Trwa ładowanie...
d3nmp3h
Ciekawostki

Helikopter szybszy niż samolot!

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Helikopter szybszy niż samolot!
(AFP)
d3nmp3h

Czy eksperymentalny egzemplarz Eurocoptera X3 odbierze śmigłowcowi Sikorsky X2 tytuł najszybszego helikoptera świata? Wyścig o palmę pierwszeństwa wciąż trwa i trzeba przyznać - nabiera zawrotnej prędkości.

Eurocopter X3 to konstrukcja hybrydowa, która łączy w sobie możliwość pionowego startu i dużą prędkość lotu. Firma Eurocopter wciąż pracuje nad swoim prototypem, ale już wiadomo, że maszynę tego typu będzie można wykorzystywać do bardzo wielu zadań - od patroli straży granicznej, przez transport pasażerski, aż po misje wojskowe i ratownicze oraz transport rannych.

Podczas niedawnych testów przeprowadzonych we Francji niezwykły wiropłat osiągnął prędkość 430 km/h. Taki wynik zbliża go niebezpiecznie do rekordzisty prędkości - amerykańskiego helikoptera Sikorsky X2, który osiąga rekordową prędkość 460 km/h.

d3nmp3h

Amerykanie już deklarują, że ich śmigłowiec zdolny jest poprawić wynik, osiągając prędkość nawet 500 km/h. To niemal dwukrotnie więcej, niż jest w stanie osiągnąć przeciętny helikopter. Helikoptery uważane za "szybkie" osiągają 300 - 350 km/h.

Dlaczego helikoptery trudniej rozpędzić do takich prędkości? Przy dużych prędkościach cofająca się łopata wirnika głównego (obracająca się w kierunku przeciwnym do lotu śmigłowca) ma tendencję do przeciągnięcia. Końcówki szybko obracających się łopat często osiągają prędkości poddzwiekowe powodując duży spadek sprawności łopaty. Próby zwiększenia prędkości maksymalnej helikoptera ograniczone są wytrzymałością mechaniczną wirnika na ogromne siły odśrodkowe działające na szybkoobracający się wirnik oraz wspominane przeciągnięcie cofających się łopat.

Do czego służyć ma Sikorsky X2? To konstrukcja testowa służąca badaniu technologii, które posłużyć mają do budowy przez Sikorsky Aircraft w ramach programu Army Aerial Scout nowego lekkiego śmigłowca rozpoznawczego dla amerykańskiej armii. Konstrukcja ta oznaczona jest roboczo jako S-97 Raider i ma zastąpić używany od półwiecza "niezniszczalny" rozpoznawczy śmigłowiec United States Army - Bell OH-58 Kiowa.

(menonwaves)

d3nmp3h

Podziel się opinią

Share
d3nmp3h
d3nmp3h