Jak kupić kask rowerowy? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Sezon rowerowy w pełni, na ulicach pojawia się coraz więcej jednośladów, a stan magazynowy w sklepach znika w oczach. Jazda na rowerze to jedna z najlepszych form aktywnego spędzania czasu i nie ma znaczenia, czy wybierasz się na rodzinną przejażdżkę, czy zamierzasz bić lokalne rekordy prędkości. Żeby zabawa była udana, to powinna być bezpieczna, a kluczem do sukcesu jest m.in. odpowiedni kask.

Kask zapewnia bezpieczeństwo podczas jazdy
Kask zapewnia bezpieczeństwo podczas jazdy
Źródło zdjęć: © Unsplash | Munbaik

18.05.2023 15:06

Polskie przepisy niestety nie nakładają na rowerzystów obowiązku jazdy w kasku, ale każda osoba kierująca się zdrowym rozsądkiem i instynktem samozachowawczym powinna się odpowiednio zabezpieczyć. Urazy głowy często mogą skończyć się np. trwałym kalectwem i groźnymi powikłaniami. Dlatego właśnie warto wyposażyć się w odpowiedni kask, który pomoże złagodzić skutki upadku i choć nikt nie zakłada, że cokolwiek się wydarzy, to warto być przygotowanym.

Jaki kask wybrać?

Pierwszą rzeczą, jaką należy określić, jest rodzaj kasku. Tu wszystko zależy od tego, w jaki sposób używacie roweru. Na rowerze górskim sprawdzą się kaski ze zwiększoną osłoną tylnej części głowy oraz daszkiem, a przy ekstremalnej jeździe warto kupić kask ze szczęką.

Kaski na rower szosowy zazwyczaj będą bardziej aerodynamiczne i przewiewne. Często są pozbawione daszka, ponieważ podczas jazdy na kolarzówce nie ma ryzyka zahaczenia np. o gałąź, a do ochrony oczu przed słońcem używa się okularów.

Jest też osobna kategoria kasków dla rowerzystów miejskich. Tu skorupy są mocno zabudowane, ale jednocześnie całość wygląda bardzo stylowo. Zdarza się, że producenci dołączają tu dodatkowe oświetlenie, elementy odblaskowe i siatki przeciw owadom.

Kask powinien mieć certyfikat zgodności CE, który gwarantuje, że został odpowiednio przetestowany w warunkach laboratoryjnych i jest bezpieczny. Unikajcie kupowania kasków używanych oraz noszących ślady uszkodzeń. W przypadku kasków dla dzieci dodatkowo zwracajcie uwagę na ich masę. Zbyt ciężka skorupa może nadmiernie obciążyć głowę i szyję, przez co przyjemność zamieni się w udrękę. Kaski dla dzieci muszą być lekkie i proste.

Jak dopasować rozmiar kasku?

Kask powinien być odpowiednio dopasowany do budowy anatomicznej głowy. Musicie wiedzieć, że np. model X w rozmiarze XL jednej osobie będzie odpowiadał, a innej niekoniecznie i to nawet w przypadku, kiedy mają ten sam obwód głowy. Dlatego dla niektórych poszukiwanie odpowiedniej skorupy może stanowić spore wyzwanie, ale warto je podjąć dla własnego bezpieczeństwa.

Producenci kasków stosują rozmiarówkę podobną do odzieżowej, ale za każdym oznaczeniem literowym kryje się przedział obwodu głowy wyrażany w centymetrach. Wynika to z faktu, że kaski mają wewnętrzną regulację obwodu, która pozwala jeszcze lepiej dopasować zabezpieczenie do preferencji i głowy użytkownika. Obwód głowy należy zmierzyć, przeciągając miarkę za uszami i 1 cm powyżej linii brwi. Po założeniu i wyregulowaniu kask nie powinien uciskać, ale też nie powinien być luźny. Pasek z zapięciem powinien omijać uszy i nie może uciskać szyi. Te zasady dotyczą zarówno kasków dla dorosłych, jak i kasków dla dzieci.

Jak zbudowany jest kask?

Kaski nie bez powodu różnią się ceną, ponieważ w droższych są stosowane lepsze materiały, ale przede wszystkim znaczenie ma sposób łączenia warstw. Mamy więc kaski klejone, które łatwo się rozwarstwiają, ponieważ powłoki są połączone klejem. W przypadku kasków "in mold" warstwa zewnętrzna ma sztywną piankę, która zapewnia trwałość i odporność na działanie wysokich temperatur.

Technologia "hardshell" oznacza, że skorupa została uformowana wtryskowo i połączona ze skorupą wewnętrzną za pomocą warstwy ochronnej. Ogromną popularnością cieszy się technologia MIPS, gdzie warstwy są odizolowane warstwą amortyzacyjną, która redukuje przeciążenia i ruchy skrętne skorupy. Podczas upadku warstwy zewnętrzna i wewnętrzna "pracują" niezależnie.

Jeżeli nie dysponujecie środkami na zakup drogiego kasku z zaawansowanymi rozwiązaniami technologicznymi, to nic nie szkodzi. Każdy rodzaj zabezpieczenia głowy jest lepszy niż jego całkowity brak. Warto o tym pamiętać i odpowiednio przygotować się do kolejnej udanej przejażdżki rowerowej.

Wybrane dla Ciebie