Jak poznać zniewieściałego faceta?
Dla wielu może to być wielkie zaskoczenia, ale badania nie kłamią: mężczyźni spędzają więcej czasu w łazience niż kobiety. Mycie, czesanie, golenie, balsamowanie - ogólna pielęgnacja zajmuje panom 83 minuty w ciągu dnia, podczas gdy panie na wszelkie upiększające zabiegi poświęcają jedynie 79 minut.
Podczas gdy obie strony mogą mieć co do tego pewne wątpliwości badania przeprowadzone na 3 tys. ankietowanych mówią jasno. Badania wykazały, że poranny prysznic mężczyznom zajmuje 23 min - minutę dłużej niż kobietom. Również o minutę kobiety wyprzedzają panów w zabiegach pielęgnacyjnych.
- Kiedyś to było dla mężczyzn oczywiste, że byli gotowi do wyjścia po kilku minutach. Dziś każdy docenia mężczyzn, którzy są zadbani, ładnie pachną i wyglądają jakby włożyli sporo pracy w przygotowania - wyjaśnia Simon Comins z drogerii Superdrug.
Jak się okazuje również dobór stroju jest bardziej czasochłonny w przypadku mężczyzn. Podczas gdy kobiety dobierają strój w 10 minut, mężczyznom zajmuje to 13 minut. Badania pokazały, że jedna trzecia mężczyzn regularnie śledzi magazyny, aby być na bieżąco z modowymi nowinkami. Przeważająca liczba mężczyzn przynajmniej raz w miesiącu uzupełnia swoją garderobę i kosmetyczkę o nowe produkty, a 66 proc. z pytanych przyznaje, że lubi dbać o siebie.
Mężczyźni nie widzą powodu, dla którego mieliby o siebie dbać w mniejszym stopniu niż robią to kobiety.
Jeśli ktoś uważa, że tym tekstem chcemy ośmieszyć męską część "czyścioszkowatego" społeczeństwa jest w błędzie. My to całkowicie popieramy! Tym bardziej, nie należy zapominać o tym, że regularne dbanie o higienę narządów płciowych obniża u mężczyzn ryzyko zakażenia wirusem HIV.
Do takich wniosków doszli naukowcy, którzy objęli badaniami 386 nieobrzezanych mężczyzn, mieszkańców Durbanu w Republice Południowej Afryki. U żadnego z nich nie stwierdzono uszkodzeń tkanek penisa, które ułatwiałyby wnikanie HIV do komórek.
Naukowcy zwracali uwagę na obecność wilgotnej wydzieliny gruczołów łojowych pod napletkiem, którą usuwa się w trakcie mycia i zabiegów higienicznych. Utrzymuje się ona częściej u mężczyzn nieobrzezanych niż u mężczyzn poddanych obrzezaniu. Okazało się, że w grupie nieobrzezanych pacjentów, u których stwierdzano wilgotną wydzielinę pod napletkiem, odsetek zakażonych HIV wynosił ponad 66 proc. Wśród mężczyzn, u których nie stwierdzono wydzieliny natomiast, odsetek ten był niższy - ok. 46 proc. - i podobny do odsetka, jaki obserwuje się wśród mężczyzn obrzezanych (blisko 43 proc). Wilgotna wydzielinę pod napletkiem najczęściej wykrywano u mężczyzn, którzy nie myli się po stosunku płciowym.
Jak przypomniał wtedy prowadzący badania dr Nigel O'Farrell, wcześniejsze badania dowiodły, że obrzezanie (czyli usunięcie dużej części napletka) obniża ryzyko zakażenia HIV. Powiedział wtedy, że regularne dbanie o higienę intymną, które eliminuje wilgotną wydzielinę z okolic pod napletkiem, może być równie skutecznym sposobem na zmniejszenie tego ryzyka.
Jak wynikało z drugiego artykułu na łamach "Journal of AIDS", higiena intymna może zmniejszać ryzyko zakażenia HIV również u mężczyzn obrzezanych.
Autorzy tej pracy, badacze z Harborview Medical Center w Seattle, przeprowadzili wywiady medyczne ze 150 mężczyznami z Kenii, z których aż 97 proc. było obrzezanych. Zebrano dane na temat ich statusu socjoekonomicznego oraz nawyków higienicznych. 15 proc. mężczyzn miała pozytywne wyniki testów na HIV.
Analiza statystyczna wykazała, że na ryzyko zakażenia tym wirusem wpływają trzy niezależne czynniki - przebycie w przeszłości jakiejś choroby narządów płciowych (które zwiększało prawdopodobieństwo infekcji HIV), a także obrzezanie oraz przestrzeganie higieny intymnej, np. mycie się po stosunku płciowym (które obniżały ryzyko tej infekcji).
(PAP), mow