Infekcje intymne u mężczyzn — co robić, gdy pojawi się pieczenie i swędzenie?
O infekcjach intymnych u mężczyzn mówi się rzadko. Jednak to wcale nie oznacza, że samo schorzenie należy do rzadkości. Może przydarzyć się każdemu i — wbrew powszechnej opinii — nie musi być efektem niedostatecznej higieny. Dlatego, gdy zauważysz u siebie niepokojące objawy, odłóż wstyd na bok i zacznij działać. Oto jak postępować w przypadku infekcji intymnych.
15.10.2024 12:10
Infekcja intymna to stan zapalny narządów układu płciowego. Obejmuje głównie cewkę moczową oraz penisa. Czasem zajmuje również okolice jąder, odbytu i wewnętrzną stronę ud. Jej bezpośrednią przyczyną są drobnoustroje, ale ich rozwojowi sprzyjają określone czynniki. Do najczęstszych należą: otyłość, niedostateczna i nadmierna higiena, stres, kontakty seksualne bez prezerwatywy, otarcia i urazy w miejscach intymnych, a także cukrzyca oraz antybiotykoterapia[1][2][3].
Infekcje intymne u mężczyzn — rodzaje i najczęstsze choroby
Choroby intymne u mężczyzn mają różne pochodzenie. Najczęściej występują infekcje bakteryjne i grzybicze. Rzadziej diagnozuje się te o podłożu wirusowym i pasożytniczym.
Jeśli chodzi o choroby bakteryjne, odpowiadają za nie: dwoinka rzeżączki, chlamydie, mykoplazmy. Ich obecność prowadzi do zapalenia cewki moczowej lub infekcji bakteryjnej penisa (w obrębie żołędzi). Z kolei infekcje grzybicze pojawiają się w wyniku nadmiernego namnożenia się grzybów w strefie intymnej, przede wszystkim tych z rodzaju candida. Grzybica miejsc intymnych u mężczyzn może objąć: wnętrze napletka, ujście cewki moczowej lub żołądź.
Spośród wirusów strefę intymną szczególnie upodobał sobie Herpes Simplex — sprawca opryszczki narządów płciowych. Natomiast z grona pasożytów najczęściej atakuje rzęsistek pochwowy. Nie, to nie pomyłka. Groźny wiciowiec może zająć cewkę moczową, gruczoł krokowy lub pęcherzyki nasienne[4].
Infekcja intymna u mężczyzn — objawy, które powinny cię zaniepokoić
Infekcje intymne u mężczyzn — w zależności od rodzaju — będą dawać inne objawy. Do typowych symptomów należą[5]:
● ból w czasie oddawania moczu,
● uczucie dyskomfortu podczas wzwodu,
● wysypka w miejscu intymnym u mężczyzn,
● wydzielina z cewki moczowej,
● obrzęk penisa,
● swędzenie okolic intymnych na zewnątrz,
● bolesne ejakulacje,
● pieczenie po stosunku u mężczyzn,
● zaczerwienienie okolic intymnych,
● nieprzyjemny zapach z krocza u mężczyzn.
Musisz przy tym wiedzieć, że niektóre infekcje intymne przebiegają bezobjawowo. Tak jest na przykład w przypadku zakażenia rzeżączką. Pamiętaj więc o regularnych wizytach profilaktycznych u urologa.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zdrowia intymnego? Przeczytaj e-book: Misja (nie)możliwa: opanuj infekcje intymne. To przewodnik po najczęstszych chorobach intymnych u mężczyzn i kobiet, typowych objawach oraz sposobach radzenia sobie z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Z nim zaplanujesz skuteczne leczenie i wprowadzisz profilaktykę w kilku prostych krokach!
