Trwa ładowanie...
dc75vz2
Jak uniknąć skurczów mięśni?
Ciekawostki

Jak uniknąć skurczów mięśni?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dc75vz2

Skurcze mięśni mogą pojawić się u każdego i w każdej chwili. Są bardzo bolesne, ponieważ mięsień kurczy się z dużą siłą i pozostaje napięty przez około minutę. Jakie są ich przyczyny i jak z nimi walczyć?

Występowanie skurczów zazwyczaj związane jest z reakcją na przemęczenie, często pojawia się więc u tzw. "weekendowych sportowców". Zwykle dotyczy mięśni nóg, ale może pojawić się również w mięśniach przedramienia. Skurcz często zdarza się osobom, które bez odpowiedniej rozgrzewki rozpoczynają trening siłowy. Ich najczęstszą przyczyną jest odwodnienie organizmu, spowodowane również nadmiarem kawy czy herbaty. Brak snu i nieodpowiednia dieta przyczynia się do powstawania skurczy.

dc75vz2

Największym błędem podczas wystąpienia skurczu jest przykurczanie mięśnia. W ten sposób tylko nasilamy i przedłużamy ból. Przede wszystkim powinniśmy naciągnąć i napiąć mięsień, w przypadku skurczu łydki warto złapać się za czubek palców i masować. Ciepły prysznic oraz masaż równie dobrze łagodzą ból.

Często skurcze pojawiają się również w momencie silnego stresu. W takiej sytuacji należy rozluźnić mięsień czworoboczny grzbietu, który nazywany jest mięśniem stresu. Jeśli skurcze pojawiają się w kilku miejscach na ciele powinniśmy udać się do lekarza.

dc75vz2

Podziel się opinią

Share
dc75vz2
dc75vz2