Jak się pozbyć szczurów?

Szczury potrafią wyrządzić wiele szkód. Stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt, mogą zniszczyć mienie, a w skrajnych przypadkach nawet wywołać pożar w wyniku uszkodzenia kabli elektrycznych. Jeśli takie gryzonie pojawią się w twoim domu, warto od razu podjąć z nimi walkę. Jak szybko i skutecznie pozbyć się szczura z domu? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

 Szczur w domu
Szczur w domu
Źródło zdjęć: © materiały partnera

21.10.2024 | aktual.: 21.10.2024 13:19

Szczury w domu i ogrodzie – zagrożenia

Ważne jest szybkie zwalczanie szczurów, gdyż ich obecność w domu niesie ze sobą szereg zagrożeń. Przykładem jest zniszczone mienie. Szczury w piwnicy czy na strychu lub na zagospodarowanym poddaszu są w stanie szybko uszkodzić między innymi listwy przypodłogowe, przewody, a nawet ocieplenie ścian typu wełna mineralna. Nie gardzą ponadto ubraniami czy książkami.

Jeśli szczury znajdą się blisko jedzenia, są w stanie bytować tam tak długo, aż wyjedzą wszystko, czym się żywią. Dlatego mogą narobić ogromnych szkód w miejscach, gdzie magazynuje się żywność, czyli w spiżarni, w kuchni czy w piwniczce. Poza tym są groźne dla upraw. Podgryzają rośliny, co skutkuje ich usychaniem, zjadają owoce i warzywa, jednocześnie niszcząc ich bryłę korzeniową, obgryzają korę z drzewek owocowych, a także kopią kopce.

Zaraz po pojawieniu się takich szkodników warto zainwestować w trutkę czy żywołapki na szczury, gdyż za pośrednictwem odchodów lub zanieczyszczonej żywności przenoszą różne choroby. Mogą nimi zarazić domowników oraz zwierzęta mieszkające w gospodarstwie. Dotyczy to między innymi:

  • tasiemczycy, która powoduje chroniczne nudności i wymioty;
  • włośnicy – objawia się gorączką, bólami mięśniowymi i obrzękami powiek;
  • tyfusu plamistego szczurzego, który prowadzi do wysypki, wysokiej gorączki i silnego bólu głowy – mogą go wywołać wszy i pchły, które gniazdują na ciele szczura;
  • czerwonki, która może doprowadzić do ostrej niewydolności nerek albo zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

W skrajnych przypadkach, gdy osaczony w domu szczur nie będzie miał gdzie uciec, może pogryźć lub podrapać któregoś z domowników. To prosta droga do zakażenia się jedną z groźnych chorób, co będzie wymagało długotrwałego leczenia, a nierzadko także hospitalizacji.

Pułapka czy trutka na szczury są niezbędne także z tego względu, że gryzonie rozmnażają się w bardzo szybkim tempie. Brak odpowiedniej reakcji może spowodować, że w domu zamieszka ich taka ilość, iż potrzebna będzie profesjonalna deratyzacja. Poza tym szczury wywołują lęk, a więc ich pojawienie się może doprowadzić do zmniejszenia poczucia bezpieczeństwa, szczególnie u dzieci.

Jakie są pierwsze oznaki obecności szczurów?

Warto wiedzieć, czego boi się i na co złapać szczura, ponieważ nigdy nie możesz być pewny, kiedy taki gryzoń pojawi się w twoim domu. Jest on w stanie wspinać się po ścianach, dlatego może zamieszkać nie tylko w domu parterowym, ale również na wyższym piętrze w bloku. Najczęściej jesienią szuka ciepłych, zlokalizowanych blisko pożywienia miejsc, jednak równie dobrze może on zjawić się u ciebie wiosną czy latem.

Aby skutecznie przeprowadzić zwalczanie szczurów, trzeba zdać sobie sprawę z tego, że gryzonie zakładają gniazda zwykle w zacienionych miejscach, na przykład w instalacji kanalizacyjnej czy pod podłogą. Dostęp do nich ze strony człowieka jest znacznie utrudniony albo nawet niemożliwy. Stąd szybkie rozpoznanie tego, czy szczur jest w domu, nie zawsze należy do łatwych.

