DziewczynyJak pozbyć się przykrego zapachu stóp?

Jak pozbyć się przykrego zapachu stóp?

Jak pozbyć się przykrego zapachu stóp?
Źródło zdjęć: © sxc.hu

06.10.2011 | aktual.: 27.12.2016 15:08

None

Wstydzisz się wejść do dziewczyny na kawę, w obawie przed zdjęciem butów? Koledzy z pracy krzywo na Ciebie patrzą? Pozbądź się wreszcie tego potwornego smrodu i zacznij żyć pełnią życia - doradzamy jak!

Jak podaje portal "yourfoothealth.com", stopy człowieka zawierają około 250 000 gruczołów potowych. A teraz wyobraź sobie, że wszystkie one - przez większą część doby - pozatykane są ciasno opinającymi je skarpetami, a na deser stłamszone w hermetycznie zamkniętej puszce ze sznurowadłem...

W tak srogich warunkach stopy zaczynają się pocić, zaś złuszczający się naskórek gnić pod wpływem działania ucztujących na nim bakterii. Potem te bakterie defekują i właśnie wtedy rodzi się ten trudny do opisania odór, odór który przyprawia człowieka o rumieńce i sprawia, że chce się on zapaść pod ziemię...

A jak się go pozbyć? Wbrew pozorom, to nie takie trudne... Sprawdź!

MW/PFi

1 / 7

Mydło i zielona herbata

Obraz
© sxc.hu

Zaczynamy od podstaw. Aż dziw, że niektórym ludziom wciąż trzeba to powtarzać, jednak wszystko sprowadza się do nawyków higienicznych. Stąd, podstawą o której była mowa jest czyszczenie stóp mydłem antybakteryjnym - i to, co najmniej dwa razy dziennie, a jeśli masz z tym większe problemy to i częściej! Ważna jest tu zegarmistrzowska dokładność - należy dojść mydełkiem do wszystkich, nawet tych najbardziej kłopotliwych obszarów, jak przestrzenie międzypalcowe, itp. Istotne jest także, aby po płukaniu stopy dobrze wysuszyć je ręcznikiem, a nie czekać aż same wyschną!

W tym miejscu warto nadmienić, że istnieją również pewne specjalne tricki, które z dużym prawdopodobieństwem zażegnają Twój śmierdzący problem: a) Kąpiele w soli - specjaliści doradzają, by po prysznicu, napuścić do wiadra ciepłej wody i nasypać doń soli, a następnie wymoczyć stopy w tej mieszance. W ten sposób skóra na stopach zostanie wysuszona i potliwość zniweluje się na jakiś czas. Wskazówka: wyjątkowo, po tym zabiegu stopy jedynie muśnij ręcznikiem, nie wycieraj ich zbyt dokładnie. b) Kąpiele w winegret - tu proces wygląda podobnie jak powyżej, z tym że, z uwagi na przykry zapach, radzimy przeprowadzać kurację wieczorem, tuż przed snem - po wszystkim włóż skarpety i od razu wskakuj do łóżka. Zabieg wykonywać raz, dwa razy na tydzień, efekty powinny być szybko widoczne. c) Kąpiele w zielonej herbacie

2 / 7

Zainwestuj w pumeks

Obraz
© sxc.hu

To proste i tanie narzędzie pomoże Ci pozbyć się złuszczającego się naskórka, a więc jednego z głównych winowajców, odpowiedzialnych za dyskomfort, jaki odczuwasz z uwagi na śmierdzące stopy - to przecież na nim żerują "śmierdzące" bakterie. Czyszczenie stóp pumeksem powinno wejść Ci w nawyk, podobnie jak używanie mydła antybakteryjnego.

3 / 7

Nie oszczędzaj na skarpetach!

Obraz
© sxc.hu

Stare żołnierskie przysłowie głosi, że na wojnie najważniejsze są stopy - nie żadne karabiny, dzidy laserowe, czy inne wymyślne bajery wojskowe, a właśnie stopy - bo to przecież one niosą żołnierza do walki. Podobnie jest w świecie cywili, dlatego też na stopach oszczędzać zwyczajnie nie wolno.

Zaczynamy od skarpet. Zdajemy sobie sprawę, że gospodarka nie rozpieszcza, jednak za żadne skarby nie dajcie się skusić na tanie skarpetki, wykonane z nylonu czy jakiegoś innego szemranego materiału. Skarpeta musi wchłaniać pot, a jednocześnie przepuszczać powietrze - dlatego warto dopłacić i kupić np. wełniane.

Podobnie jest z butami - jeśli to możliwe, staraj się wybierać modele przewiewne. W dzisiejszych czasach naprawdę o takie nietrudno - producenci prześcigają się w końcu w zachwalaniu swoich "oddychających butów". Sprawdź je!

4 / 7

Unikaj deja vu

Obraz
© sxc.hu

Żelazna zasada czystych i pachnących stóp głosi, aby nigdy nie nosić pary skarpet dwa dni pod rząd, a i powtarzalności w kwestii doboru butów wyjściowych unikać. W przypadku skarpet, sprawa jest chyba jasna - tu najlepszym nauczycielem jest zdrowy rozsądek. Z kolei, jeśli chodzi o buty, to te także potrzebują urlopu - dajcie im się wywietrzyć, inaczej brzydki zapach będzie się kumulował i infekował coraz większe strefy Twojego otoczenia.

5 / 7

Dezodorant nie tylko dla pach

Obraz
© sxc.hu

Używaj dezodorantu na stopy oraz specjalnych odświeżaczy w spray'u do butów. Warto również pomyśleć o specjalnych wkładkach absorbujących pot. Natomiast kiedy tylko masz taką okazję, staraj się chodzić boso - np. w domu.

6 / 7

Pij dużo wody

Obraz
© sxc.hu

Niektórzy specjaliści wierzą, że zwiększone dawki wody wpływają na wydalenie toksyn z organizmu, co z kolei przekłada się na stłumienie smrodu wydzielanego przez ciało. A może w ogóle, czas zmienić zwyczaje żywieniowe - na zdrowsze? Lub wzbogacić dietę w cynk? Przyjrzyj się swojej diecie i obiektywnie odpowiedz sobie na pytanie - czy aby na pewno służy Ci dobrze?

7 / 7

Idź do specjalisty

Obraz
© sxc.hu

Wreszcie, jeśli już nic innego nie pomaga, wybierz się do podiatry, lub dermatologa - bo niewykluczone, że masz jakiś poważny problem, z którym należy się zmierzyć w sposób bardziej naukowy i zdecydowany. Powodzenia!

nogiproblemstopy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (256)