Infekcja intymna — wizyta u lekarza bez stresu
Objawy infekcji intymnych często są dla mężczyzn powodem do wstydu. Być może wprowadzają cię w tak duże zakłopotanie, że wolisz poczekać, aż znikną samoistnie. Niestety, nieprzyjemne dolegliwości same nie mijają. Nawet jeśli domowe sposoby na infekcje intymne uspokoją symptomy, warto upewnić się, czy problem został całkowicie zażegnany. Czasem dochodzi bowiem jedynie do zaleczenia pierwotnych objawów, a infekcja dalej rozwija się bez wyraźnych sygnałów.
Dlatego, kiedy niepokoi cię jakakolwiek zmiana w okolicach intymnych, warto skonsultować ją z lekarzem. Urolog odniesie się do twoich obaw i w razie konieczności wdroży odpowiednie leczenie. W zależności od rodzaju infekcji intymnej u mężczyzn stosuje się leki przeciwgrzybicze, antybiotyki lub preparaty przeciwwirusowe.
Podczas konsultacji specjalista dokładnie wypyta cię o twoje objawy. Jeżeli stresujesz się tą rozmową, przygotuj wcześniej listę symptomów, aby o niczym nie zapomnieć. Możesz spodziewać się pytań dotyczących życia seksualnego. Wiele infekcji przenosi się drogą płciową i z tego powodu w niektórych przypadkach leczenie równolegle wdraża się również u partnerki. Poza tym lekarz dokładnie obejrzy genitalia, odbyt, skórę oraz usta. W razie wystąpienia niespecyficznych objawów może zlecić pobranie próbek moczu i krwi, a także wymazu z cewki moczowej oraz odbytnicy.
Infekcja intymna u mężczyzn — leki bez recepty dla szybkiej ulgi
Na konsultację medyczną nie musisz czekać bezczynnie, zmagając się z uciążliwymi objawami. Od razu, gdy zauważysz u siebie niepokojące symptomy, podejmij domowe leczenie. Nie tylko zmniejszy ono dyskomfort, ale przede wszystkim — pomoże zahamować rozwój infekcji. Co na infekcje intymne u mężczyzn warto zastosować?
W takich przypadkach bezpiecznym wyborem jest octenisept® na infekcje intymne u mężczyzn.
Lek w formie spray’u likwiduje grzyby, drożdżaki i bakterie na penisie, a nawet wirusy Herpes Simplex[6]. Oznacza to, że nie musisz znać pochodzenia infekcji, aby skutecznie zwalczyć jej przyczynę. Można stosować octenisept® na grzybicę prącia, drożdżakowe zapalenie żołędzi czy bakteryjne zakażenie napletka. Swędzenie w kroczu u mężczyzny i inne objawy stają się dzięki niemu mniej dotkliwe lub zupełnie ustępują.
Dzięki obecności oktenidyny — najszybciej działającej substancji przeciwdrobnoustrojowej[7] — spray wykazuje skuteczność już w pierwszej minucie od zastosowania[8], a jego działanie utrzymuje się przez godzinę. Prosty skład zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii oraz dodatkowych podrażnień.
octenisept® na infekcje intymne — jak stosować?
Jak stosować octenisept® na miejsca intymne? To bardzo proste! Wystarczy zaaplikować go na narządy płciowe objęte zakażeniem. Zastosuj octenisept na żołądź, napletek lub całą powierzchnię penisa. Możesz spryskać bezpośrednio skórę lub zwilżyć jałowy gazik i przetrzeć nim miejsca intymne.
Pozostaw płyn na co najmniej 1 minutę. Zabieg wykonuj minimum raz w ciągu doby. Jeżeli jesteś aktywny seksualnie, zachęć do stosowania spray’u również swoją partnerkę.
Infekcje intymne — domowe sposoby dla wsparcia w leczeniu
Dodatkowo możesz zastosować naturalne, domowe metody na infekcje intymne mężczyzn. Dają nieocenioną ulgę w oczekiwaniu na wizytę u specjalisty i wspierają późniejszy proces leczenia.
