Trwa ładowanie...
d3hk64y
Ciekawostki

Jak rosyjska balerina pomogła Hitlerowi!

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jak rosyjska balerina pomogła Hitlerowi!
(Jupiterimages)
d3hk64y

Urodziwa agentka III Rzeszy, rosyjska balerina Marina Lee, pokrzyżowała alianckie plany obrony Norwegii w 1940 roku, wykradając strategiczne plany ataku na Narwik i przekazując je Niemcom - wynika z odtajnionych akt kontrwywiadu (MI5).

W jednym z raportów MI5 opisano ją jako "wysoką, wytworną blondynką, obdarzoną piękną figurą". Urodziła się w Petersburgu w 1902 roku. W 1917 roku wyjechała z Rosji, gdy bolszewicy zabili jej rodziców. W latach 30. wyszła za mąż za Norwega, w Oslo prowadziła szkołę baletu.

Inny raport MI5 opisuje ją jako "smukłą naturalną blondynkę o szarych oczach i bardzo ładnych nogach". W niemieckim wywiadzie miała bardzo wysoką renomę.

d3hk64y

Brytyjski kontrwywiad (MI5) sądził, że w 1940 roku przeniknęła do kwatery naczelnego dowódcy sił aliantów gen. Claude'a Auchinlecka w Tromso i weszła w posiadanie strategicznie ważnego planu wojskowego, który następnie przekazała niemieckiemu dowództwu.

Najprawdopodobniej uwiodła kogoś z bliskiego otoczenia Auchinlecka, jeśli nie jego samego, wykradając supertajne plany, bądź siłą osobistego uroku i perswazji przekonała go do wydania jej planów ataku.

Jednostki brytyjskie, francuskie, norweskie i polska Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich po klęsce w bitwie o Narwik musiały wycofać się z Norwegii pod naporem Niemców.

Dopiero z końcem 1940 roku Brytyjczycy zorientowali się, przesłuchując niemieckich jeńców, że Rosjanka mogła w kluczowym momencie wejść w posiadanie ich strategicznych planów.

d3hk64y

Niemcy dokonali inwazji Norwegii 9 kwietnia 1940 roku. Kilka dni później Brytyjczycy przypuścili kontratak, którego celem było zdobycie strategicznie ważnego portu Narwik. Do końca maja niemiecki garnizon na czele z generałem Eduardem Dietlem był odizolowany, nie miał dostaw i był przytłoczony liczebną przewagą aliantów.

Wówczas to niemiecki wywiad wojskowy sięgnął po nową tajną broń - Marinę Lee (jej nazwisko pisane jest również jako Lie). Oprócz tego, że była obdarzona osobistym urokiem, mówiła sześcioma językami, a jej pasją było wróżenie z kart.

Złożony z 2 tys. żołnierzy i 2,5 tys. marynarzy garnizon Dietla, znając aliancki plan, skutecznie się przegrupował i odparł atak. Siły alianckie były blisko pięciokrotnie liczniejsze - ok. 20 tys. żołnierzy. Ostatni alianci ewakuowali się z Norwegii 8 czerwca 1940 roku. Dwa dni później Norwegia skapitulowała.

Eksperci zauważają, że niezależnie od roli, którą mogła była odegrać agentka III Rzeszy, o klęsce aliantów przesądziło to, że Niemcy uzyskali przewagę w powietrzu, ich zapasy były w drodze, a generał Auchinleck uchodził za mało doświadczonego.

Marina Lee została wynagrodzona niemieckim paszportem i roczną zapomogą. Przeniosła się do neutralnej Hiszpanii, gdzie nadal zajmowała się szpiegostwem. Po raz ostatni widziano ją w Madrycie w 1948 roku. MI5 nie wyklucza, że po wojnie zmieniła front i przestawiła się na współpracę z wywiadem sowieckim.

_ (PAP)_

d3hk64y

Podziel się opinią

Share
d3hk64y
d3hk64y