O obecności szczura w domu świadczy kilka charakterystycznych oznak. Chodzi o:

  • odchody pod postacią wydłużonych kuleczek – jeśli chcesz je usunąć, pamiętaj, aby robić to w rękawiczkach, gdyż kał i mocz szczura są siedliskiem groźnych patogenów;
  • nadgryzione lub całkowicie przegryzione kable i przewody instalacyjne, w tym elektryczne czy rury hydrauliczne;
  • uszkodzoną elewację i ocieplenie ścian;
  • tłuste plamy na podłodze i na ścianach, które nierzadko prowadzą do gniazda szczura;
  • dziury w stolarce meblowej zlokalizowane na poziomie podłogi.

O tym, jak wytępić szczura, warto pomyśleć też w sytuacji, gdy często słyszysz drapanie w nocy. Lampka kontrolna powinna zaświecić się ponadto, jeśli w domu nagle zaczęły pojawiać się rozrzucone resztki jedzenia.

Metody zwalczania szczurów

Na pytanie, jak pozbyć się szczura, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, kto mieszka w domu, a także ile szczurów w nim bytuje oraz gdzie znajduje się ich gniazdo. Najbardziej skuteczne są zwykle pułapka czy trutka na szczury, ale możesz też spróbować domowych sposobów. Jeśli one zawiodą, potrzebna będzie profesjonalna deratyzacja. Pamiętaj, że szczury są bardzo inteligentne i sprytne. Dlatego podczas walki z nimi warto postawić na sprawdzone sposoby.

Skuteczne odstraszacze na szczury - infografika
Skuteczne odstraszacze na szczury - infografika© materiały partnera

Pułapki na szczury – rodzaje i zastosowania

Humanitarnym sposobem jest zastosowanie żywołapki na szczury. To zapadka koszowa z wabikiem, która po wejściu gryzonia do środka automatycznie się zamknie. Jest bardzo wytrzymała, dlatego uniemożliwi szczurowi wydostanie się na zewnątrz. Po złapaniu można go wywieźć w oddalone od domu miejsce, na przykład na łąkę.

Na co złapać szczura? Możesz sięgnąć również po inne metody.

  • Jedną z nich jest klasyczna pułapka z mechanizmem sprężynowym. Może być wykonana z drewna bądź metalu. Działa w ten sposób, że w momencie, gdy gryzoń sięgnie po smakołyk, zatrzask zamyka się i unieszkodliwia szczura.
  • Inne rozwiązanie to lep, czyli klejowa pułapka na szczury. Po wejściu na jej powierzchnię szkodnik jest unieruchamiany i nie jest w stanie samodzielnie się wydostać.

Wskazane sposoby idealnie sprawdzą się tam, gdzie nie można stosować środków chemicznych. Dotyczy to na przykład pomieszczeń mieszkalnych, szczególnie tych, w których przebywają dzieci i zwierzęta.

Klasyczna drewniana pułapka na szczury z serem jako wabikiem
Klasyczna drewniana pułapka na szczury z serem jako wabikiem© materiały partnera

Trutka na szczury – działanie, wady i zalety

Skutecznym sposobem na pozbycie się gryzoni jest użycie specjalnych środków na szczury, które są dostępne pod postacią granulatu albo pasty umieszczonej w papierowych woreczkach. Zawierają składniki, które przyciągają szkodniki aromatem i smakiem. Dzięki temu można się pozbyć szczurów już w kilka dni.

Trutka na szczury:

  • jestłatwa do zastosowania – wystarczy ją umieścić w pobliżu gniazda gryzoni bądź tam, gdzie znajdziesz ślady ich obecności (odchody, tłuste plamy);
  • ma dużą skuteczność – działa z kilkudniowym opóźnieniem, dlatego szczury nie powiążą działania trutki ze śmiercią innych osobników;
  • może zostać wykorzystana zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz domu.

Jeśli szukasz skutecznego sposobu na to, jak wytępić szczura, trutka sprawdzi się znakomicie. Pamiętaj jednak o tym, że jest ona silnym środkiem chemicznym, dlatego unikaj jej stosowania w miejscach, do których mają dostęp małe dzieci oraz zwierzęta domowe. Poza tym przed użyciem zawsze przeczytaj informacje podane przez producenta na opakowaniu.

Jak się pozbyć szczurów domowym sposobem?