Wśród domowych sposobów na infekcje intymne szczególnie znane są napary ziołowe. W przebiegu infekcji twoją tajną bronią okażą się takie zioła jak: szałwia, rumianek, krwawnik pospolity, babka lancetowata, dziurawiec zwyczajny, nagietek lekarski czy pokrzywa zwyczajna. Możesz przygotować tzw. nasiadówkę. W tym celu zaparz w misce zioła, a gdy napar nieco wystygnie, usiądź tak, aby zostały ogrzane narządy intymne. Innym sposobem jest podmywanie się kilka razy dziennie przygotowanym naparem.
Infekcja intymna — skuteczne zapobieganie (żeby nie leczyć)
Już w trakcie leczenia podejmij działania profilaktyczne i kontynuuj je po wyleczeniu infekcji. W ten sposób dasz sobie szansę na uniknięcie nawrotów schorzenia w przyszłości!
Przede wszystkim — w miarę możliwości — powinieneś wyeliminować czynniki sprzyjające rozwojowi choroby. Odpowiednia higiena pozwoli stworzyć środowisko niekorzystne dla drobnoustrojów. W tym celu używaj do mycia okolic intymnych samej wody lub specjalistycznych kosmetyków, które utrzymują właściwe pH. Poza tym noś bieliznę z przewiewnych naturalnych materiałów i zrezygnuj z obcisłych spodni. Im w strefie intymnej chłodniej i bardziej sucho, tym gorsze warunki dla bakterii.
Co poza tym możesz zrobić?
● Ograniczaj stres. Spowodowane nim zaburzenia hormonalne i spadek odporności bardziej narażają cię na zakażenie.
● Zakładaj prezerwatywę podczas stosunków seksualnych. Zabezpieczysz się przed patogenami przenoszonymi drogą płciową.
● Utrzymuj prawidłową masę ciała. Nadmierna masa ciała sprzyja rozwojowi stanów zapalnych i zwiększa ryzyko infekcji.
Kiedy zauważysz u siebie objawy infekcji intymnej, zachowaj spokój. Leczenie nie musi być trudne, jeśli od razu zastosujesz skuteczne środki i zwrócisz się o pomoc do urologa.
[1] Henkel, R., Samanta, L., & Agarwal, A. (Eds.). (2018). Oxidants, antioxidants, and impact of the oxidative status in male reproduction. Academic Press.
[2] Soh, P. N., Vidal, F., Huyghe, E., Gourdy, P., Halimi, J. M., & Bouhanick, B. (2016). Urinary and genital infections in patients with diabetes: How to diagnose and how to treat. Diabetes & metabolism, 42(1), 16-24.
[3] Rafiq, N. B. (2023). Candidiasis. In StatPearls [Internet]. StatPearls Publishing.
[4] World Health Organization. (2021). Sexually transmitted infections (STIs).
[5] Mayo Clinic. (2021). Sexually transmitted diseases (STDs).
[6] Charakterystyka Produktu Leczniczego, 5.1 Marzenna Bartoszewicz, Adam Junka, Danuta Smutnicka , Anna Secewicz, Beata Mączyńska:Porównanie skuteczności przeciwdrobnoustrojowej antyseptyków zawierających oktenidynę; i etakrydynę względem biofilmu tworzonego przez szczepy S. aureus i P. aeruginosa izolowane z zakażeń ran przewlekłych. Leczenie Ran 2012 T.9 nr 4; s.147-152, Koburger, T et al. (2010): Standardized comparison of antiseptic efficacy of triclosan, PVP-iodine, octenidine dihydrochloride, polyhexanide and chlorhexidine digluconate. J. Antimicrob. Chemotherap., 65(8), 1712-9
[7] Karpiński T, Sopata M, Mańkowski B. The antimicrobial effectiveness of antiseptics as a challenge in hard to heal wounds. Leczenie Ran. 2020;17(2):88-94
[8] ChPL z 2023 r.