Trwa ładowanie...
31-08-2010 16:25

Harvey Pekar nie żyje

Harvey Pekar nie żyjeŹródło: DC Comic
d31o5sx
d31o5sx

12 lipca 2010 roku w Cleveland w stanie Ohio zmarł Harvey Pekar - jeden z najważniejszych twórców komiksowych ostatnich dekad, twórca autobiograficznej serii "American Splendor", na podstawie której powstał film o tym samym tytule. Pekar od wielu lat zmagał się z rakiem. Miał 70 lat.

Informację o śmierci Pekara przekazała mediom jego żona Joyce Brabner.

Harvey Pekar urodził się 8 października 1939 roku i większość swojego życia spędził w Cleveland. Komiksem zainteresował się dzięki przyjaźni z Robertem Crumbem - legendą amerykańskiego ruchu kontestacji, jednym z najbardziej znanych i kontrowersyjnych artystów komiksowych XX wieku. To właśnie Crumbowi jako pierwszemu Pekar pokazał swoje nieudolne szkice i doskonałe scenariusze. Nowatorstwo pomysłów Pekara polegało przede wszystkim na autobiografizmie - nikt przed Pekarem nie opowiadał tak obszernie o zywkłym życiu za pomocą medium komiksowego. Zachwycony pomysłem Crumb zaproponował, że narysuje komiks do scenariusza Pekara. Tak, w 1976 roku, narodziła się seria "American Splendor".

Harveya Pekara nigdy nie interesowała fikcja. Lubił powtarzać, że zwykłe życie jest wystarczająco wypełnione dziwnymi przypadkami. Dzięki niezwykłemu talentowi narracyjnemu artyście udawało się w interesujący sposób opowiadać o nudnej codzienności - a było to o tyle trudne, że Pekar przez niemal całe życie pracował jako archiwista w jednym ze szpitali w Cleveland. Sukces "American Splendor" to, obok sukcesu "Umowy z Bogiem" Willa Eisnera i "Mausa" Arta Spiegelmana, przełomowy moment dla komiksowego autobiografizmu - bardzo popularnego obecnie nurtu, w którym powstały takie arcydzieła jak "Persepolis", "Blankets" czy "American Elf".

Czytaj więcej w serwisie Komiksomania.pl

d31o5sx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31o5sx