Trwa ładowanie...
14-01-2016 11:11

Gmina na Lubelszczyźnie będzie miała własną gwardię

Gmina na Lubelszczyźnie będzie miała własną gwardięŹródło: zdjęcie ilustracyjne / Fotolia
d4k6d1b
d4k6d1b

Gmina Lubartów na Lubelszczyźnie będzie miała swoją lokalną gwardię, utworzoną przez mieszkańców, członków grup rekonstrukcyjnych i pasjonatów historii – donosi TVP Lublin. Chętnych, którzy są gotowi szkolić się i, w razie konieczności, bronić swoich powiatów, nie brakuje.

Mowa o Gwardii Wspierania Bezpieczeństwa Obywatelskiego - nowo powołanej jednostce, pierwszej takiej na Lubelszczyźnie. Póki co zrzesza już ponad 60 członków, którzy planują zakup mundurów, broni oraz pojazdu (o dofinansowanie w kwocie 35 tys. zł zwrócili się już do Rady Miasta Lubartów). Wszystko po to, by bronić swoich okolicznych ziem, które - ich zadaniem - w każdej chwili mogą stanąć w obliczu zagrożenia.

- Będziemy działać jako forma obrony terytorialnej, struktura pomocnicza i siły rezerwowe armii Wojska Polskiego - zauważa w rozmowie z nami Robert Persona, wiceprezes Stowarzyszenia Bezpieczny Lublin, w ramach którego działa gwardia. Jak dodaje, nie oznacza to, że członkowie paramilitarnego ugrupowania są wyposażani w broń. Ćwiczą za to pod okiem instruktorów na atestowanych strzelnicach.

W skład Gwardii Bezpieczeństwa Obywatelskiego wchodzą nie tylko byli wojskowi, ale także przedstawiciele różnych profesji - w tym nauczyciele, pracownicy służby zdrowia, ale też bezrobotni i uczniowie. Mają nawet własnego kapelana - ojca kapucyna. Chętni do wstąpienia w jej szeregi już ustawiają się w kolejce. Mile widziani są wszyscy pełnoletni, którym nieobojętny jest los kraju.

d4k6d1b

Dodajmy, że kilka dni temu Ministerstwo Obrony Narodowej powołało nowy rodzaj Sił Zbrojnych – Ochotniczą Armię Krajową. Ma ona być "zaczynem integrującym lokalne wspólnoty wokół problematyki bezpieczeństwa i obrony". Działania członków gwardii z Lubartowa zdają się świetnie wpasowywać w ten trend. Tym większe szanse powodzenia ma plan tworzenia w okolicach kolejnych lokalnych jednostek - m.in. w Świdniku, Rykach i Tomaszowie Lubelskim. Jak zauważa Robert Persona, plan jest jeden: aby w każdym powiecie województwa lubelskiego istniała Gwardia Wspierania Bezpieczeństwa Obywatelskiego.

d4k6d1b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4k6d1b