Trwa ładowanie...
26-11-2010 12:59

Jak odróżnić szczery uśmiech od fałszywego?

Jak odróżnić szczery uśmiech od fałszywego?Źródło: Jupiterimages
d3cs1bh
d3cs1bh

Męskim okiem

Nie tylko sposób, w jaki się uśmiechasz, ale to, w jakim tempie się uśmiechasz może ukształtować wrażenie, które inni mają o tobie pomagając ci, bądź szkodząc w interesach.

Tak przynajmniej wynika z badań grupy psychologów.

[

]( #opinions )

d3cs1bh

Jeśli uśmiechasz się zbyt szybko od razu pełnymi ustami, to w ludziach powstanie wrażenie, że jesteś nieszczery. Dlatego lepiej uśmiechać się powoli, choć wystrzegając się uśmiechów sztucznych, wyćwiczonych przed lustrem i doklejonych do twarzy na pokaz.

- Uśmiech, zwłaszcza przy pierwszym spotkaniu jest najbardziej naturalną reakcją, gdy chce się z kimś nawiązać dobre stosunki, ale uśmiech zbyt szybki, zwłaszcza gdy ktoś się uśmiecha samymi tylko ustami, a nie oczami, sygnalizuje brak szczerości - sądzi Lesley Meechan z działającej w Glasgow The Go Group.

Obok kontroli tempa, w którym się uśmiechamy, wskazana jest też dyscyplina nad częstotliwością uśmiechu. Uśmiech natychmiastowy i seryjny sprawia wrażenie braku kontroli nad "body language" (językiem ciała).

* - Śmianie się przez cały czas daje rozmówcy do zrozumienia, iż jesteśmy gotowi pójść na bardzo duże ustępstwa wobec niego, by spełnić jego oczekiwania i może pomniejszyć wyobrażenie, jakie mamy w jego oczach -* ostrzega psycholog Bridget Hanna.

d3cs1bh

[

]( #opinions )

Tymczasem uśmiech to nie tylko zaufanie, ale również... życie. Amerykańscy zawodowi baseballiści, którzy na oficjalnych zdjęciach z lat 50-tych prezentowali szczery uśmiech żyli przeciętnie dłużej niż ich mniej pogodni, bądź fałszywie uśmiechnięci koledzy - informuje "New Scientist"

Szczery uśmiech bywa naukowo nazywany "uśmiechem Duchenne" - od nazwiska XIX - wiecznego francuskiego neurologa Duchenne de Boulogne, który dokładnie go opisał. Taki uśmiech angażuje wiele mięśni twarzy, unoszą się kąciki ust i marszczy skóra wokół oczu. Fałszywy uśmiech to tylko grymas mięśni w okolicy ust - zwany czasem "uśmiechem Pan- Am", bo kojarzył się ze stewardessami tej nieistniejącej już amerykańskiej linii lotniczej.

Wcześniejsze badania dotyczące uśmiechu także wskazywały na jego dobry wpływ - na przykład autentyczny uśmiech na zdjęciach miał związek z ogólnym poczuciem szczęścia oraz satysfakcją z małżeństwa, a także z takimi czynnikami jak sprzyjające zdrowiu więzi społeczne.

PAP, (menonwaves)

d3cs1bh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3cs1bh