Trwa 艂adowanie...
17-05-2012 11:29

Ilu z nas lunatykuje?

Ilu z nas lunatykuje?殴r贸d艂o: fotochannels.com
d1i3de7
d1i3de7

Badanie dowodzi, 偶e 30 proc. ludzi ma za sob膮 co najmniej jedno takie do艣wiadczenie. A ty?

Wi臋kszo艣膰 z nas s膮dzi, 偶e lunatykowanie to zjawisko niezwykle rzadkie. I to do tego stopnia, 偶e natkn膮膰 si臋 na nie mo偶na pr臋dzej w kinie, ni偶 w prawdziwym 偶yciu. A jednak, jak dowodz膮 badania doktora Maurice'a Ohayona ze Stanford University, opublikowane na 艂amach magazynu "Neurology", lunatykuje a偶 30 proc. spo艂ecze艅stwa. Spo艣r贸d 19 000 ankietowanych jedna trzecia przyznaje, 偶e zdarzy艂o im si臋 co艣 podobnego przynajmniej raz w 偶yciu. Znacznie mniej respondent贸w lunatykuje regularnie.A czy tobie przydarzy艂o si臋 kiedy艣 to niecodzienne do艣wiadczenie?

Bardzo mo偶liwe 偶e tak, jednak nie pami臋tasz. Czemu? Z tej prostej przyczyny, 偶e najcz臋艣ciej lunatykuj膮 dzieci, a jak wiadomo dzieci艅stwo - zw艂aszcza to przed dziesi膮tym rokiem 偶ycia - cz臋sto pozostaje dla nas rozmyte i przeszyte bia艂ymi planami. Spytaj rodzic贸w, a niewykluczone, 偶e odpowied藕 oka偶e si臋 twierdz膮ca. Analogicznie, jak podaje portal thedenverchannel.com, w badaniu Ohayona wi臋kszo艣膰 respondent贸w wspomina艂a o lunatykowaniu we wczesnym dzieci艅stwie, zaledwie 4 proc. ankietowanych prze偶y艂o co艣 podobnego w okresie minionego roku. Z kolei tyko 1 proc. badanych do艣wiadcza jednego lub dw贸ch "epizod贸w lunatykowania" co miesi膮c.

Analiza Uniwersytetu Stanforda by艂a pierwsz膮, kt贸ra w tej skali porusza艂a problem lunatykowania. Dodatkowo, Ohayon i jego wsp贸艂pracownicy odkryli, 偶e lunatykowanie wzmacniane jest przez r贸偶nej ma艣ci leki, np. antydepresyjne z grupy selektywnych inhibitor贸w zwrotnego wychwytu serotoniny - ci, kt贸rzy za偶ywaj膮 je regularnie byli bardziej nara偶eni na lunatykowanie co najmniej raz w roku, ni偶 ci, kt贸rzy tego nie robili. Jeszcze bardziej niebezpieczne s膮 艣rodki nasenne oraz tzw. tr贸jcykliczne leki antydepresyjne, po kt贸rych lunatykowa膰 mo偶na nawet dwa razy w miesi膮cu. Naukowcy podkre艣laj膮 jednak, 偶e do lunatykowania trzeba mie膰 "predyspozycje", za艣 leki jedynie katalizuj膮 ca艂y proces.

Warto doda膰, 偶e to Amerykanie wiod膮 prym w spo偶ywaniu medykament贸w. Dla przyk艂adu, portal redorbit.com donosi, 偶e American Society of Interventional Pain Physicians opublikowa艂o niedawno raport, w kt贸rym podano, 偶e 80 proc. 艣wiatowych zasob贸w lek贸w przeciwb贸lowych konsumowanych jest w艂a艣nie w Stanach Zjednoczonych. 艢rodki antydepresyjne tak偶e ciesz膮 si臋 tam ogromn膮 popularno艣ci膮, szczeg贸lnie w艣r贸d m臋偶czyzn. W efekcie najwi臋kszy odsetek os贸b lunatykuj膮cych jest w USA. Mo偶na powiedzie膰, 偶e Amerykanie sami robi膮 z siebie lunatyk贸w, niejako na w艂asne 偶yczenie.

d1i3de7

Podsumowuj膮c, nale偶y nadmieni膰, 偶e lunatykowanie jest zjawiskiem szalenie niebezpiecznym, kt贸re nara偶a cz艂owieka nie tylko na utrat臋 zdrowia w艂asnego, ale te偶 na wyrz膮dzenie krzywdy osobom trzecim. Do艣膰 powiedzie膰, 偶e w sporej ilo艣ci spraw s膮dowych lunatykowanie bywa艂o uznawane przez s膮d jako okoliczno艣膰 艂agodz膮ca, bowiem zdarza艂o si臋, 偶e lunatycy dopuszczali si臋 przest臋pstw - w tym gwa艂t贸w (ofiary tzw. seksomnii, o kt贸rej ju偶 pisali艣my na 艂amach Faceta). Niestety, przyczyny tego zjawiska nie s膮 jeszcze poznane.

d1i3de7
Oce艅 jako艣膰 naszego artyku艂u:
Twoja opinia pozwala nam tworzy膰 lepsze tre艣ci.

Komentarze

Trwa 艂adowanie
.
.
.
d1i3de7