Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Jak nie dać się oszukać, kupując w internecie?

Zakupy online są wygodne, łatwe i szybkie, dlatego nic dziwnego, że zyskują coraz więcej zwolenników. Liczba kupujących w sieci zwiększa się konsekwentnie od wielu lat, a ostatnia sytuacja związana z pandemią i wprowadzonymi w związku z nią obostrzeniami sprawiła, że nawet osoby wcześniej korzystające z zakupów online sporadycznie, zaczęły robić ich coraz więcej.

Share
 Źródło: materiały partnera
d2ju5zz

Niestety, kupowanie przez internet, poza ogromną liczbą zalet niesie ze sobą również zwiększone ryzyko oszustwa. Sprawdź, jak chronić się przed cyberprzestępczością, robiąc zakupy w sieci.

Jak się chronić przed oszustwami, kupując w internecie?

Jeśli kupujesz w internecie, nie jesteś w stanie w 100% ustrzec się przed oszustwami. Możesz jednak ograniczyć ryzyko ich wystąpienia do minimalnego poziomu, przestrzegając określonych zasad. Oto najważniejsze z nich:

  • wybieraj tylko sprawdzone i wiarygodne sklepy online;
  • zawsze zapoznaj się z regulaminem sklepu, danymi rejestrowymi i zasadami zwrotów;
  • zwróć uwagę na opisy towarów – niechlujne i pełne błędów powinny odwieść cię od zakupu,
  • nie kupuj tzw. okazji. Cena dużo niższa niż przeciętnie powinna cię zaalarmować – może świadczyć albo o potencjalnej próbie oszustwa, albo też o sprzedaży kradzionego towaru;
  • korzystaj z marketplace’ów, które do pewnego stopnia chronią interesy kupujących.
d2ju5zz

Im więcej wiesz o handlu online, tym jesteś bezpieczniejszy w sieci

Specjaliści, którzy zajmują się cyberprzestępczością i bezpieczeństwem w sieci argumentują, że kluczem do zmniejszenia ryzyka w internecie jest wiedza. Jeśli często kupujesz na platformie zakupowej, np. na eBay, sprawdź nie tylko wytyczne obowiązujące nabywców, ale dowiedz się także jak najwięcej o tym, jak sprzedawać na eBay. Dzięki zdobytym informacjom trafniej ocenisz, czy zachowanie sprzedającego jest właściwe, czy też nie, a tym samym ustrzeżesz się przed ryzykownym zakupem.

Warto przy tym podkreślić, że duże i znane marketplace’y są bezpiecznymi miejscami handlu – większość z nich obejmuje kupujących gwarancjami zwrotu kosztów w razie nieotrzymania przedmiotu, a także wspiera również w wielu innych sytuacjach.

Zabezpiecz swój komputer i smartfon

Nawyki i zachowania promujące czujność i ostrożność w transakcjach online mogą w dużym stopniu wpłynąć na twoje bezpieczeństwo w sieci. Poprawiają je także odpowiednie oprogramowanie antywirusowe czy ochrona sprzętu elektronicznego przed spamem.

Wchodząc na stronę nieznanego sklepu, dobrze jest zwrócić uwagę na to, czy przed jego adresem znajduje się zamknięta kłódka. Jej obecność świadczy o tym, że właściciel domeny zabezpieczył sklep certyfikatem SSL, tym samym zwiększając bezpieczeństwo swoich potencjalnych klientów. Zapisując się na newsletter, podając swoje dane adresowe czy nr karty kredytowej możesz być pewien, że właściciel sklepu zadbał o bezpieczeństwo twoich danych i nie są one widoczne dla niepowołanych osób.

d2ju5zz

Co jeszcze zagraża kupującemu w sieci?

Mówiąc o zagrożeniach dla kupujących, zwykle mamy na myśli oszustwa, które polegają albo na tym, że klient nie otrzymuje swojego towaru mimo uiszczenia zapłaty, albo na dostarczeniu innego towaru, zwykle słabej jakości w porównaniu z oczekiwanym. Dochodzą do tego niedogodności związane ze zwrotem towaru i zwrotem zapłaty za produkt niezgodny z opisem.

Niestety, to nie koniec problemów, jakie mogą nas spotkać, kiedy jesteśmy nabywcami online. Niekiedy kupujący padają ofiarą hakerów. Jeśli zamawiamy przez internet dużo oraz często i otrzymamy sms z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki, możemy uznać, że pomyłka rzeczywiście miała miejsce, a ponieważ właśnie oczekujemy na kolejne paczki, wszystko się zgadza. Przelewamy brakującą kwotę (zwykle jest ona niewielka, rzędu złotówki czy nawet kilkudziesięciu groszy) i tym samym, nieświadomie, dajemy oszustom dostęp do naszego rachunku bankowego. Po wejściu na konto może okazać się, że jego stan równy jest zeru, a wszystkie pieniądze zostały skradzione.

Oszuści kradną nie tylko pieniądze, ale również nasze dane osobowe, które później mogą zostać wykorzystane do popełnienia kolejnych przestępstw. Na szczęście korzystając ze znanych marketplace’ów i sprawdzonych sklepów internetowych oraz dostawców, unikamy wielu potencjalnych zagrożeń.

Artykuł sponsorowany
d2ju5zz
d2ju5zz