StylJak kupić dobrą koszulę. Krótki poradnik

Jak kupić dobrą koszulę. Krótki poradnik

Koszula niegdyś była uznawana za część bielizny, na szczęście teraz konwenanse odeszły w niepamięć i nie musisz zakładać jej wyłącznie pod marynarkę. Niezależnie od jej przeznaczenia, zasady dopasowania koszuli do figury i wzrostu pozostają takie same. Warto jest więc poznać ogólne założenia.

Jak kupić dobrą koszulę. Krótki poradnik
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

18.01.2018 15:55

Poniżej znajdziesz krótki poradnik dotyczący doboru odpowiedniej koszuli. Warto zwrócić uwagę nie tylko na rozmiar i krój, ale również na dodatki i jakość materiału.

Dopasuj ją do sylwetki

W koszuli powinieneś czuć się przede wszystkim wygodnie. Niektórzy preferują dopasowane do ciała ubrania, inni uważają, że taki opięty fason ogranicza ich ruchy. Każdy musi znaleźć coś dla siebie. Wyróżniamy trzy podstawowe kroje koszuli. Są to: custom, regular i slim. Koszula custom fit to standardowy krój, który możemy wybrać niezależnie od typu sylwetki. Prosty, standardowy krój nadaje się na każdą okazję. Z jednej strony wygląda elegancko, z drugiej nie rzuca się jednak zbytnio w oczy, więc jeśli chcesz zrobić na kimś wrażenie, wybierz koszulę bardziej dopasowaną do swojej sylwetki. Regular fit jest przeznaczony dla panów o nieco tęższej budowie ciała. To koszula pozbawiona wcięcia w talii, co pozwoli zatuszować pokaźny brzuszek. Slim fit to natomiast model przeznaczony dla panów o szczupłej sylwetce. Przemawia za tym duże wcięcie w talii i dobre dopasowanie, podkreślające wysportowaną sylwetkę. Jeśli więc masz regularną budowę ciała, zdecyduj się na ten krój.

Obraz
© iStock.com

Wybór odpowiedniej koszuli to nie tylko kwestia kroju. Musi być również odpowiednio dopasowana do wzrostu. Liczy się tu zarówno rozmiar samej koszuli, jak i kołnierzyka. Powinna być takiej długości, by dało się ją włożyć w spodnie i nie ograniczała przy tym twoich ruchów. Jeśli po podniesieniu rąk do góry dolna część koszuli całkowicie się wysunie, to znaczy, że jest zbyt krótka. Oczywiście nie wolno przesadzać w drugą stronę. Fałdy materiału opadające na pasek wyglądają bardzo nieelegancko. Jeśli chodzi o rękawy to pamiętaj, że powinny sięgać za nadgarstek i wystawać na mniej więcej 1,5 cm za marynarkę. O ile wybranie odpowiedniego rozmiaru w sklepie nie stanowi problemu, to podczas zakupów przez internet jest nieco trudniej, gdyż musisz posiłkować się tabelą rozmiarów.

Kołnierzyki i fiszbiny
Jeśli natomiast chodzi o wybór kołnierzyka, to sprawa jest raczej prosta. Należy zapiąć koszulę na ostatni guzik i włożyć palec między szyję a kołnierz. Jeżeli zmieści się bez problemu, to znaczy, że rozmiar jest odpowiedni. Jeśli masz zbyt wiele luzu, albo czujesz, że nieco cię uciska, musisz poszukać innej. Przy zakupie zwróć również uwagę na fiszbiny, czyli usztywniacze, które zapobiegają deformacji kołnierzyka. Jeśli są wszyte w materiał, powinieneś uważać, by ich nie zniekształcić, bo wymiana będzie niemożliwa. Koszule lepszej jakości mają po wewnętrznej stronie kołnierzyka małe kieszonki z fiszbinami wykonanymi ze sztywnego plastiku. Nie musisz ich wyrzucać, choć jeśli zależy ci na eleganckich dodatkach, możesz sprawić sobie fiszbiny wykonane z bardziej trwałego materiału.

Sam rodzaj kołnierzyka również ma znaczenie. Wingtip, zwany również łamanym, z małymi wyłogami i wysoką podstawą przeznaczone są na najbardziej eleganckie okazje i wymagają założenia muszki. Kołnierzyk prosty, czyli kent, oraz cutaway zwany włoskim to najbardziej popularne kroje, które wybiera się na mniej formalne okazje. Styl amerykański, w którym kołnierzyki przypięte są na stałe do koszuli, to rozwiązanie bardziej "na luzie", pasujące do stroju nieformalnego.

Liczy się jakość
Ocenienie jakości wybieranej koszuli może sprawić sporo kłopotu, jeśli nie znasz podstawowych zasad. Wielu mężczyzn przy zakupie nie zwraca uwagi na materiał, skupiając się na kroju, kolorze i barwie koszuli, a to poważny błąd. Przyjmuje się, że najlepsze jakościowo koszule wykonane są z bawełny, do której ewentualnie dodano niewielką domieszkę poliestru tak, by była łatwa w prasowaniu. Czysta bawełna jest miękka i przyjemna w dotyku, bardziej wytrzymała i nie mechaci się. Jeśli zależy ci na koszuli z najwyższej półki, zdecyduj się na jedwabną. Cena jest jednak odpowiednio wyższa.

Jeżeli nie możesz znaleźć koszuli, która spełniłaby twoje wymagania, nie bój się zamówić szytą na miarę. Niezależnie od rodzaju sylwetki będziesz w niej wyglądał bardzo elegancko. Dopasowana koszula, garnitur i dodatki to gwarancja dobrego wyglądu.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)