Trwa ładowanie...
inne
14-07-2014 11:44

Inscenizacja "Bitwy Narodów" podczas Walkirii 2014

Inscenizacja "Bitwy Narodów" podczas Walkirii 2014Źródło: WP.PL
d3ymxya
d3ymxya

W dniach 19-20 lipca na terenie Mazurolandii w Parczu k. Kętrzyna odbędzie się Mazurski Piknik Militarny "Walkiria", największej imprezy plenerowej na Mazurach w sezonie wakacyjnym. Znamy szczegóły widowiska historycznego, które będzie głównym elementem wydarzenia. W tym roku rekonstruktorzy oraz pasjonaci historii i militariów przygotują inscenizację "Bitwy Narodów", czyli walk toczonych w ramach ofensywy linii Tannenberg pod Narvą w 1944 roku.

(fot. Fundacja Edukacji Historycznej „Park Militariów”)

Walki, które zostaną widowiskowo odwzorowane podczas "Walkirii 2014" trwały od lutego do sierpnia 1944 roku i zaangażowały łącznie niemal 330 tys. żołnierzy. Ich finalny epizod miał miejsce niemal dokładnie 70 lat temu - w dniach 25 lipca-10 sierpnia nad rzeką Narvą, w której siłom niemieckim, mimo przewagi w liczbie żołnierzy i uzbrojenia, udało się odeprzeć sowietów i uniemożliwić Stalinowi szybkie odzyskanie Estonii. Ten dość mało rozpowszechniony w polskiej historiografii epizod był w istocie ważnym wydarzeniem - ostatnią wielką bitwą narodów, epickim starciem Wschodu i Zachodu Europy, które w tym miejscu zdarzyło się po raz trzeci w historii.

d3ymxya

Trzy historyczne starcia pod Narvą

W 1242 roku rycerstwo zakonu krzyżackiego oraz kawalerowie mieczowi Danii zostali pokonani na położonym niedaleko Narvy jeziorze Pejpus, skąd wzięło się określenie "Bitwa na lodzie". Ich pogromcą był Aleksander Newski, wielki książę włodzimierski z dynastii rurykowiczów, a jego zwycięstwo położyło podwaliny pod państwowość rosyjską. Druga z bitew toczonych w rejonie Narvy to starcie z początku trwającej 20 lat, III wojny północnej (zwanej też Wielką Wojną Północną). Wojska szwedzkie, pod dowództwem Karola XII, starły się z armią Cesarstwa Rosyjskiego. Zwycięstwo Szwedów wróżyło szybkie zakończenie konfliktu, jednak trwał on jeszcze niemal dwie dekady.

(fot. Fundacja Edukacji Historycznej „Park Militariów”)

Bitwa, której inscenizacja zostanie zaprezentowana w niedzielę 20 lipca podczas Mazurskiego Pikniku Militarnego "Walkiria" była trzecim z wielkich starć, które miało miejsce rejonie Narvy. W pierwszej połowie 1944 roku toczyły się zacięte walki między siłami III Rzeszy i Związku Radzieckiego o tzw. linię Tanneneberg. Mianem tym Niemcy ochrzcili umocnienia wybudowane przez Organizację Todta w latach 1943-44. Ich zasadniczym zadaniem była obrona przesmyku pomiędzy wybrzeżem bałtyckim a jeziorem Pejpus. Był to obszar przebiegu strategicznej linii kolejowej z Talina do Leningradu. Nazwa była nader symboliczna - Tannenberg, dzisiejszy Stębark, w dawnych Prusach Wschodnich to miasteczko, w pobliżu którego miały miejsce jedne z największych i najbardziej znaczących bitew w historii Europy: zwycięska dla Władysława Jagiełły bitwa pod Grunwaldem z 15 lipca 1410 roku oraz bitwa pod Tannenbergiem, w której wojska Wilhelma II pokonały armię carską. To zwycięstwo, od którego za miesiąc minie równo 100 lat, stało się dla
Niemców symbolem ich militarnych możliwości.

d3ymxya

W walkach po stronie III Rzeszy wzięły udział m. in. III Germański Korpus Pancerny SS, którego żołnierze rekrutowali się z narodów wcześniej podbitych przez III Rzeszę. Byli to ochotnicy niemal z całej Europy m. in. Estonii, Norwegii, Danii, Holandii, Belgii. Estończycy w niemieckich mundurach walczyli na własnej ziemi , natomiast pozostali zaciągnęli się ochotniczo głównie z pobudek idei walki z komunizmem. Wierzyli że pod sztandarem III Rzeszy stawią opór nadciągającej nad Europę fali bolszewizmu. Po ciężkich walkach atakujący Rosjanie stracili 35 tys. zabitych żołnierzy i ok. 160 czołgów. Niemcom udało się spowolnić radziecką ofensywę na północnym odcinku frontu, a Estonia wpadła w ręce Armii Czerwonej we wrześniu 1944 roku. Tymczasem Niemcy umocnili się na półwyspie Kurlandzkim gdzie bronili się do samego końca wojny.

Czołgi, aktorzy i pirotechnika

W Walkirii 2014 wezmą udział trzy czołgi: jedna z dwóch dostępnych w Polsce replik niemieckiej Pantery oraz dwa oryginalne T-34. Nie zabraknie transporterów opancerzonych np. Sdkfz 247b oraz moździerzy i sprzętu lekkiego. Aktorami dwudniowej imprezy będą członkowie najlepszych grup rekonstrukcji historycznych w Polsce. Na potrzeby widowisk zostaną przygotowane specjalne scenografie, których elementami będą okopy i ziemianki. Dopełnieniem scenografii będzie efektowna pirotechnika artystyczna z wykorzystaniem wybuchów benzynowych i gazowych. Rekonstruktorzy biorący udział w walce będą wyposażeni w autentyczną strzelającą broń odtwarzanego okresu.

Pełny plan pikniku znajdziesz TUTAJ

(Fundacja Edukacji Historycznej „Park Militariów”/ac)

d3ymxya
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ymxya