Głośniki Bluetooth na każdą okazję
Rynkowa oferta głośników Bluetooth jest bardzo bogata i obejmuje szeroką gamę urządzeń, począwszy od sprzętów budżetowych po urządzenia klasy high-end. Sprawdzamy możliwości głośników Bluetooth i podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy zakupie.
26.11.2020 | aktual.: 02.03.2022 15:02
Głośniki Bluetooth mają realizować potrzebę odtwarzania muzyki w lepszej jakości niż ta, jaką oferują mizerne głośniki wbudowane w smartfony. Dlatego pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi do głowy na hasło "głośnik Bluetooth" to mobilność – można go spakować i zabrać w dowolne miejsce, skomunikować ze smartfonem i cieszyć się porządnym dźwiękiem.
Tyle że głośniki Bluetooth to już nie tylko urządzenia mobilne. Owszem, ta kategoria obejmuje najwięcej modeli, ale producenci coraz częściej uwzględniają w swojej ofercie sprzęt desygnowany do pracy stacjonarnej, wewnątrz pomieszczeń. Co więcej, konstrukcja takich głośników w ogóle nie przewiduje zasilania akumulatorowego, a jedynie sieciowe.
Zanim więc kupisz głośnik Bluetooth, zastanów się, jakie będzie jego typowe przeznaczenie i zastosowanie.
Głośniki Bluetooth – wewnątrz czy na zewnątrz?
Głośnik Bluetooth kupowany z myślą o zastosowaniu w pomieszczeniu, jako element domowego systemu audio, powinien dysponować dużą mocą. Moc nie przekłada się co prawda na jakość odtwarzanego dźwięku, ale świadczy o poziomie możliwej do uzyskania głośności. W topowych stacjonarnych głośnikach Bluetooth może dochodzić nawet do kilkuset watów – dla porównania, w mniejszych sprzętach przenośnych zwykle jest to kilkadziesiąt watów.
Normą w urządzeniach stacjonarnych jest stosowanie głośników wysokotonowych i subwoofera oraz obsługa dodatkowych interfejsów komunikacji bezprzewodowej poza standardowym Bluetoothem, przede wszystkim Wi-Fi, ale również AirPlay (strumieniowe przesyłanie muzyki z urządzeń Apple) czy NFC.
Kompletując domowy zestaw audio zwróć uwagę na design głośnika. Upewnij się, że komponuje się z wystrojem lub innymi elementami wyposażenia.
Jeżeli z głośnika Bluetooth będziesz korzystać głównie poza domem, jedną z ważniejszych cech, na jaką musisz zwrócić uwagę, jest wydajność akumulatora. Najlepiej, gdyby urządzenie z całkowicie naładowanym akumulatorem mogło funkcjonować przez co najmniej 10 godzin – a spotkasz nawet głośniki, gdzie deklarowana wytrzymałość akumulatora sięga 20 godzin i więcej. Wadą pojemniejszych ogniw są niestety ich większe gabaryty, które przekładają się na większą masę całego głośnika.
Przy okazji przyjrzyj się opcjom ładowania akumulatora. Modele głośników, w których ładowanie może odbywać się za pośrednictwem przewodu USB, są wygodniejsze w użytkowaniu niż urządzenia dostarczane z ładowarką / adapterem AC ponieważ w razie wyczerpania zapasu energii możesz połączyć głośnik przez port USB z dowolnym innym urządzeniem, np. powerbankiem, smartfonem, tabletem lub laptopem.
Głośniki Bluetooth – ważne parametry
Mobilny głośnik Bluetooth musi charakteryzować się nie tylko niewielkimi gabarytami, ale i łatwością przenoszenia. Mamy tu na myśli konkretne rozwiązania konstrukcyjne, na przykład klipsy czy zaczepy lub specjalne uchwyty. Dzięki takim "rączkom" niektóre modele głośników przypominają miniaturowe torebki. W zestawie z niektórymi urządzeniami znajdziesz także uchwyty montażowe do przymocowania sprzętu do kierownicy roweru.
Jeżeli twój głośnik Bluetooth ma pracować głównie na zewnątrz pomieszczeń, musi być odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne, głównie cząstki stałe (piasek, pył) i wilgoć. Najlepsze modele zapewniają pełną ochronę przed żywiołami, a w dokumentacji sprzętu znajdziesz informacje o certyfikacji IP. Występujące po tym oznaczeniu cyfry pokazują poziom ochrony przed zapyleniem i zachlapaniem – im wyższe, tym lepsze zabezpieczenia. Na przykład jeżeli natrafisz na model z kodem IP67, oznacza to, że ochrona przed pyłem została ustalona na poziomie 6, a przed cieczami – na poziomie 7. Niekiedy cyfra w kodzie może zostać zastąpiona literą "X", np. IPX7 – w tym wypadku producent nie wskazał poziomu ochrony przed cząstkami stałymi.
Pozostałe warte uwagi cechy głośnika Bluetooth to m.in. obsługa kodeka aptX, wsparcie dedykowanych aplikacji oraz klasa modułu radiowego. Dźwięk, zanim zostanie przesłany przez Bluetooth, musi zostać skompresowany, co niekorzystnie odbija się na jakości. Dlatego głośnik Bluetooth powinien obsługiwać bezstratny kodek aptX, którego zadaniem jest poprawa jakości przesyłanego dźwięku (uwaga: źródło dźwięku również musi wspierać aptX, tymczasem tego kodeka, ani jego bardziej zaawansowanej wersji, aptX HD, nie obsługują smartfony Apple iPhone).
Dzięki apce na smartfonie można obsługiwać głośnik zdalnie, w tym włączać i wyłączać go. A dobrej klasy moduł radiowy zapewni większy zasięg odbioru (w klasie 1 – teoretycznie nawet do 100 metrów).
Materiał powstał przy współpracy z Media Expert