Trwa ładowanie...
scyzoryk
20-10-2015 12:49

Jak powstaje najsłynniejszy scyzoryk na świecie?

Najpierw nity, które trzymają wszystkie elementy razem, potem rozetki, zewnętrzna aluminiowa przekładka, sprężyny, otwieracz do butelek i puszek, środkowa przekładka, następnie kolejna warstwa: sprężyna, śrubokręt i szkło powiększające. W ten sposób powstaje najsłynniejszy scyzoryk na świecie – Swiss Army Knife marki Victorinox.

Jak powstaje najsłynniejszy scyzoryk na świecie?Źródło: materiał prasowy
d4dc6ei
d4dc6ei

Każdego dnia w szwajcarskiej fabryce Victorinox w Ibach, w kantonie Schwyz, oraz w Delémont, stolicy kantonu Jura, produkowanych jest 28 tysięcy Szwajcarskich Noży Oficerskich (100 różnych modeli) i 32 tysiące innych kieszonkowych narzędzi (260 różnych modeli), razem z 60 tysiącami noży kuchennych do profesjonalnego i domowego użytku. Aż 90% tych produktów jest eksportowanych za granicę do ponad 120 krajów. Niezmiennie od 1891 roku Victorinox wyposaża szwajcarską armię w scyzoryki. I nic nie zapowiada, aby w ciągu następnych stuleci ta tradycja miała się zmienić. Fabryka jest bowiem największym producentem noży w Europie.

Historia czerwonego scyzoryka sięga XIX wieku. W 1884 roku Karl Elsener, syn lokalnego kapelusznika, założył w Ibach w Szwajcarii niewielki, rodzinny warsztat produkujący noże. W ciągu sześciu lat tak rozwinął swoją działalność, że już w 1891 roku dostarczył pierwszą partię noży żołnierskich dla Armii Szwajcarskiej. Spowodowało to znaczne zwiększenie produkcji oraz umożliwiło stworzenie nowych miejsc pracy w okolicy dotąd słabo uprzemysłowionej. W sporym stopniu powstrzymało to też emigrację biednej ludności rolniczej kantonu Schwyz do innych krajów. Warto bowiem wspomnieć, że zamożna dziś Szwajcaria nie należała wówczas do najbogatszych państw Europy. Z inicjatywy Elsenera w tym samym roku powstał także Szwajcarski Związek Producentów Noży. Fabryka do dziś jest firmą rodzinną, prowadzoną przez Elsenerów, na czele której stoi prawnuk założyciela marki - Carl Elsener IV.

(( bigphoto http://i.wp.pl/a/f/jpeg/35840/elsnerr.jpeg #source=(fot. materiał prasowy)

#size=650x433#))

Podstawowymi wartościami, którymi kieruje się fabryka w produkcji noży są: jakość, funkcjonalność, innowacyjność i ikoniczny design. Scyzoryki posiadają dożywotnią gwarancję jakości. Dzięki wytłoczonemu na każdym ostrzu oznaczeniu VICTORINOX SWISS MADE nie jest potrzebny paragon, ani żaden inny dowód zakupu, aby oddać nóż do naprawy. Trwałość i solidność noży uzyskiwana jest nie tylko dzięki precyzji produkcji, ale przede wszystkim dzięki użyciu najlepszej jakości materiałów. Wykorzystywana w produkcji noży stal jest efektem 130 lat doświadczenia. Surowiec, który trafia do fabryki w Ibach, jest najpierw dokładnie sprawdzany i testowany. Ostrza noży są wycinane na prasie z pasa stali, który ma około 3 mm grubości. Łącznie aż 20 maszyn produkuje wszystkie pojedyncze części do scyzoryków. Maszyny uderzają w pasy stali z siłą 40 ton, a z jednego kawałka wycinane jest 30 tysięcy ostrzy.

d4dc6ei

Ostrza są zaokrąglane i wygładzane za pomocą plastikowych narzędzi polerskich w taki sam sposób, w jaki woda rzeźbi i zaokrągla kamienie. Każde ostrze należy jeszcze dodatkowo spłaszczyć i wyrównać, co zapobiegnie jego zacinaniu się podczas użytkowania. Następnie na ostrzach wytłaczane jest oznaczenie producenta, co potwierdza ich autentyczność. Kolejnym etapem jest nadawanie ostrzom ostatecznej twardości, czyli hartowanie. Proces ten odbywa się w specjalnych piecach, w których temperatura dochodzi do 1050 stopni Celsjusza. W międzyczasie maszyny produkują pozostałe narzędzia scyzoryka, jak np. śrubokręty różnej wielkości oraz otwieracze do butelek i puszek. Najbardziej popularnym jest klasyczny Swiss Champ, którego miłośnikiem i wiernym fanem stał się m.in. bohater kultowego serialu - Angus MacGyver. Swój model osobiście złożył były prezydent Stanów Zjednoczonych, George H.W. Bush, a jego posiadaczami są również Fidel Castro, Dalai Lama czy papież Benedykt XVI. Egzemplarz scyzoryka trafił także w ręce Jana
Pawła II.

(( bigphoto http://i.wp.pl/a/f/jpeg/35840/papiez.jpeg #source=(fot. materiał prasowy)

#size=650x390#))

Większość Noży Oficerskich składanych jest przez maszyny i urządzenia produkcyjne, które są własnym wynalazkiem firmy. Żaden z egzemplarzy nie jest klejony, wszystkie elementy łączone są ze sobą za pomocą siły nacisku. Zanim scyzoryk wyruszy w podróż po świecie, wszystkie jego funkcje są ponownie sprawdzane, a każdy model musi przejść pozytywną ocenę działu kontroli. Gdy tak się stanie, scyzoryki są pakowane i wysyłane do ponad 120 krajów na całym świecie.

d4dc6ei
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dc6ei