Trwa ładowanie...

Grubsi mają gorzej w łóżku!

Share
Grubsi mają gorzej w łóżku!Źródło: Jupiterimages
d48dnz4

Choć wiele mówi się na temat składników diety zwiększających aktywność seksualną, należy zdawać sobie również sprawę, co może zdecydowanie jej zaszkodzić. Jak czytamy w raporcie opublikowanym na łamach "British Medical Journal" otyłość będąca wynikiem niezdrowego odżywiania i braku ruchu ma wyraźnie negatywny wpływ na zdrowie seksualne kobiet i mężczyzn.

Autorzy raportu informują, że choć otyłe kobiety są mniej aktywne seksualnie, odsetek nieplanowanych ciąż jest w tej grupie czterokrotnie wyższy w porównaniu z kobietami utrzymującymi normalną wagę ciała, co w dużej mierze wynika z rzadszego stosowania przez nie środków antykoncepcyjnych. Otyli panowie nie zmieniają z kolei partnerek tak często jak mężczyźni szczupli, a dodatkowo są bardziej narażeni na choroby przenoszone drogą płciową i częściej miewają problemy z erekcją.

Jak twierdzi prof. Nathalie Bajos z Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych (INSERM) w Paryżu, otyłość jest obecnie jedną z najszybciej rozprzestrzeniających się pandemii, jednak jej wpływ na aktywność i zdrowie seksualne nie jest jasny. Jej wnioski są wynikiem największej dotychczasowej tego typu analizy, w której wzięto pod uwagę również takie aspekty jak satysfakcja z życia seksualnego, nieplanowana ciąża czy aborcja.

d48dnz4

W badaniach wzięło udział ponad 10 tys. mieszkańców Francji w wieku od 18 do 69 lat. Około 3,6 tys. kobiet i 2,7 tys. mężczyzn utrzymywało prawidłową wagę (BMI pomiędzy 18,5 a 25), nieco ponad tysiąc kobiet i prawie 1,5 tys. miało nadwagę (BMI pomiędzy 25 a 30), otyłość stwierdzono natomiast u 411 kobiet i 350 mężczyzn (BMI powyżej 30).

Z zebranych danych wynika, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy otyłe kobiety o 30 proc. rzadziej miały jakiegokolwiek partnera seksualnego, z kolei otyli mężczyźni o 70 proc. rzadziej mieli więcej niż jedną partnerkę, a także 2,5-krotnie częściej doświadczali problemów z erekcją.

W grupie poniżej 30 roku życia kobiety rzadziej zasięgały porad dotyczących antykoncepcji i rzadziej stosowały tabletki antykoncepcyjne, czego wynikiem były czterokrotnie częstsze nieplanowane ciąże. Swoich partnerów pięciokrotnie częściej poznawały za pośrednictwem Internetu, przy czym mężczyźni ci również często byli otyli. Młodzi mężczyźni byli natomiast znacznie bardziej podatni na infekcje przenoszone drogą płciową.

Z ankiet wynika ponadto, że otyłe panie nie uważały życia seksualnego za ważny element przyczyniający się do równowagi w życiu osobistym.

W artykule towarzyszącym publikacji dr Sandy Goldbeck-Wood, specjalistka w zakresie medycyny psychoseksualnej, zauważa, że choć lekarzom bardzo często trudno jest rozmawiać z pacjentami na temat ich wagi i życia seksualnego, powinni oni pomagać im lepiej radzić sobie z czynnikami, które mają istotny wpływ zarówno na zdrowie, jak i na jakość życia.

(PAP)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d48dnz4

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48dnz4
d48dnz4