Trwa ładowanie...

Garnitur na lata. Jak dopasować krój do sylwetki

Garnitur powinno kupować się na całe lata. Dlatego podczas przymierzania stroju należy być bardzo uważnym. Wbrew pozorom dobre jakościowo stroje nie kosztują wiele, można je kupić w atrakcyjnych cenach.
Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Warto mieć w szafie dobrze skrojony garnitur
Warto mieć w szafie dobrze skrojony garniturŹródło: Shutterstock.com
d14rmn7

Poniżej znajdziesz kilka ogólnych wyznaczników, które pomogą ci wybrać idealny garnitur do twojej sylwetki. Pamiętaj, że wydatek kilkuset, a nawet kilku tysięcy złotych musi się opłacać.

Luźny czy spięty?

Pierwszą zasadą, której należy się wyzbyć, jest kupowanie nieco luźniejszego stroju "na zapas". Garnitur zakłada się po to, by dobrze w nim wyglądać. Niedopasowany i zbyt luźny może wywołać mieszane uczucia. Podobnie jest w przypadku osób, które nie mogą pogodzić się z niespodziewanym wzrostem wagi. Marszczące się i "wypchane" marynarki i spodnie nie tylko ograniczają ruchy, ale również wyglądają nieestetycznie.

Marynarka dopasowana do sylwetki

Błędnym przekonaniem jest to, że rękawy marynarki powinny całkowicie zakrywać mankiet koszuli. Nic bardziej mylnego, nic nie stoi na przeszkodzie, by przy wyprostowanej ręce wystawały na około 1-2 cm. W ten sposób można wyeksponować spinki do mankietów, które przy nieco dłuższych rękawach zostałyby ukryte.

Równie ważne jest to, jak marynarka układa się na barkach i plecach. Poziome fałdy z tyłu oraz wyraźnie zarysowany biceps to znak, że jest zbyt ciasna. Pionowe zagięcia z tyłu marynarki i rękawy opadające na wysokości barków oznaczają natomiast, że jest zbyt luźna. Nietrudno znaleźć model garnituru, który będzie doskonale odpowiadał twojej sylwetce, ale w razie czego nie bój się zmian i przymiarek krawieckich.

Elementem, którego krawiec nie będzie w stanie poprawić jest natomiast źle skrojony przód. Jeśli po zapięciu guzika wokół niego tworzy się charakterystyczna i wyraźna gwiazda z fałdek materiału, oznacza to, że całość jest źle skrojona.

Uniwersalna długość marynarki powinna zakrywać całość lub część pośladków. Osoby, które chcą zatuszować niski wzrost mogą zdecydować się na krótsze modele.

ślub Fotolia
ślubŹródło: Fotolia, Fot: drubig-photo

Spodnie, które się nie marszczą

Długość spodni do garnituru może być powodem sporu. Zgodnie z przyjętymi zasadami nogawki powinny być na tyle długie, by stojąc w pozycji wyprostowanej nie tworzyły się na nich załamania. Nie da się tego osiągnąć, jeśli przednia część nogawki opada na but, powinna ona raczej się z nim stykać, podczas gdy tylna część powinna kończyć się tuż przed obcasem. By osiągnąć odpowiedni efekt, należy zwrócić uwagę na szerokość spodni. Obcisłe i krępujące ruchy kroje nie wchodzą w grę, podobnie jak te marszczące się na udach.

   Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Koszula, która zwraca uwagę

Dobrze dopasowana koszula powinna po zapięciu ostatniego guzika przylegać do szyi, choć nie opinać jej ściśle. Jeśli założysz krawat i nie możesz wcisnąć za kołnierz palca, oznacza to, że jest zbyt ciasna i przy najmniejszym ruchu głowy skóra będzie nieprzyjemnie ocierać się o sztywny kołnierzyk, powodując podrażnienia. Przy okazji warto pamiętać, że ostatni guzik koszuli można odpiąć dopiero wtedy, gdy pozbędziesz się krawatu. Oficjalne przyjęcia i wydarzenia wymagają od mężczyzny noszenia koszuli z długim rękawem. Krótkie lepiej zostawić na mniej oficjalne spotkania i raczej nie łączyć ich z garniturem.

Optymalnym połączeniem z ciemnymi garniturami jest gładka biała lub niebieska koszula. Jeśli wybierasz garnitur w pasy lub kratę, lepiej postawić na odróżniające się desenie.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d14rmn7

Podziel się opinią

Share
d14rmn7
d14rmn7