Jeśli w twoim domu zagościł szczur, warto spróbować się go pozbyć domowymi metodami. Czego boi się szczur? Jego naturalnym wrogiem jest kot. Gdy jeszcze nie masz go w domu, możesz zastanowić się nad przygarnięciem takiego zwierzaka. Nie tylko pomoże ci się odprężyć w wielu sytuacjach, ale również pozwoli zwalczyć szczura.

Kot, czyli naturalny wróg szczura
Kot, czyli naturalny wróg szczura© materiały partnera

Szczur nie lubi pewnych aromatów. Jaki zapach odstrasza szczury?

  • Pomóc mogą zioła, jak mięta, rumianek czy wilczomlecz. W pobliżu miejsc, w których gniazduje szczur, a także przy wejściach do domu możesz położyć mieszankę tych ziół. Inny sposób to umieszczenie płatków kosmetycznych skropionych olejkiem z mięty bądź z lawendy.
  • Domowe sposoby na szczury są oparte także na zapachu cytryny. Rozłóż jej plasterki w różnych zakamarkach domu, co pomoże ci pozbyć się szkodników.
  • Szczury nie znoszą też aromatu pieprzu cayenne, który jest bardzo ostry. Wystarczy rozsypać taki pieprz w piwnicy czy na strychu.

Jeśli lubisz majsterkować, świetnym wyjściem może być pułapka na szczury własnej roboty. Najłatwiej wykonać żywołapkę zbudowaną z papierowej tektury albo plastikowej rurki, na której końcu umieścisz wabik i wiaderko czy beczkę, do których wpadnie gryzoń.

Profesjonalne metody zwalczania szczurów

Gdy domowe sposoby czy trutka na szczury zawiodą, w zasadzie jedynym sposobem na pozbycie się gryzoni, jest deratyzacja wykonana przez profesjonalną firmę. Opiera się ona na różnych metodach eliminacji szkodników zarówno chemicznych, jak i fizycznych. Warto się na nią zdecydować szczególnie, gdy:

  • szczury mocno się rozmnożyły, a skala zniszczeń wywołanych przez nie jest spora;
  • nie jesteś w stanie samodzielnie zlokalizować gniazda gryzoni.

Odstraszacz na szczury. Jak zabezpieczyć dom przed szczurami? Aby zabezpieczyć się przed tymi szkodnikami, warto wiedzieć, czego nie lubią szczury. Sprawdzą się zarówno wspomniane zapachy, jak i elektroniczny odstraszacz. Urządzenie emituje ultradźwięki, które działają drażniąco na szczury. Nie ma szkodliwego wpływu na zdrowie domowników i zwierząt przebywających w gospodarstwie, a do tego jest bardzo skuteczne. Nie ma ryzyka, że gryzonie przyzwyczają się do dźwięków, gdyż sprzęt automatycznie zmienia częstotliwość.

Szczur rozgląda się za pożywieniem w ogrodzie
Szczur rozgląda się za pożywieniem w ogrodzie © materiały partnera

Jak zabezpieczyć ogród przed szczurami? Czego boi się szczur?

Nie tylko szczur w domu, ale również w ogrodzie może być sporym problemem. Przyciąga go tam pożywienie, w tym resztki jedzenia, nieosłonięty kompost oraz warzywa i owoce. Jak pozbyć się szczurów z ogrodu?

Sprawdzonym sposobem jest kot. Gdy jednak nie zamierzasz go przygarnąć, polecane rozwiązania to pułapka na szczury bądź posadzenie roślin, których zapach odstrasza szkodniki. Dotyczy to na przykład: mięty, rumianku, oleandra, korony cesarskiej, a nawet pomidorów.

Skuteczne sposoby na walkę ze szczurami. Podsumowanie

Szczur w domu to spory problem, który należy jak najszybciej wyeliminować. Gryzoń potrafi z łatwością przedostać się do pomieszczeń, nawet na górnych piętrach, i narobić wiele szkód. Aby go zwalczyć, powinna wystarczyć pułapka lub trutka na szczury bądź akustyczny odstraszacz. Możesz również wypróbować domowe sposoby, czyli przygarnąć kota albo umieścić w różnych zakamarkach zioła, których aromatu nie lubią szczury. W ostateczności pozostaje profesjonalna deratyzacja.

Źródło artykułu:WP Facet
szczurygryzoniederatyzacja
Wybrane dla Ciebie