Trwa ładowanie...

Hulajnogi elektryczne w 2023 r. Jakie są przepisy i jak wybrać sprzęt?

Hulajnogi elektryczne szturmem zdobyły polskie miasta, co z jednej strony powinno cieszyć, bo są ekologicznym środkiem transportu, a z drugiej – spędzało sen z powiek pieszych i ustawodawców. Co trzeba wiedzieć o poruszaniu się hulajnogą elektryczną? Jak wybrać odpowiedni sprzęt? Aktualne przepisy i praktyczne porady znajdziecie w naszym tekście.

Hulajnoga elektryczna to jeden z lepszych środków transportu w mieścieHulajnoga elektryczna to jeden z lepszych środków transportu w mieścieŹródło: Pixabay
dk52qq5
dk52qq5

Hulajnogi elektryczne zyskały popularność dzięki pojawieniu się w formie współdzielenia, działającej na podobnej zasadzie jak rowery miejskie. Oczywiście zawsze lepiej mieć własny środek transportu, bo te publicznie dostępne nie zawsze są odpowiednio zadbane. Tak właśnie zaczął się boom na hulajnogi elektryczne, które wyrosły na ulicach polskich miast jak grzyby po deszczu. Nie ma się co dziwić, ponieważ już za ok. 1 tys. zł można stać się posiadaczem takiego pojazdu. Choć początkowo przepisy nie nadążały za tym środkiem transportu, to z czasem ustawodawcy postanowili uregulować korzystanie z hulajnóg.

Hulajnogi elektryczne a prawo

Hulajnogi elektryczne są kwalifikowane jako urządzenia transportu osobistego. W przypadku osób, które nie ukończyły 18 roku życia, ale mają skończone 10 lat, wymagane jest prawo jazdy kat. AM, które zastąpiło kartę motorowerową lub karta rowerowa albo prawo jazdy kat. B1 lub T. Dodatkowo nie można poruszać się na hulajnodze elektrycznej z prędkością wyższą niż 20 km/h. Ustawa Prawo o ruchu drogowym określa, gdzie można poruszać się na hulajnodze elektrycznej.

W art. 33a czytamy, że użytkownik jest obowiązany korzystać z jezdni, jeśli ta jest objęta ograniczeniem do 30 km/h i nie ma drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Jeżeli pojazdy mogą poruszać się po jezdni z prędkością powyżej 30 km/h i brakuje drogi dla rowerów, drogi dla pieszych i rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów, to wyjątkowo dozwolone jest korzystanie z drogi dla pieszych, ale wtedy kierujący hulajnogą powinien poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych. To ostatnie nie jest określone wprost w przepisach, ale policja zwraca w takich przypadkach uwagę na prędkość. Podczas jazdy, na hulajnodze może znajdować się tylko jedna osoba.

dk52qq5

Gdzie można zostawić hulajnogę elektryczną? Przepisy mówią, że należy parkować w miejscach specjalnie do tego przeznaczonych, a jeśli takich nie ma, to należy postawić pojazd możliwie najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi. Dodatkowo należy się upewnić, że pozostawiając hulajnogę na chodniku, zostawiacie również 1,5 m szerokości dla ruchu pieszych. Zabronione jest parkowanie przy granicy z drogą dla rowerów. Dla hulajnóg obowiązują również znaki zakazu zatrzymywania się i postoju.

Jak wybrać hulajnogę elektryczną?

Zanim wybierzecie sprzęt, powinniście znać minimalne wymagania, jakie muszą spełniać hulajnogi elektryczne pod kątem wyposażenia. Muszą być wyposażone w światła pozycyjne przednie i tylne, sprawny hamulec, minimum dwie powierzchnie odblaskowe i sygnalizator dźwiękowy. Oczywiście warto wyjść poza minimalne wymagania i w kwestii bezpieczeństwa zwrócić uwagę właśnie na hamulce. Coraz więcej modeli ma dwa hamulce tarczowe - przedni i tylny, które zapewniają mocniejszą siłę hamowania niż bębnowe. W droższych hulajnogach znajdziecie nawet systemy działające podobnie do samochodowego ABS.

Z dodatkowych udogodnień producenci montują też amortyzatory dla wygodniejszego poruszania się po nawierzchni, która jest kiepskiej jakości. Skoro jesteśmy przy komforcie jazdy, to spory wpływ ma tu również średnica kół. Najlepszym kompromisem pomiędzy wygodą a zwrotnością jest zastosowanie kół o średnicy od 8,5 do 10 cali.

dk52qq5

Z racji tego, że hulajnogi elektryczne czerpią prąd z wbudowanych akumulatorów, to ważna jest kwestia tego, ile kilometrów mogą przejechać na jednym ładowaniu, a także jak długo trwa naładowanie od zera do pełna. W niektórych modelach znajdziecie system odzyskiwania energii podczas hamowania. Często hulajnogi pracują w kilku trybach, które odznaczają się różnym stopniem oszczędzania baterii.

Jak być bezpiecznym na drodze?

Zachowanie szczególnej ostrożności i dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze to podstawa, o której z pewnością nie trzeba wspominać. Choć w Polsce używanie kasków nie jest obowiązkowe, to warto się w niego wyposażyć, ponieważ może uratować zdrowie, a nawet życie. Przed zakupem zmierz obwód głowy miarą krawiecką, prowadząc ją za uszami. Dzięki temu dowiesz się, jaki będzie odpowiedni rozmiar kasku. Należy wziąć pod uwagę jedynie fakt, że każda głowa ma inny kształt pomimo tej samej średnicy, więc może się zdarzyć, że przymierzysz wiele kasków, zanim znajdziesz ten idealny. Warto również pomyśleć o mocnych rękawiczkach, a bardziej przezorni mogą sięgnąć po odzież ochronną w postaci odpornych na przetarcia, ale jednocześnie wyglądających jak cywilne ubrania jeansów i bluz motocyklowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dk52qq5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dk52qq5