WP

Garnitur na konkretne okazje. Jak dobrać?

Garnitur to klasyczny strój, w którym raczej unika się wszelkich innowacji. Nie ma on jednak jednej, uniwersalnej wersji na wszystkie okazje. Zasady etykiety mówią nie tylko o detalach, materiale, ale również o barwie. Na co zwracać uwagę przy doborze?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Garnitur powinien być dopasowany nie tylko do sylwetki, ale też do okoliczności
Garnitur powinien być dopasowany nie tylko do sylwetki, ale też do okoliczności (Shutterstock.com)
WP

Krój

Klasyczny, formalny garnitur nadający się na każdą okazję to model, w którym brakuje kontrastowych obszyć, delikatnych deseni i zdobień. Marynarka jest jednolita, ma gładką strukturę oraz charakterystyczne detale, tj. wpuszczane kieszenie czy klapy o szerokości ok. 7 cm (to jednak zależy często od budowy ramion) z butonierką na lewej części i wysoko położonymi kozerkami (wcięciami). Ponadto ma na dole dwa szlice (wcięcia). Jeden zwykle jest traktowany jako detal nieco mniej formalny.

WP

Spodnie zaś również nie wyróżniają się kontrastowymi wstawkami, mają równy kant biegnący wzdłuż nogi, a dolne krawędzie nogawki dotykają butów (absolutnie nie mogą się na nich opierać, bo wówczas są zbyt długie).

garnitur WP.PL
Podziel się

Kolor

Prócz klasycznego kroju należy zwrócić uwagę na kolor. Zasady etykiety mówią jasno: czerń zostawia się na wieczór, na dzień wybiera się jaśniejsze barwy. Istnieją jednak dwa wyjątki: pogrzeby i śluby. Czerń na garniturze pana młodego zawsze będzie dobrym wyborem, chociaż dziś powoli sięga się też po inne barwy, np. granat. Na pogrzebach zaś raczej nie wypada mieć na sobie czegoś innego niż czerni, ewentualnie grafitu.

WP

Wedle tych zasad czarny garnitur będzie dobry na studniówkę, na sylwestra i na wszelkie inne przyjęcia odbywające się wieczorem. Na wesela zaczynające się zwykle po południu, na przyjęcia komunijne, chrzty czy do pracy najlepsze będą modele szare, grafitowe, granatowe niebieskie lub nawet beżowe.

Materiał

Nie zapominajmy również o materiale, z którego garnitur jest wykonany. Najlepszym wyborem będą modele z wysokiej jakości, 100-procentowej wełny albo wełny z drobną domieszką materiału syntetycznego, który wydłuża żywotność stroju i poprawia komfort noszenia. Warto zwracać uwagę na oznaczenia. Tkaniny z oznaczeniami od 110s do 140s są na tyle trwałe i szlachetne, że nadają się zarówno na wielkie wyjścia, jak i na co dzień. Tkaniny powyżej 140s są już bardzo delikatne i będą najlepsze na sporadyczne okazje.

WP
Materiały prasowe
Podziel się
WP
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP