Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
savoir-vivre
07-03-2016 14:49

Grzeczne wapowanie, czyli savoir-vivre wapera

Jak kulturalnie palić e-papierosy?

Grzeczne wapowanie, czyli savoir-vivre waperaŹródło: mat. prasowy
d131lqy
d131lqy

E-papierosy rozgościły się na dobre w naszej kulturze. Wraz ze wzrostem popularności „elektryków” pojawiają się pytania – jak ich używać? I nie chodzi wcale o umiejętność ładowania czy wymieniania płynu. Tym, co wciąż sprawia wiele problemów, jest etykieta i zasady savoir-vivre’u dotyczące używania e-papierosa. Nie ma wprawdzie spisanego kodeksu eleganckiego palenia papierosów elektronicznych. Istnieją jednak pewne stare, sprawdzone zasady savoir-vivre’u, które można, a nawet powinno się stosować w tej sytuacji.

Dowiedz się, jak postępować, aby być e-palaczem z klasą, pozytywnie odbieranym przez otoczenie.

1.E-palenie w towarzystwie innych
Dobre maniery składają się z drobnych poświęceń.
Ralph Waldo Emerson
Jedna z podstawowych zasad savoir-vivre’u dotyczy tego, aby nie naruszać terytorium innych osób i nie sprawiać im dyskomfortu swoim zachowaniem. Pamiętaj, że wapowanie, czyli palenie e-papierosa, może być dla innych niekomfortowe. Bądź świadom tego, że osoby w twoim otoczeniu mają prawo postrzegać wydmuchiwaną przez ciebie chmurę jako niepożądaną. Dlatego, jeśli masz wątpliwości, czy możesz zapalić, najlepiej w uprzejmy sposób zapytaj o to ludzi obok. Jesteś na przyjęciu lub imprezie? Zapytaj gospodarza lub organizatora o miejsce, w którym możesz zapalić. Dzięki temu z pewnością zostaniesz odebrany jako mężczyzna kulturalny i dobrze wychowany.
2.E-papieros i dzieci
_ Dzieci najuważniej słuchają, kiedy mówi się nie do nich._
Eleonora Roosevelt
Istnieją tematy i rozrywki, które należą tylko do świata dorosłych i zajmowanie się nimi przy dzieciach nie jest wskazane. W towarzystwie dzieci nie powinno się pić alkoholu ani rozmawiać na niektóre tematy. Pamiętaj, że małe dzieci nie odróżnią twojego nowoczesnego „elektryka” od zwykłego papierosa. Dlatego dobrze jest unikać e-palenia w ich obecności. Dzięki temu nauczymy młode pokolenie, że papierosy w każdej formie są zarezerwowane wyłącznie dla osób dorosłych i nie ma dla nich miejsca w świecie dzieci.
*3.Zachęcanie do wapowania? *
Nie sądź, że przyjaźń upoważnia cię do mówienia nieprzyjemnych rzeczy twoim bliskim. Im bliższa bowiem jest zażyłość, tym więcej wymaga ona taktu i uprzejmości.
D. Holmes
Używasz e-papierosa, jest ci z tym dobrze i pozbyłeś się chęci palenia tytoniu. Chcesz opowiedzieć znajomym o zaletach wapowania? Oczywiście, możesz to zrobić. Jednak tylko wtedy, gdy sami o to poproszą. Zasady savoir-vivre’u są w tej kwestii jednoznaczne: natrętne przekonywanie kogoś do podjęcia lub porzucenia jakiegoś zachowania czy nawyku są nieeleganckie. Dlatego w żadnym razie nie krytykuj palaczy tytoniu i nie wytykaj im nałogu. Być może sam niedawno paliłeś. Wiesz, że porzucenie nałogu nie jest łatwe, a złośliwe docinki na pewno w tym nie pomagają.
*4.Ostentacyjne wapowanie? *
Istnieje jedna ważna zasada savoir-vivre’u, którą warto stosować w każdej sytuacji. Dotyczy ona tego, aby nie szpanować i nie wymuszać na innych zainteresowania swoją osobą i posiadanymi przez siebie przedmiotami. Pamiętaj: noszenie e-papierosa na szyi czy ostentacyjne rozkładanie go i wymienianie płynów przy stole jest w bardzo złym guście. Na pewno uda ci się zwrócić na siebie uwagę, ale nie zdobędziesz w ten sposób pozytywnego zainteresowania. Oczywiście nie chodzi o to, żeby ukrywać się z wapowaniem w gronie znajomych. My, mężczyźni, mamy jednak czasem tendencję do niepotrzebnego popisywania się, szczególnie gdy w naszym otoczeniu pojawiają się atrakcyjne kobiety. Papieros lub jego elektryczny odpowiednik może bowiem kojarzyć się nam z rekwizytem macho albo filmowego bohatera, podziwianego przez tłumy.
Czytaj również: Czy e-papierosy staną się wkrótce kultowym gadżetem?
*5.Wapowanie w miejscach publicznych? *
Rozmawianie, jeżeli trzyma się w ustach papieros, jest zupełnie niedopuszczalne. (…)
„Wizyty i przyjęcia” w piśmie „Praktyczna Pani”, 1938
Na razie e-palenie w miejscach publicznych jest w Polsce nieuregulowane prawnie. Co na to zasady savoir-vivre’u? Istnieje ważne rozróżnienie pomiędzy przestrzenią prywatną a publiczną. Ta pierwsza należy wyłącznie do ciebie. Tę drugą dzielisz z innymi osobami, zatem musisz uwzględniać także ich samopoczucie. Wiele zachowań, na które możesz pozwolić sobie w twojej prywatnej przestrzeni, takiej jak dom lub wąskie grono przyjaciół, jest trudno akceptowalnych w miejscach publicznych. Dlatego niezależnie od obowiązujących zakazów lub ich braku, jako mężczyzna z klasą, powinieneś zachować powściągliwość i powstrzymać się od palenia e-papierosów środkach transportu publicznego, w kinie, teatrze, w restauracji.
*6.Czy można pożyczać e-papierosa? *
_ Altruista to człowiek, który myśli o innych, nie zapominając o sobie._
Albert Camus
O ile częstowanie klasycznymi papierosami tytoniowymi jest elementem dobrego wychowania, to e-papierosem nie częstujemy ani tym bardziej nie oczekujemy od innych, że będą częstować nas. E-papieros to rzecz bardzo prywatna. Dzielenie się nim jest zwyczajnie niehigieniczne. Proponując komuś spróbowanie swojego e-papierosa, możemy niepotrzebnie wprawić w zakłopotanie osobę, która jest wrażliwa na sprawy higieny.
Jeśli masz wątpliwości, jak się zachować, stosuj starą sprawdzoną zasadę wzajemnego szacunku: zachowuj się wobec innych tak, jak chciałbyś, żeby oni zachowywali się wobec ciebie. Szanuj zasady gospodarza, u którego jesteś z wizytą, a będąc w miejscach publicznych miej na uwadze dobre samopoczucie innych osób. Daj się poznać innym jako mężczyzna i e-palacz z klasą.

Artykuł powstał we współpracy z Vype – marką e-papierosów

d131lqy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d131lqy