Trwa ładowanie...
d1kz5sr
Jak powstały popularne dżinsy?
Ciekawostki

Jak powstały popularne dżinsy?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1kz5sr

Kto z nas nie lubi dżinsów? Są proste w czyszczeniu, można nosić je przez długi czas, a przede wszystkim wyglądamy w nich świetnie. Jak powstała jedna z najpopularniejszych części garderoby?

W drugiej połowie XIX wieku krawiec Jacob Davis przeżył gorączkę złota w Kalifornii. Jednak miejscowi złodzieje zazdrościli mężczyźnie i postanowili go okraść. Gdyby nie musiał uciekać, nigdy nie spotkałby handlarza Leviego Straussa. A pomysł miedzianych nitów, dzięki którym powstały dżinsy, nie doszedłby do skutku.

d1kz5sr

Po tym, jak jedna z klientek poskarżyła się, że jej mąż nieustannie rozdziera spodnie w newralgicznych miejscach, krawiec wpadł na pomysł, aby wzmocnić je miedzianymi nitami. Jednak Davis nie miał pieniędzy na jego opatentowanie i potrzebował pomocy Straussa. Mężczyźni zastąpili dotychczasowy materiał spodni bawełną o splocie skośnym, nazywanym denimem. Materiał był równie mocny i sztywny, ale po pewnym czasie stawał się miękki i wygodny w noszeniu. Dżinsy zachwyciły zarówno kowbojów, górników, żołnierzy, jak i rockendrolowców. Z czasem zaczęli je nosić prezesi największych firm. W ten sposób stały się symbolem amerykańskiego stylu.
Obecnie produkcja dżinsów warta jest 6 miliardów dolarów.

d1kz5sr

Podziel się opinią

Share
d1kz5sr
d1kz5sr