Jak przyspieszyć komputer? Czyszczenie, defragmentacja, przydatne programy
Aby przyspieszyć komputer, można:
• usunąć zbędne pliki;
• zmienić program antywirusowy;
• wyczyścić podzespoły;
• przeprowadzić defragmentację dysku.
24.04.2017 | aktual.: 27.03.2019 10:51
Jak przyspieszyć komputer: usuwanie zbędnych plików
W odpowiedziach na pytanie, jak przyspieszyć komputer, często brakuje tej podstawowej: zrobić porządki na dysku twardym. Oczywiście istnieje wiele darmowych programów przyspieszających pracę komputera za nas, jednak nawet takie narzędzia nie wyręczą nas we wszystkim.
Dlatego warto przejrzeć swój dysk twardy, żeby sprawdzić, czy nie trzymamy na nim przypadkiem setek filmów, z których większość już obejrzeliśmy i nie mamy zamiaru do nich wracać. Znaczna liczba dużych plików na dysku wyraźnie obciąża nasz komputer, którego pracę możemy przyspieszyć wciskając klawisz "Delete".
Przyspieszenie pracy komputera wiąże się rzecz jasna także z usunięciem innych niepotrzebnych plików: zdjęć, dokumentów itp. Proces czyszczenia dysku warto doprowadzić do końca, opróżniając kosz – często o tym zapominamy. Dopiero wtedy niechciane pliki definitywnie znikną, a nasz komputer przyspieszy.
Jak przyspieszyć komputer: programy antywirusowe
Na rynku istnieje sporo płatnych programów zwalczających wirusy, które często są skuteczniejsze od darmowych antywirusów, ale bardziej spowalniają pracę komputera. Większość darmowych programów antywirusowych nie stanowi dużego obciążenia dla systemu. Takie programy jak Avast, Avira czy AVG AntiVir powinny przyspieszyć komputer, przy okazji zapewniając mu dostateczną ochronę.
Jak przyspieszyć komputer: czyszczenie podzespołów
Możemy też przyspieszyć komputer, jeśli go rozkręcimy i wyczyścimy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że komputer, jak każda rzecz, gromadzi kurz i inne zabrudzenia, a w związku z tym powinien być regularnie czyszczony.
Komputery zaleca się czyścić co najmniej raz na kilka miesięcy, ale np. laptopa nie zawsze trzeba rozkręcać. Jak przyspieszyć laptopa? Możemy np. kupić w sklepie komputerowym sprężone powietrze i wprowadzić je kilka razy w otwory wentylacyjne komputera. Jeśli wyleci przez nie szara mgiełka, oznacza to, że nasz sprzęt był zanieczyszczony i od tej pory powinien działać szybciej.
Jak przyspieszyć komputer z systemem Windows 7?
Windows 7, podobnie jak starszy Windows Vista, cechuje się tym, że zawiera sporo efekciarskich rozwiązań, które, mówiąc łagodnie, nie przyspieszają komputera. Na szczęście wiele z tych atrybutów można w prosty sposób wyłączyć, usprawniając pracę systemu. Jak przyspieszyć komputer z Windowsem 7? Należy go spersonalizować, klikając na pulpicie prawym przyciskiem myszy. W polu dotyczącym kompozycji należy wybrać opcję "podstawowy Windows 7". Taki prosty zabieg na pewno przyspieszy pracę systemu.
Jak przyspieszyć komputer: defragmentacja
Szalenie niedocenianą przez użytkowników każdego Windowsa funkcją jest defragmentator dysku, który jest świetnym narzędziem do przyspieszania komputera. Na czym polega defragmentacja dysku?
Krótko mówiąc, defragmentacja dysku to porządkowanie zawartych na nim danych, które z czasem zaczynają się rozdzielać, tworząc na dysku puste miejsca. Jeśli będziemy stosować defragmentację dysku, dane zaczną układać się w spójną całość, a komputer szybciej się włączy. Defragmentacja jest poleca zwłaszcza w celu przyspieszenia pracy starych komputerów, gdyż nowe sprzęty z dyskami SSD, i tak są w stanie włączyć się w mniej niż 30 sekund.
Defragmentator dysku znajdziemy na pasku Start, w folderze "Narzędzia systemowe".