Trwa ładowanie...
d21pgmx

Głownia stała czy składana? Jaki nóż sprawdzi się najlepiej

Wybierając się na wyprawę w dzicz, musisz być całkowicie pewny wszystkich narzędzi, które zamierzasz ze sobą zabrać. Dlatego też dobrze się zastanów, jakie ostrze zabierzesz ze sobą w teren. To najważniejsze narzędzie, którego przyjdzie ci używać.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

Każde ostrze ma swoje zalety
Każde ostrze ma swoje zalety (Adobe Stock)
d21pgmx

Do wyboru masz noże z ostrzem stałym bądź też ostrza składane. Każde z nich ma swoje wady i zalety i przyda się w różnych sytuacjach.

Noże z głownią składaną

d21pgmx

To bardziej uniwersalny typ, w którym ostrze chowa się w rękojeści, a po rozłożeniu aktywuje się blokada, która uniemożliwia przypadkowe złożenie. Tego typu noże zajmują znacznie mniej miejsca, a dodatkowo nie potrzebujesz specjalnego pokrowca i możesz bezpiecznie przenosić je w plecaku bez obaw, że zniszczą przechowywane przedmioty.

Wyróżniamy dwa rodzaje blokad noży składanych – te, które znajdują się bezpośrednio w rękojeści oraz te, które montuje się w okolicy grzbietu. Każdy z nich różni się nie tylko wygodą użytkowania, ale również wytrzymałością, dlatego w zależności od przewidywanych prac należy wybrać odpowiedni nóż.

Typy blokad noży składanych

d21pgmx

Jednym z najbardziej popularnych typów blokad jest liner lock – przemawia za nią prostota konstrukcji, duża wytrzymałość i łatwość w operowaniu. Jedna z płytek bocznych (linerów, stąd nazwa blokady) wyposażona jest w sprężynujące skrzydełko, które po otwarciu odgina się do środka rękojeści blokując ostrze i uniemożliwiając samoczynne złożenie. Odblokowujesz je ręcznie odciągając skrzydełko na swoje poprzednie miejsce. Innym wariantem jest frame lock czyli blokada, w której klinem nie jest cienki liner, ale cała boczna część obudowy.

Wybierz model, który będzie odpowiadać twoim potrzebom Shutterstock
Wybierz model, który będzie odpowiadać twoim potrzebom (Shutterstock)

Innym popularnym modelem jest tzw. bolt czyli blokada, w której przełącznik znajduje się w zewnętrznej części obudowy. Podobnym mechanizmem jest buton lock, który montuje się głównie w sprężynowcach. Wciśnięcie przycisku z boku rękojeści powoduje natychmiastowe wysunięcie się ostrza. Alternatywą będzie blokada tylna, w której dźwignię blokującą umieszcza się na grzbiecie, a w rękojeści wyżłobiono wgłębienie, które pozwala na włożenie tam palca i naciśnięcie tylnej części dźwigni.

Ostrza z głownią stałą

d21pgmx

Noże składane mają jeden mankament, którego pozbawione są modele z głownią stałą – trzeba uważać, by nie zanieczyścić mechanizmu i szczeliny, w której "chowa" się ostrze. W przeciwnym wypadku może dojść do osłabienia ostrza i samej blokady, a to może być bardzo niebezpieczne dla użytkownika.

Noże z głownią stałą mogą pochwalić się znacznie większą wytrzymałością niż ostrza składane o tych samych wymiarach. Dzieje się tak z prostego powodu, najsłabszym punktem noży składanych jest blokada utrzymująca ostrze w pozycji otwartej – w przypadku stałej głowni zarówno część ukryta w rękojeści, jak i samo ostrze wykonane są z jednego kawałka stali.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

d21pgmx

Podziel się opinią

Share
d21pgmx
d21pgmx