Jak i czym wyczyścić kostkę brukową?
Czyszczenie kostki brukowej wymaga odpowiednich środków czyszczących oraz dostosowanych do takiej czynności sprzętów. Usuwanie zabrudzeń z kostki wcale nie musi być jednak trudne i kłopotliwe. Podpowiadamy jak skutecznie i szybko ją wyczyścić.
11.06.2019 11:10
By prawidłowo zadbać o kostkę brukową, powinno się ją czyścić co najmniej trzy razy do roku. Raz przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego, raz w jego trakcie i raz po zakończeniu. Zaniedbana kostka brukowa potrafi mocno oszpecić aranżację ogrodu i przestrzeni przydomowej. Dowiedz się więc, jak i czym czyścić kostkę brukową?
Czyszczenie kostki brukowej – przestrzenie między elementami
Mchy, trawy i chwasty naturalnie pojawiają się między kostkami chodnika, czy podjazdu. Czyszczenie kostki brukowej należy zatem rozpocząć od usunięcia wszelkich porostów ze szczelin między kostkami. Aby usunąć rośliny wraz z ukorzenieniem może być przydatna na przykład: druciana szczotka, tarcza druciana do kosy spalinowej, palnik gazowy lub środek do odchwaszczania.
Jak umyć kostkę brukową z nalotów?
Wykwity pojawiające się na kostce brukowej mogą pochodzić od pleśni, grzybów lub naturalnej erozji kamienia. Tego typu naloty możesz usunąć za pomocą: myjki ciśnieniowej lub profesjonalnych środków do czyszczenia kostki.
Czyszczenie kostki brukowej z uporczywych plam
Poza naturalnymi zabrudzeniami na chodnikach, tarasach i podjazdach możemy znaleźć zupełnie inne rodzaje plam:
• zacieki z tłuszczu – świeżą plamę (nieważne, czy jest to olej silnikowy, smar czy oliwa wylana podczas grillowania) posyp piaskiem, by się jej pozbyć. Po krótkiej chwili usuń piach i wyszoruj plamę ciepłą wodą ze środkiem czyszczącym przeznaczonym specjalnie do kostki. Jeśli ta technika nie zadziała, możesz skorzystać z pistoletu do piaskowania.
• farby, zaprawy, kleje – natychmiast zwilż zalane miejsce wodą. Następnie użyj skoncentrowanego środka z kwasem nieorganicznym. Wyszoruj powierzchnię gąbką lub szczotką. Jeśli to nie zadziała, możesz spróbować użyć odrobiny samego koncentratu. Alternatywą dla środków chemicznych może być czyszczenie za pomocą strumienia sprężonego piasku z wykorzystaniem piaskarki.
Środki impregnujące do kostki brukowej
By w przyszłości ułatwić sobie usuwanie przebarwień i trudnych plam z kostki, warto odpowiednio ją pielęgnować. Konserwacja struktury granitu lub betonu to nie tylko dodatkowe zabezpieczanie przed niszczeniem, ale również i przed brudem.
Przy wyborze środków zawsze warto jednak wziąć pod uwagę materiał, z jakiego został wykonany chodnik lub podjazd. Kostka betonowa wymaga zupełnie innych preparatów niż granitowa i z kamienia polnego. Naturalny kamień impregnuje się specjalnymi olejami. Beton środkami na bazie rozpuszczalników organicznych i lakierami.
By mieć pewność, że impregnat nie uszkodzi kostki, zawsze zaczynaj pracę z nowym środkiem od niewielkiego fragmentu w mało widocznym miejscu. Konserwacja będzie skuteczna, kiedy wykonasz ją w suchy dzień, przy temperaturze nie niższej niż 10°C.