Trwa ładowanie...
d2t0p47
Ciekawostki

Harvey Pekar nie żyje

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Harvey Pekar nie żyje
(DC Comic)
d2t0p47

12 lipca 2010 roku w Cleveland w stanie Ohio zmarł Harvey Pekar - jeden z najważniejszych twórców komiksowych ostatnich dekad, twórca autobiograficznej serii "American Splendor", na podstawie której powstał film o tym samym tytule. Pekar od wielu lat zmagał się z rakiem. Miał 70 lat.

Informację o śmierci Pekara przekazała mediom jego żona Joyce Brabner.

Harvey Pekar urodził się 8 października 1939 roku i większość swojego życia spędził w Cleveland. Komiksem zainteresował się dzięki przyjaźni z Robertem Crumbem - legendą amerykańskiego ruchu kontestacji, jednym z najbardziej znanych i kontrowersyjnych artystów komiksowych XX wieku. To właśnie Crumbowi jako pierwszemu Pekar pokazał swoje nieudolne szkice i doskonałe scenariusze. Nowatorstwo pomysłów Pekara polegało przede wszystkim na autobiografizmie - nikt przed Pekarem nie opowiadał tak obszernie o zywkłym życiu za pomocą medium komiksowego. Zachwycony pomysłem Crumb zaproponował, że narysuje komiks do scenariusza Pekara. Tak, w 1976 roku, narodziła się seria "American Splendor".

d2t0p47

Harveya Pekara nigdy nie interesowała fikcja. Lubił powtarzać, że zwykłe życie jest wystarczająco wypełnione dziwnymi przypadkami. Dzięki niezwykłemu talentowi narracyjnemu artyście udawało się w interesujący sposób opowiadać o nudnej codzienności - a było to o tyle trudne, że Pekar przez niemal całe życie pracował jako archiwista w jednym ze szpitali w Cleveland. Sukces "American Splendor" to, obok sukcesu "Umowy z Bogiem" Willa Eisnera i "Mausa" Arta Spiegelmana, przełomowy moment dla komiksowego autobiografizmu - bardzo popularnego obecnie nurtu, w którym powstały takie arcydzieła jak "Persepolis", "Blankets" czy "American Elf".

Czytaj więcej w serwisie Komiksomania.pl

d2t0p47

Podziel się opinią

Share

d2t0p47

d2t0p47