Trwa ładowanie...

Iran dokonał pomyślnej próby rakiety średniego zasięgu

Iran dokonał pomyślnej próby rakiety średniego zasięguŹródło: AFP/ zdjecie zarejestrowane przez irańską telewizję
d2j8yee
d2j8yee

*Iran dokonał w środę pomyślnej próby rakiety balistycznej o zasięgu około 2 tys. kilometrów - poinformowała państwowa agencja prasowa IRNA. * "Pocisk Sedżil 2 o zaawansowanej technologii został dzisiaj wystrzelony i trafił dokładnie w cel" - powiedział prezydent Mahmud Ahmadineżad podczas wizyty w położonej na wschód od Teheranu prowincji Semnan, gdzie według agencji IRNA nastąpił start rakiety.

Pierwszy test dwustopniowego pocisku balistycznego Sadżil odbył się w listopadzie ubiegłego roku. Minister obrony Mustafa Nadżar oświadczył wówczas, że jest to broń wyłącznie defensywna.

Zarówno Sadżil, jak i dysponująca podobnym zasięgiem inna irańska rakieta balistyczna Szahab-3 nadają się teoretycznie do zaatakowania Izraela i amerykańskich baz w regionie bliskowschodnim.

Środowa próba zapewne podsyci zaniepokojenie Zachodu irańskimi ambicjami militarnymi. Stany Zjednoczone i ich sojusznicy podejrzewają republikę islamską o dążenie do uzyskania broni nuklearnej. Teheran twierdzi natomiast, że chce produkować wyłącznie uran nisko wzbogacony jako paliwo dla swych elektrowni jądrowych.

(PAP) dmi/ ap/

d2j8yee
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2j8yee