Trwa ładowanie...
17-12-2010 11:05

HIV przez minetę?

HIV przez minetę?
d1dfcca

Miałem stosunek z osobą nieznajomą. Jednak nie doszło do stosunku płciowego, a jedynie do stosunku oralnego, pochwa-usta. Czy istnieje jakiekolwiek ryzyko zarażenia się HIV tą drogą?

Odpowiedź

Tak, każdy kontakt seksualny, przy którym następuje zetknięcie z wydzielinami ustrojowymi niesie ze sobą ryzyko przeniesienia chorób lub wirusów przenoszonych drogą płciową, w tym wirusa HIV. Jednak przeniesienie się tego wirusa podczas kontaktów oralnych jest mało prawdopodobne. Ślina zawiera zbyt mało wirusa, aby w normalnych warunkach mogło dojść do zakażenia; nie można jednak wykluczyć zakażenia kobiety w wypadku istnienia szerokich wrót zakażenia - czyli otarć, urazów lub ran, przez które wirus może wniknąć do krwi.

Duże stężenie wirusa HIV można znaleźć z kolei w wydzielinie z pochwy oraz spermie, lecz wirus ten ginie w żołądku na skutek działania kwasu solnego. Zarażenie podczas seksu oralnego może więc nastąpić w wypadku skaleczeń czy otarć w jamie ustnej i przeniknięcia wirusa tą drogą do krwiobiegu. Tak więc ryzyko zakażenia istnieje, lecz jest ono mało prawdopodobne. Celem zwiększenia poziomu bezpieczeństwa zaleca się nie uprawianie seksu oralnego ani nie przystępowanie do głębokich pocałunków w ciągu pół godziny od mycia zębów - jest to czas niezbędny na zagojenie się mikroskaleczeń spowodowanych szczoteczką do zębów.

d1dfcca

Jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa można osiągnąć używając przy seksie oralnym chusteczek lateksowych produkowanych specjalnie do tego celu lub nieperforowanej folii spożywczej. Jednakże przy rzeczywistym kontakcie seksualnym nigdy nie osiągnie się stuprocentowego bezpieczeństwa, gdyż zawsze może dojść do wydarzeń niespodziewanych i nieplanowanych. Dlatego też ważne jest staranne dobieranie partnerów seksualnych i życie - w miarę możliwości - w związkach monogamicznych.

Radosław Jerzy Utnik - psycholog-seksuolog, członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

d1dfcca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dfcca