Trwa ładowanie...
d2g7jgj
Ciekawostki

Ile masz lat? Odkryto najlepszy wiek człowieka!

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ile masz lat? Odkryto najlepszy wiek człowieka!
(fotochannels.com)
d2g7jgj

Co mają wspólnego uczniowie początkowych lat szkoły podstawowej i emeryci? Badania wykazują, że w tym wieku ludzie są najszczęśliwsi, mają najmniej zmartwień i najwięcej czasu na zabawę.

Najnowsze badania przeprowadzone przez Brytyjczyków wykazały, że 9-cio i 68-latkowie mają najbardziej sielskie życie. W tym wieku jesteśmy prawdopodobnie najszczęśliwsi i najbardziej spokojni, ponieważ stresy związany z pracą i karierą, domowymi obowiązkami i wychowywaniem dzieci mamy dopiero przed sobą, albo już za sobą.

Prawie 64 proc. ludzi w wieku 68 lat wymienia zabawę, jako jedną z najważniejszych rzeczy w swoim życiu. Duża ilość wolnego czasu, brak zobowiązań zawodowych i poczucie przemijającego czasu sprawiają, że emeryci chętniej oddają się drobnym przyjemnościom i rozrywkom.

d2g7jgj

Ludzie po 60-tce mają również największa potrzebę zrobienia w życiu "czegoś szalonego". Aż 34 proc. z nich marzy o skoku ze spadochronem, skoku na bungee czy surfingu, a jedna osoba na pięć myśli o dalekiej, egzotycznej, pełnej przygód wyprawie.

Choć wydawałoby się, że ekstremalne przygody są domeną ludzi młodych, to taką formę spędzenia wakacji wybiera tylko 5 proc. dorosłych w przedziale pomiędzy 20-tym, a 40-tym rokiem życia. Beztroska dziewięciolatków związana jest natomiast z brakiem obowiązków, obaw o przyszłość, a także nieświadomością problemów finansowych. To właśnie pieniądze, ich brak lub pogoń za nimi przynoszą z wiekiem najwięcej stresów.

Dzieci powyżej 10-tego roku życia przyznają, że brak czasu na zabawę i zwiększająca się z czasem ilość obowiązków zarówno szkolnych jak i domowych, to najgorsze zmiany związane z dorastaniem. Co więcej, dzieci z wiekiem zaczynają dostrzegać problemy i stresy rodziców, co ma istotny wpływ na ich poczucie bezpieczeństwa i beztroską radość. Właśnie wtedy najbardziej przydają się pogodni dziadkowie. Prawie 50 proc. dzieci uważa ich za najbardziej zrelaksowanych i zabawnych członków swojej rodziny.

Poza tym ludzie w podeszłym wieku więcej uwagi poświęcają twarzom wesołym niż smutnym, a także sytuacjom pozytywnym, a nie negatywnym i lepiej je zapamiętują. Poszukują okoliczności, które mogłyby poprawić im humor, a unikają ludzi, którzy byliby w stanie obniżyć ich nastrój. Lepiej radzą sobie z przechodzeniem do porządku dziennego nad niepowodzeniami, zawodami. Chętniej porzucają niemożliwe do osiągnięcia cele na rzecz lepszego samopoczucia. Badacze zdemaskowali strategie, stosowane przez ludzi starszych w celu zachowania pozytywnego nastawienia, ale nikt nie stworzył jednolitej teorii, która wyjaśniałaby te zjawiska.

d2g7jgj

- Jest wiele dobrych teorii, które tłumaczą różnice w poczuciu szczęścia w zależności od wieku, ale większość badań nie dostarcza bezpośrednich dowodów, potwierdzających hipotezy - mówi psycholog Derek M. Isaacowitz z Uniwersytetu Northeastern.

Część naukowców wiąże szczęście ludzi w zaawansowanym wieku z funkcjonowaniem procesów poznawczych, czyli właśnie ze skupianiem uwagi na pozytywnych wydarzeniach, a odsuwaniem od siebie negatywnych sytuacji. Problem stanowią sprzeczności, które pojawiają się w niektórych badaniach. Część z nich stanowi dowód na to, że za poprawę humoru odpowiadają pozytywne zdarzenia, inne przekonują, że polepszenie nastroju może być wynikiem porównania własnego życia z gorszą sytuacją innych ludzi. Podczas, gdy część badaczy twierdzi, że wysoki wynik w testach poznawczych jest związany ze zdolnością do poprawy nastroju, inni argumentują, że poczucie szczęścia w późniejszym życiu jest związane z ubytkami poznawczymi, co zmusza ludzi starszych do skupiania się na prostszych, pozytywniejszych myślach.

(PAP), mow /PFi

Zobacz: "Jak wychować szczęśliwe dziecko"

d2g7jgj

Podziel się opinią

Share

d2g7jgj

d2g7jgj