Trwa ładowanie...
de46z3o
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Militaria

Irackie dzieci niższe przez wojnę

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Irackie dzieci niższe przez wojnę
(AFP)
de46z3o

Dzieci urodzone w prowincjach Iraku najbardziej dotkniętych przez wojnę są niższe od rówieśników ze spokojniejszych części kraju.

Dane z irackiego urzędu statystycznego na temat dzieci, które przyszły na świat podczas wojny w różnych prowincjach tego państwa przeanalizował zespół Gabrieli Guerrero-Serdan z wydziału ekonomii University of London.

Jak donosi serwis BBC News, okazało się, że maluchy do piątego roku życia, urodzone w rejonach najmocniej narażonych na akty przemocy, czyli na południu i w centrum Iraku mają średnio po ok. osiem centymetrów mniej wzrostu niż ich rówieśnicy ze spokojniejszych, północnych prowincji.

de46z3o

Największe różnice były widoczne podczas pierwszego roku życia dzieci, co może wskazywać na pogorszenie stanu zdrowia i odżywienia ich matek w czasie ciąży. Za różnicami we wzroście niekoniecznie szły różnice w wadze.

ZOBACZ TAKŻE:

* Technicznie najlepsze Podróż dla każdego Sprawdź na co chorujesz!*Sprawdź na co chorujesz!

Zdaniem autorów raportu może to wynikać z wywołanych przez wojnę problemów z aprowizacją: dzieci były, co prawda syte, ale ich dieta była uboga w ważne składniki odżywcze.

de46z3o

Działania wojenne ograniczyły również dostęp do usług medycznych i pogorszyły warunki życia wielu irackich rodzin. "Przerwy w dostawach prądu, które miały wpływ na dostępność wody pitnej i działanie lodówek zapewne również przyczyniły się do problemu" - zauważa Gabriela Guerrero-Serdan, cytowana przez portal BBC News.

_ (PAP) sag/ dki/ tot/_

ZOBACZ TAKŻE:

* Technicznie najlepsze Podróż dla każdego Sprawdź na co chorujesz!*Sprawdź na co chorujesz!

de46z3o

Podziel się opinią

Share

de46z3o

de46z3o