Trwa ładowanie...
d2we21r
Męskie sprawy

Gdy grzybica atakuje

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gdy grzybica atakuje
(Shutterstock.com)
d2we21r

Częściej dopada mężczyzn niż kobiety. Choć zwykle kojarzymy ją z dolegliwością stóp, zakażenie może również dotyczyć skóry głowy, paznokci, pachwin, a nawet penisa. Problemu na pewno nie należy bagatelizować, ponieważ skutki nieleczonej grzybicy bywają bardzo poważne.

Ze statystyk wynika, że co czwarty z nas zmaga się z rozmaitymi infekcjami wywołanymi przez mikroskopijne grzyby, zwane dermatofitami. Te maleńkie organizmy potrafią bardzo skutecznie anektować nowe obszary. Wystarczy jedna zakażona osoba w rodzinie lub gronie bliskich znajomych, by zainfekować otoczenie groźnymi drobnoustrojami.

Przenoszeniu grzybów sprzyja używanie wspólnych ręczników, chodzenie boso po podłodze w publicznych miejscach: basenie czy szatni, ale także łazience albo pod prysznicem. Dermatofity gromadzą się również w dywanach, wykładzinach, materacach oraz toaletach na dworcach i w centrach handlowych. Roznoszą je też zwierzęta domowe.

d2we21r

Szczególnie narażeni na zakażenie grzybicą są mężczyźni w starszym wieku (powyżej 70. roku życia), ale coraz częściej schorzenie dopada także młodszych facetów, szczególnie otyłych, chorujących na cukrzycę lub mających osłabiony układ odpornościowy.

* Różne cele ataku*

Objawy schorzenia są zróżnicowane, w zależności od miejsca wystąpienia zakażenia. Najczęściej grzybica atakuje stopy, szczególnie w lecie, gdy w dodatku nosimy obuwie z materiałów syntetycznych lub gumowych. Infekcja zaczyna się zwykle między małym palcem, a jego sąsiadem. Objawami są: podrażnienie, swędzenie, pękanie, łuszczenie i krwawienie skóry; czerwone ogniska o złuszczonym naskórku oraz nieprzyjemny zapach.

Grzybica może jednak obejmować także paznokcie (grubieją i zmieniają kolor na biały lub żółty), tułów (symptomem są swędzące zmiany skórne) i pachwiny (powoduje zaczerwienienie, rozprzestrzeniające się od genitaliów do wewnętrznej strony uda).

d2we21r

Dermatofity często zajmują także stanowiska na głowie, czego konsekwencją bywają plackowate, swędzące zmiany, na obszarze których wypadają i łamią się włosy.

Coraz powszechniejszym męskim problemem jest również grzybica penisa, objawiająca się swędzeniem, pieczeniem (także w czasie oddawania moczu) oraz zaczerwienieniem okolic intymnych. Na penisie mogą pojawiać się plamki lub pęcherze, a innym niepokojącym sygnałem powinna stać się również wydzielina o charakterystycznym, nieprzyjemnym zapachu. Nieleczona grzybica penisa może doprowadzić do powikłań: zapalenia najądrza czy prostaty oraz przyczynić się do zmniejszenia żywotności plemników, a w konsekwencji zmniejszenia naszego potencjału reprodukcyjnego.

Jak to wyleczyć?

W przypadku pojawienia się powyższych dolegliwości należy wybrać się do lekarza. Nie powinniśmy leczyć się domowymi sposobami, ponieważ niektóre formy grzybicy wymagają radyklanej terapii farmakologicznej i stosowania odpowiednich preparatów przeciwgrzybiczych w postaci kremów, płynów czy maści. Gdy atakująca skórę, włosy czy paznokcie infekcja jest rozległa, niezbędne może okazać się stosowanie leków w tabletce, nawet po ustąpieniu objawów, by uniknąć nawrotu choroby.

d2we21r

W zapobieganiu kolejnemu atakowi grzybicy, szczególnie paznokci, zalecane jest niekiedy przyjmowanie środków z cynkiem, nawet przez pół roku. Bardzo duże znaczenie ma higiena - w przypadku grzybicy stóp trzeba je codziennie i dokładnie myć. Na dotknięte chorobą miejsca stosujmy krem lub płyn przeciwgrzybiczny. Czasem sprawdza się także olejek z drzewa herbacianego. Kuracja powinna trwać minimum 10 dni.

W celi uniknięcia problemów zaleca się noszenie butów wykonanych z surowców naturalnych - skóry czy płótna bawełnianego, które przepuszczają powietrze. Po treningu obuwie sportowe musimy dobrze wysuszyć. Do adidasów można wsypywać też dezodorant do stóp w pudrze. Osoby uprawiające sport nie powinny zapominać o bawełnianych skarpetach, pranych po ćwiczeniach ciepłą wodą z mydłem. W gorące dni zakładajmy odkryte buty, umożliwiające odpowiednią cyrkulację powietrza.

W przypadku grzybicy penisa konieczne jest nie tylko stosowanie zaleconych przez lekarza preparatów (najczęściej maści), ale także unikanie na czas kuracji współżycia seksualnego, co pozwoli zapobiec przenoszeniu zakażenia między partnerami.

RAF/

d2we21r

Podziel się opinią

Share
d2we21r
d2we21r