Trwa ładowanie...
Styl

Istnieje przepis na udane małżeństwo

Share
Istnieje przepis na udane małżeństwo
Źródło: Shutterstock
d16lxa6

Dobre rozpoznanie, praca zespołowa i wspólny światopogląd - naukowcy z Cornell University (USA) - na podstawie wywiadów przeprowadzonych z doświadczonymi małżonkami - wyodrębnili garść rad dla osób chcących stworzyć udany związek.

„Sezon ślubny trwa w najlepsze i z tej okazji mamy dla nowożeńców prezent: patent na udany związek. I to od najlepszych w tej dziedzinie ekspertów, czyli osób, które mają za sobą kilkadziesiąt lat małżeństwa i których miłość przetrwała niejedno: wychowanie dzieci, utratę pracy, czasy kryzysu, choroby i wiele innych życiowych wyzwań” - mówią autorzy pracy, która powstała w ramach projektu „Cornell Marriage Advice Project”.

Kierownikiem badania był dr Karl Pillemer, gerontolog z Cornell. Wraz z kolegami przeprowadził wywiady z 700 starszymi Amerykanami (58 proc. kobiet i 42 proc. mężczyzn, w średnim wieku 77 lat), z czego ponad 300 miało wyjątkowo długi (30-,40-, a nawet 50-letni) staż małżeński. Para rekordzistów była razem od 76 lat.

d16lxa6

Uczestników pytano, jaki jest, ich zdaniem, sposób na znalezienie idealnego partnera oraz stworzenie trwałego, szczęśliwego związku. Biorących udział w badaniu rozwodników pytano zaś, co - na podstawie własnych doświadczeń - mogą poradzić innym parom, aby nie podzieliły ich losu.

Pillemerowi udało się wyodrębnić pięć najczęściej powtarzających się rad - swoistego przepisu na udany związek.

„Naucz się komunikować. Czyli rozmowa, rozmowa i jeszcze raz rozmowa. Ta rada wymieniana była przez naszych uczestników najczęściej - mówi Pillemer. - Wszyscy zgodnie podkreślali, że zdecydowaną większość problemów małżeńskich można rozwiązać poprzez szczerą, otwartą na komunikaty drugiej strony, rozmowę. I analogicznie: badani byli zgodni co do tego, że za rozpad małżeństwa w większości przypadków odpowiada brak komunikacji”.

Druga ważna sprawa to dobre poznanie swojego partnera przed ślubem. „Choć wielu naszych ankietowanych wstąpiło w związki małżeńskie bardzo młodo, to obecnym zakochanym radzą się oni jednak tak nie spieszyć - opowiada autor badania. - Większość seniorów stwierdziła, że jednym z ważniejszych czynników sprzyjających utrzymaniu małżeństwa jest jak najlepsze poznanie się przed ślubem i zgromadzenie wspólnych doświadczeń. Ważnym aspektem tej porady są słowa, które często padały z ust naszych doświadczonych małżonków: "Nigdy nie licz na to, że po ślubie partner się zmieni”.

d16lxa6

„Traktuj małżeństwo jako rzecz nierozerwalną, zawartą na całe życie - wymienia kolejne rady Pillemer. - Badani radzili, aby nie postrzegać małżeństwa jako formy dobrowolnej współpracy, która trwa dopóty, dopóki między partnerami jest pasja i namiętność. Ich zdaniem warto traktować je jako świętość, której należy przestrzegać nawet wtedy, gdy na jakiś czas przestaje być miło. Przetrwanie razem tych trudnych okresów, znalezienie sposobów ich rozwiązania przynosi efekty w postaci umocnienia związku i większego spełnienia w późniejszym życiu”.

„Kolejna rada brzmi: naucz się pracować zespołowo. Seniorzy apelują, aby w codziennym życiu korzystać z tego, czego uczymy się w pracy, sporcie, nawet w wojsku - pracy zespołowej. Chodzi o to, by wszelkie problemy postrzegać jako wspólne, a nie dotyczące jednego z partnerów. Trudności, choroby czy niepowodzenia mają być "nasze", a nie "jej/jego". Bierzmy za partnera odpowiedzialność”.

Ostatnią poradą, którą udało się wyodrębnić naukowcowi na podstawie przeprowadzonych rozmów, jest to, aby wybierać partnera podobnego do nas samych. „Małżeństwo bywa trudne do wytrzymania dla każdego, co zgodnie podkreślali wszyscy nasi ankietowani. Ale dużo łatwiej jest wytrwać z kimś, kto podziela nasze zainteresowania, poglądy, historię - mówi prof. Pillemer. - Najbardziej krytyczne są zaś zapatrywania na takie kwestie, jak wychowywanie dzieci, gospodarowanie pieniędzmi i religia”.

PAPkap/ mrt/dm,facet.wp.pl

d16lxa6

Dlaczego tkwimy w nieudanym małżeństwie?

d16lxa6

Podziel się opinią

Share
d16lxa6
d16lxa6