Trwa ładowanie...
19-02-2009 16:53

Jak dbać o zdrowie seksualne?

Jak dbać o zdrowie seksualne?Źródło: Jupiterimages
d1ya1t0
d1ya1t0

Redakcja serwisu Facet wspiera Ogólnopolski Program Zdrowia Seksualnego

* Aby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem seksualnym, należy dbać o kondycję fizyczną i wygląd, pielęgnować związek uczuciowy z drugą osobą oraz stosować zasady profilaktyki zdrowotnej. Nasze "10 przykazań Zdrowia Seksualnego", z pozoru proste i oczywiste, w praktyce są jednak często zaniedbywane.*

Każdy z nas może mieć inne oczekiwana względem intymności, seksu, zbliżenia z ukochaną osobą. Nie należy jednak oczekiwać, że partner sam domyśli się ich treści. Wyrażaj swoje potrzeby i oczekuj tego samego od drugiej osoby. Zachowanie własnej aktywności seksualnej wymaga też dbałości o zdrowie seksualne partnera. Rozmawiajcie o swoich problemach seksualnych.

Aby cieszyć się udanym życiem seksualnym, trzeba w pełni akceptować siebie i czuć się atrakcyjnym dla partnera. Niezależnie od wieku. Dbając o swój wygląd pokazujesz drugiej osobie, ze zależy Ci na tym, by się jej podobać.

Zdrowie seksualne w dużym stopniu zależy od ogólnego stanu zdrowia, a zaburzenia seksualne mogą być wczesnym zwiastunem innych chorób (np. układu krążenia). Zdrowy, higieniczny styl życiapozwoli zachować formę w sypialni i zapobiec częstym wizytom u lekarza. Jedzregularnie niewielkie , zdrowe posiłki, unikaj nadmiaru soli, cukru, konserwantów.

d1ya1t0

Rzuć palenie. Alkohol spożywaj rzadziej i w niewielkich ilościach. Ćwicz regularnie przynajmniej trzy razy w tygodniu z intensywnością dopasowaną do Twojej wydolności fizycznej. Dbaj o wypoczynek po pracy, także ten aktywny i wypełniony realizacją zainteresowań pozwalających oderwać się od codzienności.

Zdrowy styl życia nie zwalnia Cię z obowiązku okresowych badań lekarskich. Niektóre choroby to spadek po dziadkach i rodzicach, inne pojawiają się niespodziewanie. Regularnie badaj ciśnienie, poziom cukru i cholesterolu. Dorosłe kobiety powinny przynajmniej raz w roku chodzić do ginekologa, a mężczyźni po 40. roku życia - do urologa. Odwiedzaj kardiologa, nawet bez widocznej potrzeby.

Korzystaj z dostępnych programów badań profilaktycznych. Nie bój się lekarza. Zaburzeni seksualne to takie same choroby jak nadciśnienie czy cukrzyca. Skrępowanie towarzyszące mówieniu o problemach intymnych jest normalne. Pokonaj wstyd, rozmawiaj otwarcie na temat seksu.

Jeżeli zabraknie Ci słów, seksuolog Ci pomoże. Współczesna medycyna i psychologia opracowała skuteczne metody terapii problemów seksualnych, jednak obowiązuje tu ta sama zasada, która przyświecała leczeniu innych chorób: im wcześniej tym lepiej!

Oprac. Dr Michał Lew-Starowicz, Ogólnopolski Program Zdrowia Seksualnego

d1ya1t0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ya1t0