Trwa ładowanie...
d44yucl
Ciekawostki

Jak mówić do kobiety, aby ją zdobyć?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak mówić do kobiety, aby ją zdobyć?
(Thinkstockphotos)
d44yucl

Panowie, jeśli chcecie, zrobić wrażenie na kobietach, mówcie niskim głosem - radzą brytyjscy naukowcy. Odpowiedni ton męskiego głosu, podpowiada paniom, kto może być dla nich lepszym partnerem...

W dwóch eksperymentach badacze z University of Aberdeen wykazali, że pamięć kobiet jest wrażliwa na wysokość męskiego głosu. Reakcja taka ma znaczenie dla wyboru partnera, jako że głos może świadczyć o "genetycznej jakości" mężczyzny i sygnalizować określone cechy potencjalnego partnera, takie jak obecność (lub brak) emocjonalnego ciepła.

Naukowcy zorganizowali doświadczenie, w którym 45 kobiet oglądało zdjęcie jakiegoś przedmiotu, a jednocześnie słuchało nagrania, na którym nazwę tego przedmiotu wymieniał jeden z przetworzonych komputerowo głosów - męskich lub kobiecych oraz wysokich bądź niskich. Później badane panie oglądały dwie podobne (ale nie identyczne) wersje tego samego przedmiotu i wskazywały, którą już widziały. Mówiły też, który z głosów najbardziej im się podobał.

d44yucl

W następnym eksperymencie kobiety oceniały atrakcyjność różnych głosów przetworzonych komputerowo i naturalnych. Jednocześnie naukowcy sprawdzali, jak preferowane głosy wpłynęły na zapamiętywanie. W obu doświadczeniach kobiety wolały niski, męski głos i lepiej pamiętały przedmioty, których nazwę wymieniał właśnie on.

Jak komentują badacze, dowodzi to, że zdolność kobiet do pamiętania informacji związanych z atrakcyjnymi mężczyznami ukształtowała ewolucja. Ich zdaniem pamięć dotycząca spotkań z atrakcyjnymi mężczyznami pozwala kobietom porównywać i oceniać mężczyzn zależnie od tego, jak mogą się oni zachowywać w różnych związkach, np. w wieloletnim i zobowiązującym albo luźnym i przelotnym. - Pomaga kobiecie wybrać odpowiedniego partnera. To ważna cecha, gdyż koszty złej decyzji wyboru partnera bywają wielce poważne - oceniają badacze.

I tu powstaje paradoks. Z jednej strony panie wolą panów z niskim głosem, z drugiej strony panowie o niższym głosie bardziej podatni są do zdrady. Czułe słówka mogą wiele, jeśli wypowiadane są odpowiednim tonem. Kobiety wybierające życiowego partnera zwracają uwagę na wysokość tonu głosu, gdyż w nim zawarte są informacje o tym, czy partner będzie wierny w przyszłości.

Naukowcy odkryli, że wybierając partnera kobiety zwracają uwagę na głos: im niższy, tym większe prawdopodobieństwo, że partner zdradzi. Mężczyźni z kolei sądzą, że kobiety z wysokim tonem głosu są bardziej skłonne do niewierności.

d44yucl

Badacze potwierdzają, że istnieje związek pomiędzy wysokością tonu głosu, hormonami a wiernością. Mężczyźni z wysokim poziomem testosteronu mają niższy ton głosu, natomiast kobiety mające wysoki poziom estrogenu charakteryzuje wysoki ton głosu. Wysoki poziom tych hormonów wiąże się z kolei z większą skłonnością do zdrad.

- Jeśli chodzi o seksualną strategię, okazuje się, że mężczyźni i kobiety biorą pod uwagę głos, jako wyznacznik, czy partner będzie zdolny do wierności. Z badań wynika, że im bardziej atrakcyjny głos, tym większe prawdopodobieństwo zdrady - ocenia autor badań, Jillian O'Connor z McMaster University.

(PAP), menonwaves

Uwodzenie tańcem...

d44yucl

Podziel się opinią

Share
d44yucl
d44yucl