Jak prosić o podwyżkę
Jest wiele faktorów, które sprawiają, że wybieramy taką a nie inną pracę. Czasami chodzi o atmosferę i załogę ale najczęściej to właśnie płaca pomaga nam w wyborze. Dlatego właśnie, gdy praca przestaje być atrakcyjna, podwyżka jest idealnym „uatrakcyjniaczem”. Są jednak ważne aspekty wchodzące w grę, gdy przygotowujemy się do prośby o podwyżkę, czytaj dalej a dowiesz się o czym trzeba pamiętać, by zrobić to poprawnie.
01.04.2008 | aktual.: 02.04.2008 15:16
Oceń swoją wartość
Jeśli zastanawiasz się jak poprosić o podwyżkę, pierwszą rzeczą o jakiej trzeba pamiętać jest twoja obecna wartość na rynku pracy. Jeśli jesteś na przykład konsultantem biznesowym, może być trudno znaleźć jakieś informacje na ten temat, choćby dlatego, że pracując na kontrakcie, twoja płaca uzależniona jest w dużej mierze od kwalifikacji i stopnia odpowiedzialności. Łatwiejsze jest namierzenie informacji o stanowiskach pracy na bardziej sprecyzowanych pozycjach.
Ta część całego procesu wymaga trochę wysiłku, ponieważ trzeba zrobić badania dotyczące swojego stanowiska pracy na rynku pracy, obecnej płacy za wykonywany zawód, programów kompensacyjnych, specyfikacji kontraktowych i dodatków do pensji.
W Internecie jest kilka pomocnych serwisów poświęconych pracy i specyfikacji stanowisk pracy np. serwis: www.praca.wp.pl, dodatkowo w sieci można znaleźć kalkulator płacowy wyliczający pensje netto na podstawie kwoty brutto.
Popytaj
Faktem jest, że niektóre stanowiska pracy wymagają bardziej wnikliwego wyszukiwania, czasem łatwiej zapytać o zarobki u źródła, czyli w swoim zakładzie pracy lub ludzi pracujących w twojej branży. Więc pamiętaj, zanim zaczniesz ubiegać się o podwyżkę powinieneś być uzbrojony w arsenał informacji o aktualnych dochodach w swojej firmie.
Zobacz również
*Samarytanka Vasumitra – luksusowa prostytutka * *Kobiece piersi, męska pasja * *Z małym Wackiem też można żyć * *Nietypowy podryw * *Seksualne niewolnice III Rzeszy *
Jednym z najlepszych sposobów na dowiedzenie się czegoś na temat płac jest utrzymywanie dobrych kontaktów z pracownikami firmy a szczególnie z działem płac, lub kimś odpowiedzialnym za płace. Dodatkowo jest wiele benefitów jak np. udziały i różnego rodzaju bonusy, które mogą składać się na twoją podwyżkę, zgromadzenie takich informacji jest bardzo ważne zanim zapytasz szefa o podwyżkę.
Pamiętaj – Pytanie o podwyżkę nie może być błądzeniem w nieznane.
Udziały i bonusy
Złotówkowa wartość twojej pensji to nie wszystko co powinno się dla ciebie liczyć. Oprócz sumy pieniędzy, wypłacanej ci co miesiąc, zostają jeszcze inne benefity. Na owe benefity składa się właściwie wszystko co pozwoli Ci wygodnie zrezygnować z pracy w przyszłości, czyli wszelkiego rodzaju kompensaty.
Najlepszy czas, żeby wynegocjować te ułatwienia to właśnie na samym początku, gdy jesteś zatrudniany. Najpierw poczytaj i sprawdź gdzie się da, dużo łatwiej jest negocjować gdy pracodawca wie, że znasz swoją wartość w złotówkach i bierzesz swoją profesjonalną karierę na poważnie.
Kandydaci ciągle żądają bonusów, pracy w domu lub dodatkowych urlopów, jednak nie wszystko zawsze idzie po ich myśli. Jeśli chcesz dostać DOBRĄ ofertę musisz mierzyć w DOSKONAŁĄ, ponieważ dodatki wyrównawcze i motywacyjne są dziś wyjątkowo niskie, dokładnie jak wszelkie inne dodatki i biurokratyczne mechanizmy.
Udane negocjacje będą wymagały niezłych umiejętności i prawdziwego „kręgosłupa”, dodatkowo trzeba pamiętać ile jest się wartym, zanim zacznie się pytać o więcej!
Zobacz również
*Samarytanka Vasumitra – luksusowa prostytutka * *Kobiece piersi, męska pasja * *Z małym Wackiem też można żyć * *Nietypowy podryw * *Seksualne niewolnice III Rzeszy *
Co dam w zamian
Zanim rozpoczniesz proces negocjacji, lub nawet rozmowy ze swoim szefem o podwyżce, musisz pamiętać co możesz dać w zamian. To oznacza, że określone osoby muszą wiedzieć jaka jest ich wartość dla firmy i nie chodzi tu tylko o to ile pieniędzy zarabiają, ale czy zasługuje na dodatkowe zera na swoim odcinku wypłaty. Pamiętajmy, że bywa też tak, że pracownik nie zasługuje na swoją pensję.
Wydajne i punktualne wykonywanie swoich zadań wzmocni twoją pozycję w firmie ponieważ pokazuje, że jesteś lojalny i że firma cię potrzebuje. Takie działanie nie tylko sprawia, że praca jest ciekawsza dla samego pracownika ale także zmotywuje cię do dawania z siebie więcej każdego dnia.
Podnoszenie poprzeczki
I oto jest. Kilka prostych ale bardzo istotnych wskazówek na uzyskanie dodatkowej kompensaty za swoją pracę.
Mimo, że wydają się dość oczywiste, to oprócz nich pozostaje nam tylko przekonać pracodawcę, że jesteśmy warci tych dodatkowych pieniędzy.
paulprintman