Jak bezpiecznie pożyczać pieniądze? Poradnik dla ostrożnych
Choć pożyczanie pieniędzy nie kojarzy się nam najlepiej, to czasem okazuje się po prostu konieczne. Nierzadko zdarzają się nam przecież gorsze miesiące, kiedy boimy się, że nie wystarczy nam gotówki do kolejnej wypłaty lub okazuje się, że jeden ze sprzętów domowych wymaga natychmiastowej wymiany, a my akurat nie możemy pozwolić sobie na tak duży zakup. W takich sytuacjach często korzystamy z pomocy banków lub firm pożyczkowych, które chętnie udzielają nam wsparcia.
04.06.2020 18:34
Najważniejsza jest znajomość prawa
Zanim zdecydujemy się na pożyczkę lub kredyt, najpierw postarajmy się zrozumieć, jak prawo reguluje udzielanie tego rodzaju wsparcia finansowego. Najważniejszym dokumentem określającym zasady pożyczania pieniędzy osobom indywidualnym przez firmy pożyczkowe lub banki jest ustawa o kredycie konsumenckim. Akt ten definiuje i opisuje wszelkie kwestie związane z zaciąganiem, udzielaniem i spłatą pożyczek oraz kredytów, dlatego przed rozpoczęciem ubiegania się o tego typu dofinansowanie warto zapoznać się z jego treścią. Dzięki temu dowiemy się, jakie są zasady i tryb zawierania umowy między pożyczkobiorcą lub kredytobiorcą a podmiotem udzielającym wsparcia finansowego oraz zaznajomimy się z jego obowiązkami w zakresie informacji udzielanych nam przed zawarciem umowy. Dodatkowo upewnimy się również, jakie zobowiązania nakładamy na siebie w momencie jej podpisania oraz dowiemy się, jakie konsekwencje grożą nam w razie ich niedotrzymania. Dokładna lektura ustawy o kredycie konsumenckim pozwoli nam po prostu na świadome podjęcie decyzji dotyczącej pożyczki lub kredytu.
Pożyczka a kredyt. Różnice
Choć duża część z nas uznaje kredyt i pożyczkę za tożsame, to tak naprawdę wiele je dzieli. Pamiętajmy, że żeby móc świadomie i bezpiecznie pożyczać pieniądze, to zanim zdecydujemy się na wybraną przez nas formę wsparcia finansowego, najpierw powinniśmy poznać różnice między nimi.
Kredyt
Kredyty gotówkowe mogą być udzielane wyłącznie przez banki i dlatego przepisy je regulujące określone zostały nie tylko w ustawie o kredycie konsumenckim, ale również w ustawie o prawie bankowym. Umowa między kredytobiorcą a kredytodawcą może zostać podpisana w siedzibie wybranej przez nas instytucji finansowej, ale wraz z rozwojem bankowości elektronicznej coraz częściej zawiera się ją za pomocą Internetu, czy rozmowy telefonicznej.
Dlaczego warto skorzystać z oferty kredytowej w ramach bankowości online? Uzyskanie wsparcia finansowego bez wychodzenia z domu jest z jednej strony wygodne, a z drugiej po prostu łatwiejsze i dostępniejsze niż tradycyjne metody.
Który bank oferujący usługi internetowe wybrać? Jednym z przedsiębiorstw finansowych, które cieszą się największą popularnością wśród kredytobiorców, jest Santander Consumer Bank – bank od kredytów, od którego pieniądze możemy otrzymać nawet w ciągu 24 godzin od zawarcia umowy.
Pożyczka
Przepisy regulujące udzielanie i zaciąganie pożyczek określa nie tylko ustawa o kredycie konsumenckim, ale także kodeks cywilny. Z obu aktów wynika, że w przypadku tej formy wsparcia finansowego prawo jest zdecydowanie mniej restrykcyjne niż przy kredytach gotówkowych. Jedną z podstawowych różnic jest forma zawierania umowy, która przy pożyczkach jest dowolna. Oprócz tego pożyczkodawca (w przeciwieństwie do kredytodawcy) nie jest ograniczony do pożyczania pożyczkobiorcy wyłącznie pieniędzy – przedmiotem umowy między nimi mogą być również różnego rodzaju dobra.
Artykuł sponsorowany