Ile można spalić na rowerze? Sprawdź jak jeździć efektywnie
Jazda na rowerze to doskonały trening kardio. Spalisz nawet 400 kalorii na godzinę. Dodatkowo wzmacniasz dolne partie ciała, w tym nogi, brzuch i pośladki.
04.08.2020 | aktual.: 04.08.2020 17:16
Artykuł sponsorowany
Epidemia koronawirusa spowodowała, że ziścił się najpiękniejszy sen ekologów. Nie tylko spadło zanieczyszczenie środowiska, ale też wiele osób przesiadło się w tym sezonie na rower. Zachowanie dystansu społecznego to jednak nie jedyny walor jazdy na rowerze. Dzięki tej aktywności możemy sporo zyskać zdrowotnie, łatwo budując kondycję. Dodatkowo jest to trening łagodny dla pleców, bioder, czy kolan. Nawet jeżeli masz nadwagę - jest to dyscyplina, która pozwoli Ci bezpiecznie osiągnąć założone cele treningowe.
Na start
Rowerem można jeździć po szosach, drogach polnych, czy ścieżce rowerowej. A jeżeli pogoda akurat nie dopisuje – rower można ustawić na stojaku i ćwiczyć stacjonarnie np. na zadaszonym balkonie czy tarasie. Początkujący powinni wybrać płaskie ścieżki rowerowe lub drogi. Dopiero po jakimś czasie lepiej wybrać trudniejszy trening, który angażuje także górną część ciała. Kolarstwo górskie jest oczywiście trudniejsze, ponieważ poruszamy się po wzgórzach i różnego typu nawierzchniach. Co za tym idzie trening ten jest też bardziej efektywny. Nie należy go jednak przyspieszać, powoli przyzwyczajając ciało do wysiłku i stopniowo zwiększając dystans i tempo.
Efektywne spalanie
Jeżeli jazda na rowerze ma być dla Ciebie formą efektywnego treningu, czy odchudzania najlepiej zaopatrz się w sprzęt mierzący tętno. Jak się okazuje by spalanie tkanki tłuszczowej to nie proste zadanie i trzeba złapać odpowiednie tempo, by pozbyć się nadmiaru niechcianego tłuszczu. Mordercza jazda wcale nie przyniesie lepszych efektów niż ta, podczas której będziemy utrzymywać tętno na poziomie od ok 115 do 150 – zależnie od wieku i możliwości. Oczywiście im jesteśmy starsi, tym górna granica powinna być niższa. Treningi powinniśmy zaplanować na 30-60 minut, 3-4 dni w tygodniu. Jednak ćwiczenia kardio zaczynają spalać tłuszcz po około 25-30 minutach aktywności. Oznacza to, że trzeba być cierpliwym i znaleźć dobre miejsce do jazdy na rowerze, w którym będziemy mogli jeździć na dłuższe dystanse.
Jazda bez kontuzji
Eksperci powtarzają: niezależnie od uprawianej dyscypliny każdy trening należy poprzedzić rozgrzewką. Nie inaczej jest w przypadku jazdy na rowerze. Można to zrobić na kilka sposobów: wykonując krótki marsz lub trucht oraz zestaw prostych ćwiczeń, które dadzą sygnał, że nasz organizm za chwilę będzie zmuszony do wysiłku. Rozgrzewkę możemy też wykonać na rowerze. W jaki sposób? Pedałując wolno przez ok 5-10 minut. Uwaga! Również po zakończeniu treningu powinniśmy poświęcić kilka minut na ochłodzenie się, jeżdżąc wolniej. Ważnym punktem, który pomoże nam uniknąć zakwasów i kontuzji jest rozciąganie mięśni czworogłowych i tylnych ud, a także mięśni pośladków i zginaczy biodra. Każde ćwiczenie należy wykonywać przez co najmniej 30 sekund dla każdej strony ciała – to minimum, żeby osiągnąć pożądane rezultaty.
Z polisą na rower
Szczególnie, gdy sport nie jest Twoją domeną, zanim wsiądziesz na rower powinieneś pomyśleć o zakupie ubezpieczenia. Takie ubezpieczenie zapewni Ci odszkodowanie, jeżeli podczas jazdy na rowerze lub uprawiania innego sportu ulegniesz wypadkowi lub doznasz zawału, udaru itp. Co więcej takie ubezpieczenie może również zapewnić ochronę Twojego sprzętu sportowego, który może ulec uszkodzeniu, podczas wypadku lub zostać skradziony. Ubezpieczenie może również zapewnić zwrot kosztów ratownictwa, czy rehabilitacji która będzie konieczna w wyniku wypadku. Jeżeli uprawiasz sport w grupie lub planujesz brać udział w zawodach sportowych – ubezpieczenie NNW przyda się także w sytuacji w której wyrządzisz komuś krzywdę lub uszkodzisz jej mienie. A to za sprawą rozszerzenia polisy o OC, które pomoże Ci sfinansować naprawę, czy zadośćuczynić wyrządzoną szkodę. A cena? W dużej mierze będzie zależała od wybranej przez Ciebie sumy ubezpieczenia oraz okresu ubezpieczenia. Podstawową ochronę możesz zapewnić jednak sobie np. w TU Europa już od 10 zł za kompleksową ochronę sportową. Ubezpieczenie sportowe NNW w TU Europa możesz wykupić na kilka dni, miesiąc lub na 3 miesięcy – np. na sezon rowerowy.
Dobra dieta
Dążąc do redukcji masy ciała lub po prostu utrzymywania dobrej formy nie należy zapominać o zbilansowanej diecie. Bez tego nawet najlepiej zaplanowany i wykonany wysiłek sportowy nie przyniesie efektów. Prawidłowe zaopatrzenie organizmu w energię jest niezbędne do maksymalnego wykorzystania treningu. W diecie kolarza powinny dominować węglowodany, które należy jeść zarówno przed jak i po treningu. Oczywiście, by jednak zapewnić prawidłową pracę organizmu, należy zadbać również o pozostałe składniki odżywcze. Z kolei około godzinę po treningu zaleca się spożycie zbilansowanego posiłku, który zawiera białko, tłuszcze i węglowodany. Skomplikowane? Jeżeli naszym celem jest odchudzanie – warto skorzystać z pomocy dietetyka, który ułoży dla nas zbilansowaną dietę dostosowaną pod względem składników odżywczych oraz kaloryczności i podpowie jak zaplanować posiłki oraz treningi tak, by nasz wysiłek nie szedł na marne.
Artykuł sponsorowany