Trwa ładowanie...
23-04-2015 11:18

Jak łączyć ser i "twardy" alkohol?

Jak łączyć ser i "twardy" alkohol?Źródło: WP.PL
d22vato
d22vato

Klasycznie myślisz o serze jako idealnej przystawce do win, owoców, mięs i pieczywa. Rzadko przychodzi Ci do głowy połączenie mocnego alkoholu i serów. Istnieją jednak sytuacje i okazje, aby takich odkryć kulinarnych dokonywać. Jaki alkohol z jakim serem? Jakie są zasady?

Ogólne zasady udanego połączenia

Mariaż smaków "twardego" alkoholu i serów jest dość odważnym pomysłem, ale warto spróbować takiego połączenia. Tym bardziej, że kultura spożywania mocnych alkoholi ulega wyraźnym zmianom i często degustacja whiskey, brandy czy wódki towarzyszy wspólnej kolacji, uroczystemu obiadowi czy firmowej imprezie. Zasady łączenia serów i mocnych trunków są bardzo proste. Do aromatycznych alkoholi podajemy aromatyczne sery, a do łagodnych - łagodne. Do wódki staramy się dobierać sery słone, a do whiskey i brandy - delikatne sery pleśniowe. Gdyby zdarzyło się tak, że wraz z gośćmi będziesz degustował różne połączenia alkoholi i serów, pamiętaj o zachowaniu kolejności według intensywności smaków: ucztę rozpocznij od najmniej wyrazistych alkoholi i najdelikatniejszych serów.

Whiskey i sery

Tradycyjnie whiskey podawane jest po posiłku dla poprawienia trawienia lub bezpośrednio przed nim dla zaostrzenia smaków i wprawienia gości w dobry nastrój. Połączenie tego mocnego alkoholu o charakterystycznym smaku z wyrazistym, dojrzewającym serem pleśniowym to ciekawy eksperyment kulinarny. Odbiega wprawdzie o klasycznej degustacji whiskey, ale dzięki niemu odkryjesz nowy, nieznany obszar smaków.

Do szkockiej whiskey wytwarzanej wyłącznie ze słodu jęczmiennego (m.in. Grant's, Johnnie Walker, Teacher's) możesz podać delikatne sery przerośnięte białą lub niebieską pleśnią. Do bardziej aromatycznych blendów whiskey będą doskonale pasować plastry niebieskich serów pleśniowych. Do subtelniejszych smaków whiskey podaj miękkie sery o maślanym aromacie i kremowej konsystencji. Delikatna kompozycja smakowa serów pleśniowych i zdecydowany, charakterystyczny aromat whiskey wytworzy zupełnie nowy, unikatowy aromat. Białe i niebieskie sery pleśniowe sprawdzą się także z irlandzką lub japońską whiskey.

d22vato

Do amerykańskiej whiskey (np. Jim Beam, Jack Daniel's) produkowanej z kukurydzy, żyta, pszenicy oraz jęczmiennego słodu pasują słupki lub kostki nieco twardszego sera, o maślanym smaku i delikatnej nucie goryczki. Z tymi trunkami podać można ser typu Weissbier, którego historia wytwarzania nierozłącznie powiązana jest alkoholem i browarnictwem. Jego zdecydowany aromat złagodzi wyraźny smak wysokoprocentowego alkoholu.

Brandy i sery

Innym udanym mariażem mocnego alkoholu i serów może być spożywanie serowych zakąsek wraz z brandy. Alkohol ten swoje pochodzenie zawdzięcza destylacji wina, więc jak łatwo się domyśleć - powinny z nim współgrać wszystkie sery, które "pasują" do win. I podobnie jak w przypadku whiskey - obowiązuje zasada dobierania zgodnie z poziomem intensywności smaku sera i aromatu brandy, oraz zachowanie kolejności degustacji od najlżejszego alkoholu i najmniej aromatycznego sera do tego o najwyższej mocy i aromacie.

Do brandy, cherry brandy, śliwowicy, francuskiego koniaku lub włoskiej grappy możesz przygotowywać zakąski, deski serów lub koreczki z serami pleśniowymi - białym (tzn. porośnięte białą skórką, typu camembert, brie czy też delikatniejsze - bez dymnego posmaku - złote lub białe Castello)
i niebieskim o głębokim smaku ze słona nutą i aromatem kremowej śmietanki i ciemnej czekolady oraz sery z wyczuwalnymi nutami owocowymi.

Przekąska serowa do tradycyjnej "setki"

I jeszcze propozycja, która w polskiej kulturze gastronomicznej zagościła na dobre. Niektórzy czytelnicy zapewne pamiętają czasy, kiedy zamówienie "setki" w restauracji powiązane było z koniecznością skonsumowania tzw. przystawki. O tych czasach dawno już zapomnieliśmy, jednak zwyczaj przekąszania toastów pozostał i wydaje się, że serowe zakąski idealnie sprawdzą się w tej roli.

d22vato

Do wódki przygotuj koreczki lub deskę serów zawierającą sery twarde, słone i tłuste w połączeniu z warzywami, wędlinami lub mięsem. Dobrze smakowała będzie także bryndza i inne sery owcze oraz owczo-krowie. Do wódek smakowych oraz likierów możesz dobrać odpowiednie sery o delikatnym i śmietankowym smaku z nutą orzechową lub owocową. W zależności od mocy alkoholu powinieneś dobrać odpowiednią intensywność aromatu sera.

d22vato
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22vato