Trwa ładowanie...
22-05-2014 12:41

Jak pić piwo, żeby nie mieć kaca?

Jak pić piwo, żeby nie mieć kaca?Źródło: AFP
dgvorue
dgvorue

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich miłośników złocistego trunku! Okazuje się, że istnieje bardzo prosty sposób na uniknięcie efektu dnia poprzedniego. Naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu opracowali metodę, która ma pomóc obronić się przed kacem.

U przeciętnego wielbiciela procentów kac pojawia się zwykle po wypiciu 1,5 g czystego etanolu na 1 kilogram masy ciała w czasie od 4 do 6 godzin. Zatem skonsumowanie jednego półlitrowego piwa, to dostarczenie organizmowi około 20 g alkoholu, stąd wniosek, że dorosły mężczyzna o wadze 75 kg może spokojnie w tym czasie spożyć 5 półlitrowych kufli piwa, by uniknąć kaca. Przed wyjściem z kumplami po prostu wylicz swoją orientacyjną górną granicę i staraj się jej nie przekroczyć.

Naukowcy z Uniwersytetu w Brystolu postanowili sprawdzić, czy szkło, w którym podawany jest alkohol, ma wpływ na to, ile i jak szybko pijemy. Oczywiście okazało się, że zdawało by się niewinny i jakże ułatwiający życie (i picie) przedmiot, jakim jest szklanka, po nalaniu do niego alkoholu, ma ukryte właściwości!

Trunki nalane do szklanek o fikuśnych, pękatych kształtach i zakrzywionej linii designu spożywamy dwa razy szybciej niż te konsumowane z prostych szklaneczek- "musztardówek". A co za tym idzie, szybciej domagamy się "dokładki" i pijemy więcej niż byśmy powinni, czy nawet chcieli.

dgvorue

Efekt jest taki, że jeśli w knajpie uraczono naszą ekipę piwem podanym w pokalach o różnych kształtach, grupa, która dostała pękate szklaneczki wysuszy je szybciej, i ze zdumieniem będzie spoglądać na "sączących" napój z prostych szklanek kolegów, którzy mimo że wolniejsi, to jednak po kilku godzinach takiej degustacji potrafią wrócić do domu na dwóch nogach.

Co leży u źródła tak dziwacznej prawidłowości? Według brytyjskich naukowców chodzi o zaburzenia oceny, ile napoju tak naprawdę znajduje się w szklance - jeśli trunek nalać do bardziej fikuśnej szklanki, oceniamy, że jest go mniej niż w prostym naczyniu. Tym samym pijemy szybciej, bo "przecież to tylko małe piwo". A że wraz z pogłębianiem się stanu upojenia alkoholowego mamy coraz większe problemy z oceną ilości trunku (tego spożytego i tego, który znajduje się w szklance), pijemy coraz szybciej i w sposób mniej kontrolowany.

Badania przeprowadzono wśród 160 zdrowych amatorów alkoholu w wieku od 18 do 40 lat, którzy lubią od czasu do czasu wypić w towarzystwie i nie cierpią na chorobę alkoholową. Uczestnicy wzięli udział w dwóch "sesjach", podczas których raz raczyli się alkoholem, a następnie napojami bezalkoholowymi ze szklanek o różnych kształtach. Co ciekawe, wyżej opisana prawidłowość dotycząca szybkości spożywania napoju, ma zastosowanie tylko do alkoholu - jeśli spożywany napój niezawierający etanolu, kształt szklanki nie ma żadnego wpływu na to, jak szybko i ile pijemy. Jeśli zatem nie chcecie kusić losu, następnym razem, kiedy będziecie zamawiać piwo, nie zapomnijcie dodać "tylko w prostej szklance, proszę". Warto też zatroszczyć się o to, żeby piwo było odpowiednio schłodzone. Zimniejsze piwo również pijemy wolniej.

/PFi, facet.wp.pl

Zobacz: Prosta metoda jak skutecznie kontrolować alkoholProsta metoda jak skutecznie kontrolować alkohol

dgvorue
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgvorue