nie był powszechnie używany. Wielu konserwatywnych oficerów było niechętnie nastawionych do tego ”wynalazku”. Zwłaszcza Korpus Marines wolał pozostać przy poprzedniku Garanda, karabinie M-1903.
Po wybuchu II wojny światowej karabiny Garand zaczęły być masowo przyjmowane do wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Do końca wojny w zakładach Springfield i Winchester, wyprodukowano 4,5 miliona sztuk tej broni. Powstały wersje snajperskie M1C i M1D . Z M1 można było również wystrzeliwać granat nasadkowy.
Zobacz również
* Krav Maga - izraelski system walki Krav Maga - izraelski system walki*
* TOP 10 karabinów TOP 10 karabinów*
To co wyróżniało M1, to jego siła ognia i prostota obsługi, przy dość skomplikowanej budowie mechanizmu. W chwili rozpoczęcia wojny większość armii świata używało karabinów z zamkami ślizgowo-obrotowymi, które to trzeba było przeładować po każdym strzale. Amerykański Garand dawał swojemu użytkownikowi wielką przewagę nad nieprzyjacielem. M1 jako karabin samopowtarzalny, wystrzeliwał osiem nabojów, jeden po drugim.
Takie rozwiązanie skutecznie zwiększało siłę ognia pojedynczego żołnierza. M1 jak na swoje czasy, był konstrukcją rewolucyjną. Broń celna, solidna i prosta w obsłudze. Wystarczy odciągnąć suwadło, włożyć ładownik zamknąć zamek i już można strzelać. Proste szczególnie w czasie walki. Pociągając szybko za spust można było zniechęcić każdego wrogiego żołnierza do wychylenia się z ukrycia.
Garand nie jest jednak bez wad. Wielu specjalistów jako jedną z nich podaje konieczność częstego czyszczenia tej broni, co wiąże się ze skomplikowanym mechanizmem. Przy rozgrzaniu czy też w pyle karabin potrafił się zacinać. Jednak tak dzieje się z większością karabinów, nawet współczesnych.
Do karabinu wkłada się metalowy ładownik. Ten element sprawiał najwięcej kłopotów, stając się czasami przyczyną śmierci strzelca. Po wystrzeleniu ostatniego naboju, ładownik wyskakuje z karabinu z charakterystycznym głośnym metalicznym dźwiękiem. Doświadczony w walkach z Amerykanami Japończyk czy Niemiec czekał na ten dźwięk dzięki czemu wiedział, że jego przeciwnik musi załadować broń. Wyrobiony Mechanizm zamka miał tendencje do zatrzaskiwania się w czasie ładowania amunicji. Czasami z kciukiem żołnierza w środku. Stąd słynne wśród żołnierzy określenie „Garand thumb”(kciuk Garanda)
Zobacz również
* Krav Maga - izraelski system walki Krav Maga - izraelski system walki*
* TOP 10 karabinów TOP 10 karabinów*
Mimo tych niedogodności M1 Garand spisywał się bardzo dobrze. Żołnierze US ARMY czy US Marines używali go do końca wojny. Garand „walczył” jako podstawowa broń żołnierzy piechoty od Pacyfiku po przez Afrykę, aż do Niemiec.
Używany był podczas wojny w Korei (1950-1953). Amerykanie wycofali Garanda w 1956 roku, zastępując go ulepszoną jego wersją - M14.
Sam Garand walczył jeszcze w początkowej fazie wojny w Wietnamie. Do legendy przeszedł jako jeden z najlepszych karabinów w historii, ciesząc się szacunkiem jego użytkowników z czasów wojen. Dziś M1 Garand jest cennym elementem w zbiorach wielu kolekcjonerów.
Piotr Langenfeld
Zobacz również
* Krav Maga - izraelski system walki Krav Maga - izraelski system walki*
* TOP 10 karabinów TOP 10 karabinów*