Trwa ładowanie...

Izrael wyposażył swoje czołgi w system ochrony przed pociskami

Share
Izrael wyposażył swoje czołgi w system ochrony przed pociskami
Źródło: AFP
d3g6u6w

Izraelskie Ministerstwo Obrony (Misrad HaBitakhon) poinformowało o wprowadzeniu do wyposażenia Izraelskich Sił Samoobrony (IDF) systemu aktywnej obrony pojazdów pancernych Trophy. Zapewnia on obronę przed wystrzelonymi rakietowymi pociskami kierowanymi i niekierowanymi pociskami przeciwpancernymi. - poinformowały media izraelskie i amerykańskie oraz branżowe portale wojskowe.

Trophy ADS (Active Defense System) jest pierwszym tego typu systemem aktywnej obrony czołgów i pojazdów pancernych przed atakiem pociskami przeciwpancernymi bądź kierowanymi pociskami rakietowymi. Rozwijany od 2006 roku został zaprojektowany przez uczonych z zespołu badawczego izraelskiego resortu obrony - Israel Defense Research & Development Directorate (DRDD) oraz z dwóch wielkich koncernów militarnych - rakietowo-artyleryjskiego Rafael Advanced Defense Systems i telelektronicznego Elta Group.

System składa się z radaru wykrywania i kierowania ogniem działającego w pasmach F i G. Radar posiada cztery płaskie panelowe anteny zamontowane ze wszystkich stron czołgu bądź transportera opancerzonego. Pozwala to na objęcie obserwacją całej półsfery dookoła pojazdu. W momencie odebrania sygnału o wystrzeleniu i określeniu toru lotu, komputer systemu ocenia cel i wydaje dyspozycję do jego zniszczenia. Po obu stronach wozu umieszczone są wielolufowe wyrzutnie pocisków obronnych.

d3g6u6w

Po wystrzeleniu rozpadają się one na chmurę metalowych cylindrów wielkości grubego śrutu. Niszczy on korpus nadlatującego pocisku lub rakiety i powoduje przedwczesny zapłon niesionego ładunku przeciwpancernego. Pole rażenia systemu Trophy zostało tak dobrane, aby nie spowodować obrażeń żołnierzy, którzy mogliby się znajdować w pobliżu czołgu bądź pojazdu opancerzonego.

*Polska opłakuje Prezydenta: * Ostatnia podróż Prezydenta

d3g6u6w

Jeden zestaw Trophy według portalu Daily Tech kosztuje 200 tys. USD "co stanowi ułamek" ceny izraelskiego czołgu podstawowego Merkava Mk4, kosztującego w zależności od wersji 4,5-5 mln USD za wóz. Trophy ma być zamontowany w ciągu 1-2 lat na wszystkich izraelskich czołgach podstawowych, które mogą być użyte w pierwszej linii.

Według portalu GlobalSecurity.org, Trophy zostanie zaoferowany armii USA - amerykańska wojskowa agencja badawcza DARPA pracuje bowiem od 10 lat nad podobnym systemem, ale wciąż jest on "nieooperacyjny", podczas kiedy Izraelczycy wraz z komunikatem o wprowadzeniu Trophy na wyposażenie IDF pokazali już w publicznej TV batalion czołgów Merkava Mk.4 na których to rozwiązanie zamontowano.

Analitycy Jane's uważają, że szybkie opracowanie Trophy "zostało wymuszone dużymi stratami wśród załóg izraelskich czołgów". W prowadzonej od 2006 roku wojnie z bojownikami Hezbollahu, używającymi rosyjskich zestawów przeciwpancernych Krizantiema, Konkurs i Metis, Izrael stracił już 19 czołgistów i 12 czołgów.

d3g6u6w

Według rosyjskiego portalu wojskowego Military Parade, Trophy "stanowi logiczne rozwinięcie" podobnego systemu ochrony Arena, który zaprojektowano dla radzieckich wojsk pancernych jeszcze w latach 80. Jako Arena E jest on obecnie oferowany przez biuro konstrukcyjne KBM, ale podobnie jak system amerykański nie został jeszcze zainstalowany nigdzie poza czołgami testowymi.

(PAP)

*Polska opłakuje Prezydenta: * Ostatnia podróż Prezydenta

d3g6u6w

Podziel się opinią

Share
d3g6u6w
d3g6u6w