Jak dbać o wnętrze samochodu?

Dbanie o czystość pojazdu powinno obejmować nie tylko systematyczne mycie i woskowanie karoserii, ale również regularne czyszczenie wnętrza auta. To szczególnie ważne w przypadku leasingu samochodu – użytkownik jest bowiem zobowiązany o niego dbać i zwrócić go w stanie wynikającym z normalnego zużycia.

Jak dbać o wnętrze samochodu?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

06.06.2019 14:55

Wzięcie auta w leasing oznacza konieczność opłacania rat leasingowych, a także ponoszenia kosztów związanych z jego użytkowaniem. W tym wypadku zwykle to leasingobiorca jest odpowiedzialny za przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych, czy regularną wymianę części lub płynów eksploatacyjnych. Choć tego typu działania wiążą się z dodatkowymi wydatkami, zdecydowanie nie warto ich bagatelizować. Kompleksowe, regularne dbanie o samochód oraz stosowanie się do zaleceń jego producenta to przepustka do bezpiecznej jazdy i – na dłuższą metę – niższych kosztów użytkowania auta. Poza tym, niezależnie czy mowa o leasingu samochodu używanego czy całkowicie nowego, klient jest zobowiązany dopłacić leasingodawcy za usterki i uszkodzenia odbiegające od śladów zużycia typowych dla wieku i przebiegu pojazdu. Pytanie zatem, jak dbać o wnętrze auta w leasingu?

Odpowiednie korzystanie z wnętrza samochodu

O ile we własnym aucie można czuć się w pełni swobodnie, o tyle wnętrze leasingowanego samochodu powinno być już użytkowane w bardziej ostrożny sposób. Przede wszystkim lepiej nie palić w nim papierosów i nie przewozić zwierząt czy ostrych przedmiotów. Wprawdzie nie są to zachowania zakazane, ale każde z nich generuje ryzyko trwałego uszkodzenia tapicerki czy innych elementów wyposażenia wnętrza.

Odkurzanie tapicerki to podstawa

Odkurzanie wnętrza to wśród użytkowników aut jedna z najpopularniejszych czynności pielęgnacyjnych. Sęk w tym, że wbrew przekonaniu części z nich, nie powinna ona ograniczać się jedynie do powierzchownego odkurzania tapicerki siedzeń oraz podłóg. Należy też zwrócić uwagę na przestrzenie pod fotelami i na łączeniu tylnej kanapy. Poza tym warto podnieść wykładzinę bagażnika i uprzątnąć stamtąd zalegający piasek oraz śmieci. Przy okazji dobrze jest sprawdzić i ewentualnie uzupełnić ciśnienie w kole zapasowym – w razie nieprzewidzianej sytuacji będzie można je bezpiecznie użyć.
Specjalnego potraktowania wymagają welurowe wykładziny na podłogach, które najpierw należy dokładnie wytrzepać, a dopiero później odkurzyć. W przeciwnym razie trudno będzie usunąć zalegający na nich brud, piasek czy kurz.

Czyszczenie przy użyciu specjalnych preparatów

Więcej uwagi trzeba na ogół poświęcić siedzeniom wykonanym z weluru lub alcantary. Ponieważ absorbują one brud, w ich wypadku trzeba niekiedy zastosować specjalistyczne preparaty lub skorzystać z usług specjalisty. Ten ostatni może przydać się również przy usuwaniu poważnych plam ze skórzanej tapicerki – nieumiejętne zajęcie się problemem może bowiem doprowadzić do uszkodzenia jej wierzchniej warstwy. Na szorowanie nie jest również odporna tkanina pokrywająca podsufitki, słupki dachowe czy boczki drzwiowe. By nie uszkodzić struktury tapicerki, elementy te należy czyścić bardzo ostrożnie, przy użyciu minimalnej siły nacisku.

Czyszczenie elementów wykończeniowych – wystarczy ścierka i woda z mydłem

W kolejnym kroku warto zatroszczyć się o wygląd elementów wykończeniowych, które zwłaszcza po okresie jesienno-zimowym pokryte są licznymi plamami i zabrudzeniami. W tym celu można wykorzystać ścierkę do kokpitów oraz wodę z mydłem, albo ewentualnie wybraną piankę lub płyn do czyszczenia tworzyw sztucznych. Najłatwiej jest wyczyścić plastikowe pokrycie drzwi oraz deski rozdzielcze, które nie pochłaniają brudu.

Czyste szyby – bezpieczna i komfortowa jazda

Czyszczenie wnętrza powinno objąć również szyby. W tym kontekście sprawdzi się zwykły płyn do okien, choć można też zastosować specjalny detergent w sprayu. Ważne, aby korzystać przy tym z czystej, chłonnej ścierki, najlepiej irchowej. Warto również rozważyć pokrycie tafli szkła specjalnym preparatem, dzięki któremu na szybach nie będzie osadzać się para wodna. Zapewni to dobrą widoczność i wysoki komfort podróżowania w okresie zimowym oraz przy większej liczbie pasażerów.

Co jeszcze warto wiedzieć?

W praktyce, do większości wymienionych wskazówek powinni stosować się nie tylko użytkownicy aut w leasingu, ale również korzystający z wynajmu długoterminowego, czy też osoby posiadające pojazdy na własność. Decydując się na wynajem lub leasing samochodu warto dodatkowo sprawdzić, jak finansujący podchodzi do kwestii typowego zużycia pojazdu – jakie usterki i uszkodzenia toleruje, a za jakie nalicza dodatkowe opłaty. Swoją drogą, warto wybrać propozycję finansowania samochodu (na przykład https://www.master1.pl/finansowanie/), która przewiduje przyjazną likwidację szkód komunikacyjnych oraz atrakcyjną ofertę ubezpieczenia.

Źródło artykułu:Materiał Partnera
Wybrane dla Ciebie