WP
Forma

HARPAGAN - 41. Ekstremalny Rajd na Orientację

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
HARPAGAN - 41. Ekstremalny Rajd na Orientację
(Harpagan)
WP

Impreza, na którą czeka prawie 1000 osób w całej Polsce. 41. edycja Ekstremalnego Rajdu na Orientację HARPAGAN odbędzie się w dniach 15-17 kwietnia 2011 w Lipnicy (powiat bytowski, woj. pomorskie).

Ekstremalny, ponieważ osoby, które biorą w nim udział stają przed nie lada wyzwaniem. Do wyboru mają trzy rodzaje tras:

• 100 km pieszo do pokonania w czasie nie dłuższym niż 24 godziny na Trasie Pieszej,
• 200 km rowerem w czasie nie dłuższym niż 12 godzin na Trasie Rowerowej,
• 50 km pieszo i 100 km rowerem w czasie nie dłuższym niż 18 godzin na Trasie Mieszanej.

WP

Rajd na Orientację, ponieważ każdy uczestnik, biorący udział w imprezie dostaje do ręki mapę z zaznaczonymi na niej Punktami Kontrolnymi (w ilości właściwej dla swojej trasy), które musi odnaleźć w terenie (bez kompasu i umiejętności czytania mapy ani rusz!). Trasę pomiędzy poszczególnymi punktami, na których czekają tzw. Punktowi (osoby z obsługi rajdu) każdy ustala sobie sam. Budowniczowie tras dbają o to, by trasa od punktu do punktu nie wiała nudą.

Największe wydarzenie ekstremalne w Polsce

Do tej pory odbyło się 40. edycji HARPAGANA, którego historia zaczęła się w 1989 roku, na trasie z Gdańska do Kościerzyny, i wzięło w nim udział 5 osób. Od tamtego pamiętnego rajdu minęło już ponad 20 lat. Dziś na imprezie pojawia się regularnie, podczas każdej edycji, ok. 1000 osób! Rajd stał się największym wydarzeniem ekstremalnym w Polsce. Uczestnicy przyjeżdżają z najdalszych zakątków Polski, a nawet świata. Impreza ma także stałych bywalców, którzy, tak jak rajd, obrośli już legendą.

* Fenomen HARPAGANA*

WP

Co łączy tych ludzi i przyciąga nowych do sprawdzenia się na trasie HARPAGANA?

Niezłomna chęć pokonania własnych słabości! Dla jednych oznacza to przejście choćby 1 km więcej niż podczas wcześniejszej edycji, dla innych – po prostu sam fakt startu. Nie każdemu udaje się pokonać całą trasę, ale też nie o to chodzi.

Co wyróżnia tę imprezę spośród innych?

HARPAGAN to nie zawody – nie ma tu zwycięzców i nie ma przegranych. Jednak ci, którym udaje się pokonać całą trasę w limicie czasu, cieszą się szacunkiem w środowiskach turystycznych i survivalowych. I ten szacunek oraz świadomość pokonania własnych ograniczeń są dla nich najwyższą nagrodą.

WP

Otarcia, pęcherze, obolałe mięśnie, przemoczone ubrania, brak snu, całodobowa wędrówka, zaczynająca się w nocy, kulejący i opierający się jeden na drugim zawodnicy. O tym nie opowiedzą ani słowa, ani zdjęcia. Trzeba przynajmniej raz w życiu przeżyć to samemu.

Każdy rajd ma swoje dwie edycje: wiosenną oraz jesienną. Każda impreza odbywa się w innym miejscu, w innym terenie, niezależnie od warunków pogodowych. Tegoroczna edycja wiosenna prowadzi nas do Lipnicy.

Patronat redakcyjny nad imprezą objął serwis Facet Wirtualnej Polski. Patronat honorowy nad imprezą sprawują Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

Więcej na temat rajdu dowiedzieć się można na stronie Harpagana

WP

Start zawodników z trasy pieszej nastąpi 15. kwietnia (piątek) o godz. 21. Czas zawodników skończy się w sobotę, po 24 godzinach od rozpoczęcia. Trasa rowerowa startuje 16. kwietnia (w sobotę) o godz. 6:30.

Polub WP Facet
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP