Trwa ładowanie...

Genialny sposób by podobać się facetom!

Genialny sposób by podobać się facetom!Źródło: Jupiterimages
diq5sai
diq5sai

Zastanawialiście się kiedyś co sprawia, że jedna kobieta nam się podoba bardziej, a inna mniej? Czy jest to jej urok, czy hormony, a może akurat... stoi na moście?

Czemu akurat na moście? Bo okazuje się, że kobieta na moście podoba się bardziej. Zwłaszcza kiedy most jest wysoki i niebezpieczny. Tak przynajmniej twierdzi dwóch profesorów psychologii - Donald Dutton i Arthur Aron. W 1974 roku panowie przeprowadzili szereg eksperymentów potwierdzających tę tezę.

Do wykonania eksperymentu badającego atrakcyjność potrzebna jest rzeka, najlepiej wijąca się w głębokim jarze. Do tego dwa mosty - jeden solidny i położony niżej, a drugi wąski, chybotliwy i wiszący wysoko ponad nurtem. A także oczywiście przynajmniej atrakcyjna kobieta.

[

]( #opinions )

diq5sai

Rzekę i mosty badacze znaleźli bez trudu - wybrali Capilano w Kolumbii Brytyjskiej. Niestety to, skąd pochodziła kobieta, pozostaje tajemnicą. Fakt faktem naukowcy postawili ją na moście, przez który kazali następnie przechodzić młodym mężczyznom. Kobieta zaczepiała ich prosząc o wypełnienie ankiety pozornie niezwiązanej z badaniem, a następnie "na wszelki wypadek" proponowała im swój numer telefonu. Okazało się, że gdy sytuacja miała miejsce na moście wiszącym wyżej, mężczyźni brali numer telefonu znacznie chętniej i częściej potem oddzwaniali do kobiety. Na niższym moście natomiast oferta pięknej nieznajomej nie robiła na nich aż takiego wrażenia.

diq5sai

Czemu tak się dzieje? Otóż daniem naukowców wszystkiemu winna fizjologia. Kiedy spotykamy kogoś atrakcyjnego, nasze serce automatycznie zaczyna bić szybciej. Czasem jednak zdarza się odwrotnie - tym, których serce bije szybciej z innego powodu (na przykład niebezpieczeństwa), napotkana osoba automatycznie wydaje się bardziej atrakcyjna. Ot - taka drobna pomyłka organizmu, dzięki której mózg mylnie interpretował całą sytuację.

Zdaniem naukowców wyniki eksperymentu nie tylko pokazują, że ciało może oszukać mózg, ale że zjawisko to ma poważne konsekwencje dla naszego życia. Trudno się z tym nie zgodzić. Przy okazji wyjaśnia się też, dlaczego w tak wielu filmach akcji główni bohaterowie tuż po wyskoczeniu z płonącej łodzi, lub po wybiciu wszystkich nieprzyjaciół zaczynają się namiętnie całować. Okazuje się, że robią to przez pomyłkę!

[

]( #opinions )

diq5sai

A swoją drogą eksperyment możnaby naszym zdaniem pociągnąć dalej i stworzyć całą skalę - powiedzmy skalę Duttona/Arona - która pokazywałaby, jak wysoko musiałby być zawieszony most, żeby dana kobieta wydała się komuś atrakcyjna. Wyobrażacie to sobie? Na przykład - "10 metrów z poręczami" oznaczałoby że mamy do czynienia z modelką, a "120 metrów z lawą na dole i szybującymi pterodaktylami" oznaczałoby panią o znacznie słabszych walorach.

(menonwaves)

diq5sai
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
diq5sai