CiekawostkiIle masz lat? Odkryto najlepszy wiek człowieka!

Ile masz lat? Odkryto najlepszy wiek człowieka!

Co mają wspólnego uczniowie początkowych lat szkoły podstawowej i emeryci? Badania wykazują, że w tym wieku ludzie są najszczęśliwsi, mają najmniej zmartwień i najwięcej czasu na zabawę.

Ile masz lat? Odkryto najlepszy wiek człowieka!
Źródło zdjęć: © fotochannels.com

03.10.2012 | aktual.: 03.10.2012 13:30

Najnowsze badania przeprowadzone przez Brytyjczyków wykazały, że 9-cio i 68-latkowie mają najbardziej sielskie życie. W tym wieku jesteśmy prawdopodobnie najszczęśliwsi i najbardziej spokojni, ponieważ stresy związany z pracą i karierą, domowymi obowiązkami i wychowywaniem dzieci mamy dopiero przed sobą, albo już za sobą.

Prawie 64 proc. ludzi w wieku 68 lat wymienia zabawę, jako jedną z najważniejszych rzeczy w swoim życiu. Duża ilość wolnego czasu, brak zobowiązań zawodowych i poczucie przemijającego czasu sprawiają, że emeryci chętniej oddają się drobnym przyjemnościom i rozrywkom.

Ludzie po 60-tce mają również największa potrzebę zrobienia w życiu "czegoś szalonego". Aż 34 proc. z nich marzy o skoku ze spadochronem, skoku na bungee czy surfingu, a jedna osoba na pięć myśli o dalekiej, egzotycznej, pełnej przygód wyprawie.

Choć wydawałoby się, że ekstremalne przygody są domeną ludzi młodych, to taką formę spędzenia wakacji wybiera tylko 5 proc. dorosłych w przedziale pomiędzy 20-tym, a 40-tym rokiem życia. Beztroska dziewięciolatków związana jest natomiast z brakiem obowiązków, obaw o przyszłość, a także nieświadomością problemów finansowych. To właśnie pieniądze, ich brak lub pogoń za nimi przynoszą z wiekiem najwięcej stresów.

Dzieci powyżej 10-tego roku życia przyznają, że brak czasu na zabawę i zwiększająca się z czasem ilość obowiązków zarówno szkolnych jak i domowych, to najgorsze zmiany związane z dorastaniem. Co więcej, dzieci z wiekiem zaczynają dostrzegać problemy i stresy rodziców, co ma istotny wpływ na ich poczucie bezpieczeństwa i beztroską radość. Właśnie wtedy najbardziej przydają się pogodni dziadkowie. Prawie 50 proc. dzieci uważa ich za najbardziej zrelaksowanych i zabawnych członków swojej rodziny.

Poza tym ludzie w podeszłym wieku więcej uwagi poświęcają twarzom wesołym niż smutnym, a także sytuacjom pozytywnym, a nie negatywnym i lepiej je zapamiętują. Poszukują okoliczności, które mogłyby poprawić im humor, a unikają ludzi, którzy byliby w stanie obniżyć ich nastrój. Lepiej radzą sobie z przechodzeniem do porządku dziennego nad niepowodzeniami, zawodami. Chętniej porzucają niemożliwe do osiągnięcia cele na rzecz lepszego samopoczucia. Badacze zdemaskowali strategie, stosowane przez ludzi starszych w celu zachowania pozytywnego nastawienia, ale nikt nie stworzył jednolitej teorii, która wyjaśniałaby te zjawiska.

- Jest wiele dobrych teorii, które tłumaczą różnice w poczuciu szczęścia w zależności od wieku, ale większość badań nie dostarcza bezpośrednich dowodów, potwierdzających hipotezy - mówi psycholog Derek M. Isaacowitz z Uniwersytetu Northeastern.

Część naukowców wiąże szczęście ludzi w zaawansowanym wieku z funkcjonowaniem procesów poznawczych, czyli właśnie ze skupianiem uwagi na pozytywnych wydarzeniach, a odsuwaniem od siebie negatywnych sytuacji. Problem stanowią sprzeczności, które pojawiają się w niektórych badaniach. Część z nich stanowi dowód na to, że za poprawę humoru odpowiadają pozytywne zdarzenia, inne przekonują, że polepszenie nastroju może być wynikiem porównania własnego życia z gorszą sytuacją innych ludzi. Podczas, gdy część badaczy twierdzi, że wysoki wynik w testach poznawczych jest związany ze zdolnością do poprawy nastroju, inni argumentują, że poczucie szczęścia w późniejszym życiu jest związane z ubytkami poznawczymi, co zmusza ludzi starszych do skupiania się na prostszych, pozytywniejszych myślach.

(PAP), mow /PFi

Źródło artykułu:WP Facet
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (313)